Arům kanindám v Bolívii svědčí umělé hnízdní budky, už v nich vyvedli 105 mláďat

UVNITŘ VIDEO – Jubilejní sté mládě z umělé hnízdní budky vyvedli kriticky ohrožení arové kanindy v bolivijské soukromé rezervaci Laneyho Rickmana. Stalo se tak 16 let poté, co ochranářská organizace Asociación Armonia začala tyto budky v biotopu vzácných papoušků vyvěšovat. Během letošní hnízdní sezóny arové úspěšně zahnízdili v šesti budkách, z nichž vyvedli celkem 12 mláďat. Ochránci zároveň zaznamenali devět hnízdících ptáků s kroužky na nohou, což znamená, že do umělých hnízdních budek se vrací i ptáci, kteří se v nich sami vylíhli. Ara kaninda je po arovi škraboškovém nejohroženějším žijícím druhem ary. Ve volné přírodě přežívá necelých 450 jedinců, takže v umělých hnízdních budkách se vylíhla celá čtvrtina jejich současné populace, upozorňuje Asociación Armonia.

Letošní hnízdní sezóna arů kanind v Bolívii nezačínala dobře. Činnost ochránců přírody v rezervaci Laneyho Rickmana byla ochromena opatřeními proti šíření pandemie Covid-19. Personál se potýkal s dvěma vlnami tohoto onemocnění, což významně omezilo činnost správců rezervace. Kromě jiného to znamenalo i méně časté kontroly hnízdních stanovišť a jednotlivých dutin a umělých hnízdních budek. Region Beni, v němž arové kanindy žijí a hnízdí, a také větší část Bolívie se potýkaly s déle trvajícím obdobím sucha. Papoušci tak čelili většímu nebezpečí útoku predátorů, kteří vybírají jejich hnízda. Běžně totiž v hnízdním období arů kanind jejich biotopy zaleje voda a jsou velmi těžko přístupné. Takto se k hnízdním stromům mohly dostat například lasice, jež vybírají vejce a zabíjí mláďata.

Začátek sezóny nebyl tak slibný

První vejce letošní hnízdí sezóny ochránci zaznamenali již 15. prosince, ale s většinou snůšek samice arů kanind počkaly na období dešťů, jež začalo až v průběhu ledna. Nakonec kanindy hnízdily v podobném počtu jako v předchozích letech, ale musely se vypořádat s další nemilou skutečností: do rezervace Laneyho Rickmana letos poprvé pronikli divocí arové zelenokřídlí, kteří začali s kanindami soupeřit o hnízdní dutiny a budky. Budky pro kanindy sice mají příliš úzké vletové otvory, ale arové zelenokřídlí je zničili tím, že se do nich pokoušeli dostat přes kontrolní otvory po stranách. Ochránci tak museli budky upravit tak, aby je větší a mohutnější arové zelenokřídlí nerozebrali. I přes to se jim to ve 13 případech podařilo. Přesto počet hnízdících arů kanind v rezervaci Laneyho Rickmana vzrostl, a to o čtyři páry na letošních 13. Z toho polovina hnízdění (šest) byla úspěšná.

Kromě arů zelenokřídlých konkurovali kanindám v rezervaci také podobně zbarvení arové ararauny. Mnohem horší dopad ale měly lasice, které se pokouší budky vyplenit a ochránci kvůli nim montují na hnízdní stromy speciální ochranný krunýř, přes který lasice nemůže přelézt po kmeni nahoru. Ornitologům se podařilo na kameru zachytit jednu lasici, jak pronikla do budky, v níž však místo arů kanind zahnízdily kachny. Během chvilky lasice vynesla z hnízda vejce a utekla s ním pryč. Z arů kanind jsou některé budky tak populární, že v nich hnízdí opakovaně každý rok. Asi nejžádanější je budka s číslem 3, která se nachází přímo u správní budovy rezervace a již arové používají poslední čtyři roky, během nichž v ní zahnízdili pětkrát. Rezervace Laneyho Rickmana vznikla v roce 2018 a jejím cílem je ochránit tento kriticky ohrožený druh papouška, který se přirozeně vyskytuje pouze v Bolívii.

Úvodní foto: Asociación Armonia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!