UVNITŘ VIDEO A GALERIE – Vzácný odchov dvou mláďat amazoňanů jamajských pod rodiči ohlásila Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. Je to vůbec poprvé, se se podařilo tento málo chovaný papouščí druh v bošovické zoo rozmnožit. Rodičovský pár je deponovaný ze Zoo Praha, která se chovu amazoňanů jamajských dlouhodobě věnuje. Začala s ním v roce 2005, kdy celníci na ruzyňském letišti v Praze zabavili nelegální zásilku amazoňanů jamajských a šedohlavých a od té doby odchovala desítky mláďat. Vede i jejich Evropskou plemennou knihu pro zoo zapojené do Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Do Papouščí zoo v Bošovicích se první pár „jamajek“ dostal už před více než deseti lety.
Úspěšnému odchovu ovšem předcházely nezdary. Původní ptáci deponovaní z pražské zoo se totiž škubali a ještě předtím, než se pokusili o první hnízdění, uhynula samice a po dopárování novým jedincem ze Zoo Praha „padl“ i samec. Odchov se tedy zdařil až od dalších dvou ptáků, rovněž deponovaných z pražské zoo. Letos šlo o jejich vůbec první snůšku, která byla hned oplozená. Provozovatelé zoo hnízdění vzácných amazoňanů ani nepředpokládali. „Samice měla vykousané některé letky, tak jsme jí ve výletu postavili jakési „lešení“, aby se mohla pohybovat venku na denním světle, vzduchu a mohla využít sprchy instalované u výletů. Venkovní voliéra amazoňanů jamajských je hustě zarostlá, aby se příliš neplašili. A jednoho dne jsme samici nemohli najít,“ vzpomíná zakladatel zoo Vlastimil Škrhák.
Mysleli na nejhorší a samice přitom zasedla
„Chodil jsem po výletu a hledal ji, jestli není mrtvá na zemi. Nikde ale nebyla, tak bylo jasné, že musí být v hnízdní budce,“ pokračuje chovatel. Domněnka se potvrdila při kontrole kmenové budky, samice skutečně seděla na snůšce, která nakonec čítala tři vejce. Všechna byla oplozená a ze všech se vylíhla mláďata. „Kontrol jsme příliš nedělali, nechtěli jsme pár stresovat. Když jsme chtěli mláďata nakroužkovat, zjistili jsme, že jedno zmizelo,“ líčí Vlastimil Škrhák. Zbylá dvě mláďata se podařilo okroužkovat a rodiče se o ně vzorně starají. Do opuštění budky jim ale ještě nějaký čas zbývá, a tak bošovičtí nechtějí úspěch zakřiknout. Jak se mezi chovateli říká, dokud nejsou ptáci „na bidle“, může se ještě cokoli stát. „Cíleně odchováváme papoušky přirozeně pod rodiči, což je náročnější,“ konstatuje Vlastimil Škrhák.
Amazoňan jamajský patří mezi vzácně chované papoušky. Sice nespadá do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, a nevztahuje se na něj tedy povinná registrace, v zajetí jich je ale pomálu. Česká republika drží evropský prim v počtu zoologických zahrad, které se mohou pochlubit jeho chovem. Vedle pražské zoo a Papouščí zoo Bošovice má amazoňany jamajské také zoologická zahrada v Ostravě, která loni odchovala ručně jednu samici, již poskytla pro rozšíření chovu pražské zoo (tam se letos vylíhla dvě mláďata a zoo si také dovezla novou samici ze zoologické zahrady ve Vídni). Ze soukromých chovatelů patří mezi nejznámější a nejúspěšnější specialisty na amazoňany jamajské Petr Střecha z Ivančic u Brna.
Papouščí zoo Bošovice letos dosáhla i dalších prvoodchovů u amazoňanů, informace o nich přineseme příště.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz; galerie: Papouščí zoo Bošovice