Riskantní pokus, jak zachránit papoušky zemní západní: sedm jich odchytili a přemístili 600 km jinam

Netradiční způsob záchrany nejvzácnějšího západoaustralského ptáka – papouška zemního západního – zvolili zástupci Národních parků Západní Austrálie. Rozhodli se odchytit v národním parku Cape Arid několik jedinců a přemístit je do jiné vhodné lokality 600 km západněji u města Albany. Je to vůbec poprvé, co se u tohoto tajemného a málo probádaného ptačího druhu přistoupilo k takovému přemístění. Akci předcházel neúspěšný pokus o chov papoušků zemních západních v Zoo Perth. Ochránci k přemístění divokých ptáků přistoupili poté, co papoušci zemní západní vymizeli ve dvou ze tří známých lokalit a v národním patku Cape Arid je ohrožovaly každoroční požáry a zdivočelé kočky, upozornil zpravodajský server ABC.

Ve volné přírodě žije celkem ani ne 140 papoušků zemních západních. Jejich počty významně redukují lišky, kočky a požáry. Sedm ptáků, které se podařilo po týdnech pokusů odchytit v Cape Arid, má ale naději, že v přísně utajované lokalitě východně od Albany najdou nový domov a založí novou populaci. Všech sedm ptáků má na těle mikrovysílačku, díky níž biologové vědí, že dubnový přesun přežili a zdržují se poblíž místa, kde byli vypuštěni. Dostat je do nového domova nebylo vůbec lehké. Asi dvacítka zaměstnanců a asistentů Národních parků Západní Austrálie strávilo několik týdnů odposloucháváním těchto papoušků v národním parku Cape Arid, aby zjistili, kde ptáci hřadují. Vše v noci, protože papoušci zemní západní jsou nejaktivnější hodinu po setmění a hodinu před rozedněním.

Změna klimatu ohrožuje papoušky zemní západní, ochránci je chtějí přestěhovat do vhodnějších lokalit

Místo vypuštění je přísně utajované

Podle ekoložky a manažerky Národních parků Západní Austrálie Sarah Comerové byla tato riskantní operace asi poslední možností, jak zachránit zbývající ptáky z národního parku Cape Arid. „Za posledních dvacet let zmizeli z dvou lokalit, u kterých jsme měli potvrzeno, že se tam vyskytují,“ vysvětlila serveru ABC s tím, že Cape Arid byl posledním místem, kde ještě papoušci zemní západní přežívali. „Je to dost dramatická situace a pravděpodobně k ní došlo proto, že jde o druh žijící na zemi, a tudíž je velmi náchylný k útokům divokých koček, lišek a ohrožují ho požáry,“ dodala. Přemístění ptáků do jiného prostředí je sice riskantní, podle Comerové to ale bylo lepší, než nedělat vůbec nic a přijít o celý druh. „Pohybujeme se opravdu na hraně,“ připustila.

„Je jich relativně málo, ale za posledních pár let jsme zaznamenali pozitivní posun, pokud jde o jejich vytrvalost a rozmnožování. Jsme přesvědčeni o tom, že můžeme vzít malý počet ptáků a pokusit se s nimi založit další populaci,“ věří Sarah Comerová. Při odchytávání ptáků v národním parku Cape Arid ochránci použili přes 280 metrů odchytových sítí a podařilo se jim lapit dvě samice a pět samců. Ještě předtím, než je převezli do nového biotopu u Albany, vyšetřil je veterinář ze Zoo Perth. Přesné místo vypuštění ochránci tají, aby předešli zájmu amatérských ornitologů, ale také pytláků, kteří by chtěli papoušky odchytit a zpeněžit. Projekt vznikal pět let a podílejí se na něm organizace Friends Of The Ground Parrot, Birdlife Australia a také vlády Západní Austrálie a celé australské federace, které jej financovaly částkou téměř jednoho milionu australských dolarů.

Australané poprvé po více než 100 letech objevili hnízdo papouška zemního západního

Úvodní foto: Alan Danks

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..