Historický úspěch u amazoňanů portorických: letos se v přírodě a zajetí vylíhlo přes 100 mláďat

UVNITŘ VIDEO – Dosud nejvyšší počet mláďat po ničivých hurikánech Maria a Irma, které na sklonku roku 2017 postihly Portoriko, letos odchovali kriticky ohrožení amazoňané portoričtí. Jde o součet mladých vyvedených ve volné přírodě a odchovaných v zajetí v záchranných stanicích na Portoriku, informovala organizace World Parrot Trust (WPT), jež se podílí na financování záchranného projektu druhu. „Náš partner Rio Abajo Portorican Parrot Conservation Project usilovně pracoval na tom, aby se tento krásný endemický druh papouška podařilo zachránit. Letos byla jeho snaha odměněna více než 100 mláďaty, což je neuvěřitelný milník projektu,“ uvedlo zástupci WPT. V přírodě a několika záchranných stanicích žije méně než 700 ptáků.

Divoká populace, jež čítá několik set jedinců, žije ve dvou národních parcích Rio Abajo a El Yunque National Forest. Jenom v Rio Abajo jde o 200 amazoňanů, přičemž v roce 1970 jich zde nežila ani dvacítka. Po vybudování záchranných stanic a úspěšných odchovech v zajetí se ochráncům daří každoročně vracet desítky ptáků do volné přírody. V rámci národního parku Ria Abajo existují dvě takové stanice, které dosud vypustily přes 100 amazoňanů portorických. Nadějná záchranný program takřka zlikvidovaly ničivé hurikány v roce 2017, jimž padlo za oběť 60 procent všech amazoňanů portorických (populace v Rio Abajo klesla o 40 procent). Návrat druhu do přírody byl pozvolný, ale v září 2019 žilo v národním parku Rio Abajo již 128 až 140 amazoňanů portorických.

Kontrola mláděte amazoňana portorického z přírodního hnízda. (Foto © Proyecto Conservación Cotorra Puertorriqueña de Rio Abajo)

Vzácní papoušci vstávají z popela

Podařilo se také navázat na chovatelské a hnízdní úspěchy. V roce 2020 se v zajetí vylíhlo 44 mláďat, která byla po osamostatnění vypuštěna do pralesa. Jen do poloviny roku 2021 se ve stanici Rio Abajo vylíhlo dalších 33 mláďat a 60 jich vyvedli amazoňani žijící volně v národním parku. Letošní čísla jsou nejvyšší nejen od ničivých hurikánů, ale i za celou dobu trvání záchovného programu. Podle dřívějších odhadů řádění Marii a Irmy nepřežila více než polovina divoce žijících amazoňanů portorických. Přes 200 ptáků bylo zachráněno v chovných stanicích Rio Abajo a El Yunque, které měly speciální protihurikánové místnosti. I zde však ošetřovatelé zaznamenali několik ztrát v důsledku stresu, neboť ptáci museli být rychle evakuováni do poměrně stísněných prostor.|

Ačkoli byla takřka veškerá vegetace na ostrově zničena, dokrmováním volně žijících ptáků se podařilo překonat období, během něhož se vegetace postupně obnovila natolik, že v roce 2019 bylo možné obnovit vypouštění ptáků odchovaných v zajetí do přírody. Jedním z cílů záchranného programu je docílit takového počtu amazoňanů portorických ve volné přírodě, aby mohl být vyřazen ze seznamu ohrožených druhů. Ochránci také chtějí zajistit dlouhodobou životaschopnost divoké populace v přírodě, postupně bez jakékoli lidské pomoci. Záchranné akce zahrnují vypouštění papoušků odchovaných v zajetí na vybraných lokalitách, ochranu a správu reintrodukované populace v těchto lokalitách a vylepšování habitatu amazoňanů portorických.

První vypouštění amazoňanů portorických od hurikánu Maria: 15 papoušků posílilo zdecimovanou populaci

Úvodní foto © Proyecto Conservación Cotorra Puertorriqueña de Rio Abajo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..