Australané přestěhovali druhou skupinu papoušků zemních západních do tajné rezervace

UVNITŘ VIDEO – Riskantní pokus, jak zabránit postupnému vyhynutí nenápadných papoušků zemních západních odchycením několika ptáků a přemístěním do jiné vhodné lokality vzdálené stovky kilometrů australským ochráncům vyšel. Loňské stěhování sedmi papoušků z národního parku Cape Arid poblíž Esperace do 600 km vzdálené utajované rezervace poblíž města Albany se vyvedl natolik, že v červenci mohli vědci přemístit druhou skupinu. Ta také čítala sedm jedinců a ochránci ji vypustili na stejném místě jako první ptáky loni v červnu, informoval australský zpravodajský server ABC News. V původní domovině v Cape Arid žije necelých 140 jedinců a počty papoušků vlivem změny klimatu nadále klesají.

Papoušek zemní je méně známým příbuzným papouška nočního, kterého vědci považovali takřka 100 let za vyhubeného, než se jej podařilo objevit na jedné lokalitě a poté i na dalších odlehlých místech Austrálie. Oba ptáky pojí jejich nenápadnost, a především noční život. Málo létají a obývají vysoké suché traviny a ostřice, v nichž se jen těžko hledají. Spolehlivějším způsobem, jak zaznamenat jejich přítomnost, je tak zaznamenání jejich hlasu během nočního monitoringu. Papoušek zemní má dva poddruhy, přičemž východní není tak ohrožen jako západní – ten je nejvzácnějším druhem ptáka v Západní Austrálii, jednoho ze států federální Austrálie. Podepsali se na tom lišky, zdivočelé kočky a lesní požáry.

Důkazy o hnízdění v nové lokalitě chybí

Národní park Cape Arid v posledních letech čelil hned několika velkým požárům, které zničily na 80 procent plochy parku. Zlikvidoval také část populace papoušků zemních západních, ale není jasné, kolik ptáků zahynulo. Západoaustralský Úřad pro zachování biodiverzity, ochranu přírody a rozmanitosti (DBCA) proto loni rozhodl o bezprecedentním kroku: odchytit část divokých ptáků a přemístit je do vhodnější lokality, které nehrozí stejné nebezpečí. Byl to pokus, o jehož výsledku se dalo předem pochybovat, ale podle dlouhodobého monitoringu tajné rezervace u Albany se papouškům zemním západním v novém domově daří. Ochránci však zatím nemají důkazy o tom, že by se ptáci v novém biotopu rozmnožovali.

„Potěšilo nás, že ptáci vydrželi celých 12 měsíců po vypuštění,“ řekla serveru ABC News regionální ekoložka DBCA Sarah Comer, která sice doufala, že počet ptáků během prvního roku stoupne, ale papouškům prý může chvíli trvat, než se usadí a najdou si na novém místě partnera. „Zaslechli jsme dva ptáky na jednom místě, ale v tuto chvíli nemáme žádné důkazy o hnízdění,“ uvedla. Monitoring papoušků je podle Comer náročný. „Jediný způsob, jak je můžeme odhalit, je slyšet jejich hlas. Jsou velmi tajemní a málokdy je spatříte,“ dodala. Přemístění ptáků 600 km daleko od jejich původního domova bylo riskantní, ale byl to nejjednodušší způsob, jak se pokusit rozšířit jejich populaci, aniž by to negativně ovlivnilo tu původní v Cape Arid.

Riskantní pokus, jak zachránit papoušky zemní západní: sedm jich odchytili a přemístili 600 km jinam

Úvodní foto: DBCA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..