První vypouštění amazoňanů portorických od hurikánu Maria: 15 papoušků posílilo zdecimovanou populaci

UVNITŘ VIDEO – Dvacet měsíců dělí Portoriko od řádění ničivého hurikánu Maria, který v září 2017 zdecimoval zhruba polovinu volně žijící populace kriticky ohroženého amazoňana portorického. Minulý týden ochránci přírody poprvé od této katastrofy vypustili do přírody skupinku amazoňanů odchovaných v zajetí. Hejno 15 ptáků posílilo populaci amazoňanů v národním parku Rio Abajo. Ochránci připravovali papoušky na vypouštění od října loňského roku. Během tohoto období byli amazoňané ve velké aklimatizační proletové voliéře v místě budoucí reintrodukce, aby se vylepšili v letu a zapracovali na své fyzické kondici. Ošetřovatelé jim také předkládali výhradně potravu, s níž se setkají i ve volnosti.
„Papoušci budou v průběhu několika příštích týdnů monitorováni. V červnu chystáme vypuštění druhé skupiny,“ uvedli zástupci portorické Katedry ochrany přírody a environmentálních zdrojů na svojí oficiální stránce na Facebooku. Podle Tanyi Martínezové, šéfky reintrodukčního programu amazoňanů portorických v Rio Abajo, bylo 15 vypuštěných papoušků vybráno ze skupiny 25 amazoňanů podle toho, jak moc byli připraveni na přežití ve volné přírodě. „Od roku 2016 jsme je vypouštěli každoročně, ale poté, co byl prales zničen hurikánem Maria, jsme s tím přestali, protože takřka vymizela veškerá vegetace,“ vysvětlila Martínezová. Letos v březnu ochránci vyhodnotili situaci jako ucházející a projekt mohl pokračovat.

Mapa rozšíření amazoňanů portorických na Portoriku: zeleně území, kde žijí divoké populace, hvězdičkami jsou označeny chovné stanice (Zdroj: DRNA)

Chtějí ho dostat z Červené knihy IUCN

Příprava papoušků od výběru užší skupiny po samotné vypuštění do přírody trvá celý rok. V současné době se v záchranném centru v Rio Abajo nachází 202 amazoňanů portorických, kteří jsou v různých fázích přípravy na vypuštění, a 36 mláďat v hnízdních budkách. Před dávnými časy tvořil divokou populaci amazoňanů portorických víc než milion ptáků, ale od poloviny 19. století nastal jejich výrazný úbytek kvůli odlesňování ostrova. Okolo roku 1950 zbývalo posledních 200 ptáků a v roce 1970, po několika ničivých hurikánech, klesl jejich počet na kritických 13. Tehdy již probíhal záchranný program, který měl za cíl zabránit vyhynutí tohoto druhu. „Reintrodukční tým je pro tento program velmi důležitý. Tvoří ho zástupci tří agentur ochrany přírody,“ přiblížila Tanya Martínezová.

K TÉMATU: Hurikán Maria měl pro amazoňany portorické katastrofičtější následky, než se předpokládalo

Jedním z cílů programu je docílit takového počtu amazoňanů portorických ve volné přírodě, aby mohl být vyřazen ze seznamu ohrožených druhů. Ochránci také chtějí zajistit dlouhodobou životaschopnost divoké populace v přírodě, postupně bez jakékoli lidské pomoci. Záchranné akce zahrnují vypouštění papoušků odchovaných v zajetí na vybraných lokalitách, ochranu a správu reintrodukované populace v těchto lokalitách a vylepšování habitatu amazoňanů portorických. Kromě toho reintrodukční tým spolupracuje s vlastníky soukromých pozemků v blízkosti těchto lokalit a dalšími zainteresovanými stranami na vývoji a realizaci krátkodobých a dlouhodobých programů ochrany přírody.

Úvodní foto: Tanya Martínezová
Předchozí článek

Jiří Vojtěch: Je škoda, že výstavní agapornisové dosud nemají svůj český standard

Dálší článek

Zoo Praha se stala evropským rekordmanem v odchovu zoborožců nosorožčích

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější