10x o papoušcích s chovatelem Janem Holanem

Patří mezi nemnohé české chovatele, co se specializovali na lorie a daří se mu je úspěšně odchovávat. Vedle nich ale chová i alexandry malé, korely a drobné exoty. Jan Holan z Kněžmostu u Mladé Boleslavi právě dokončuje stavbu nových voliér a spřádá plány, co všechno si do nich pořídí. Samozřejmě to budou opět loriové a laťka je poměrně vysoko, tak uvidíme. Honza Holan je aktivním členem ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy a fotografie k dnešnímu článku pocházejí z jednoho z výjezdů po chovatelích, při nichž klub navštívil Honzovo chovatelské zařízení.

1. Proč chovám papoušky?

V dětství jsem navštěvoval zverimex v Mladé Boleslavi a tam mne uchvátili agapornisové škraboškoví. Bohužel jsem na ně neměl peníze, a tak jsem musel ještě asi pět let počkat, než jsem dostal k Vánocům samičku. Před tou samičkou jsem měl pár výstavních andulek, ale ty se mi nepodařilo odchovat. „Škrabošáky“ jsem dopároval a další rok i odchoval. A tím to nějak začalo a drží mě to až do dneška.

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Konkrétní vzor nemám. Inspiraci beru tak, že když navštěvuji chovatele a vidím jejich zařízení, odchovy, beru si z toho něco pro sebe a svůj chov. Nebo si přečtu dobrý článek o úspěšném odchovu. To je pro mě to pravé, když se dozvím, že se odchovaly vzácné druhy ptáků. Například arové horští u Honzy Potůčka nebo kakaduové havraní u Aleše Flekače. To je prostě bomba.

Původní chovatelské zařízení Jana Holana určené pro australské papoušky, lorie, ale i alexandry malé a timálie (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Lori horský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Alexandr malý modré mutace (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Novější voliéry určené pro lorie (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Nemám rád, když si volám na inzerát a prodávající vám ptáky vychválí a pak tam k němu přijedete a ptáci jsou škublí nebo bez ocasu a podobně. Kdyby to řekl na rovinu, tak se rozhodnu, zda je vezmu nebo ne. Bohužel se to děje neustále.

4. Odchovávám mláďata pod rodiči nebo ručně?

Snažím se odchovávat pod rodiči, ale mám pár, který škube mladé. Proto je tři týdny před vylétnutím odeberu a ručně dokrmím.

5. Budky prkenné nebo kmenové?

Jelikož chovám lorie a ti mají tekutý trus, používám prkenné. Kmenové jsem zkoušel, ale špatně se čistily během odchovu mladých, protože pod nimi musím několikrát měnit podestýlku.

6. Dávám přednost průmyslovým směsím zrní, nebo si je míchám?

Mám alexandry malé a u nich používám průmyslovou směs. U loriů přidávám do směsi Orlux lori pro zahuštění směsi. Podle potřeby, jak hustou ji mají rádi.

Lori tříbarvý s letošním mládětem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Příprava nových voliér pro lorie se zimovištěm (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pár loriů zelenoocasých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Lori rudočelý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

7. Granule ano nebo ne?

Ano, přidávám je do krmné směsi, co si míchám sám. Jde o ovocné granule T16. Zatím to zkouším asi měsíc a půl. Uvidíme, zda to bude mít vliv na kondici ptáků, případě odchovů.

8. Kdy jsem naposledy potřeboval veterináře?

Asi před šesti lety mi jedna rosela pestrá přestala brát krmení. Tak jsem ji odchytl a jel na veterinu. Na veterině dostala panacur na odčervení, ale bohužel druhý den uhynula.

9. Čím zaručeně nastartuji hnízdní sezónu?

U loriů podle mých zkušeností, když ptáci dospějí, stačí zvýšit teplotu nebo na jaře, jak se začne oteplovat, přidávám více směsi a většinou to ptáky nabudí. Ale je to hlavně o té teplotě. U alexandrů začnu začátkem dubna podávat vaječnou míchanici a máčené zrní. Neklíčím, pouze máčím.

10. Můj chovatelský sen je…

Moc se mi líbí loriové žíhaní. V Evropě už jsou, tak uvidíme: už se i odchovávají. Jinak bych se chtěl vrátit k chovu loriů čárkovaných, „papuánců“ a pořídit si lorie zelenokřídlé.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..