Dáváte papouškům piškoty? Všeho s mírou, cukry podporují kvasinková onemocnění

piškotyUVNITŘ ANKETA – Neobvyklá míra používání piškotů v krmení pro papoušky mezi českými chovateli zaujala před časem amerického chovatele a publicistu Tonyho Silvu, autora knihy Průvodce chovem papoušků. Piškoty jsou na jednu stranu výborný prostředek, jak papouškovi bez problémů podat nějaký tekutý léčebný prostředek, ale pokud jich ptáci dostávají nadbytek, může se to negativně podepsat na jejich zdraví. Zvláště piškoty určené lidem obsahují velké množství cukru, který podporuje růst kvasinek. Jde o nejméně diagnostikované onemocnění papoušků, které ale může často končit až úhynem. Na jeho zákeřnost upozornil na nedávném chovatelském setkání ve slovenské Kálnici veterinář Miloš Kelecsényi.
„Kvasinkové onemocnění vzniká většinou u ptáků, kteří jsou krmeni velmi chudou stravou. Pokud dáte korele proso, vodu a několik piškotů denně, máte takřka jistotu, že do několika týdnů ji budou trápit kvasinky,“ upozornil Kelecsényi. Kvasinkovou infekci ještě umocní případné problémy s imunitou nebo chronické problémy trávicího traktu. Na kvasinky velmi často trpí papoušci, kteří prošli několikerým přeléčením antibiotiky. „Řadu zdravotních problémů jsme si zvykli řešit antibiotiky, ta však zlikvidují veškerou mikrofloru ve střevě a napomáhají tak šíření kvasinek,“ varuje veterinář. Lék tak sice pomůže od nějakého akutního problému, zároveň však způsobí mnohem větší potíž, jíž se papoušek těžko zbavuje.

[poll id=“94″]

Krmná dávka musí být vyvážená

Česká veterinářka Veronika Grymová z brněnské veterinární kliniky Avetum nespatřuje v nadužívání cukrů ve výživě papoušků nijak zvlášť kontroverzní téma. „Cukry jsou nosiči energie, takže jejich množství v krmné dávce se musí vždy posuzovat v návaznosti na množství tuků, aby nebyl překročen přiměřený energetický příjem. Jednoduché cukry (mono- a disacharidy) jsou nejlépe dostupným zdrojem energie, a tělo je schopné si je opatřit buď přímo z krmiva (ovoce), štěpením škrobů (například z obilnin) nebo glukoneogenezí z tuků v játrech. Hrubá vláknina (celulóza, lignin) je pro papoušky nestravitelná a mléčný cukr (laktóza) je pro ně nevyužitelný, protože na to nemají potřebnou enzymovou výbavu,“ uvedla na dotaz serveru Ararauna.cz.

K TÉMATU: Ľubica Nečasová: Kdo u papoušků šetří na krmení, dříve či později se mu to prodraží u veterináře

Rovněž Veronika Grymová ale upozorňuje, že přebytek jednoduchých cukrů může podporovat růst kvasinek a klostridií (bakterie, která způsobuje průjmy). Problém je to podle ní především u hmyzožravých ptáků a dravců. „Nedostatek potravy vede u malých ptáků rychle k vyčerpání pohotových energetických zdrojů v podobě jednoduchých cukrů a následné hypoglykémii a kolapsu. Při nechutenství a hubnutí je naopak možné potravu obohacovat například medem, kvůli dodání rychle metabolizovatelné energie,“ vysvětluje. Při podávání piškotů je podle Veroniky Grymové třeba se spíše než na absolutní množství dívat na to, jak zapadají do celkové krmné dávky papouška.

Loro-Snack-reklama

Existují zdravé alternativy k piškotům

„Bude-li papoušek přijímat piškoty na úkor jiných složek výživy, může to spíše než k obezitě vést k deficitu jiných živin, protože piškot je tvořen dominantně škroby a jednoduchými cukry, a nic dalšího organismu nepřináší. Jako pamlsek jsou piškoty plně vyhovující, u obézních ptáků jsou lepší než tučné ořechy. Pokud by je chtěl někdo nahradit, může použít například nativně sušené ovoce (ne kandované v cukru),“ popisuje Grymová. Novinkou jsou také pamlsky na bázi rýže (např. Loro-Snack), kterými je možné zcela nahradit piškoty, na něž si už papoušek zvykl. Také je lze namáčet do vody nebo na ně nakapat vitamínové a minerální podpůrné prostředky.

ČTĚTE TAKÉ: Syndrom dilatace žláznatého žaludku: zabiják papoušků, proti kterému zatím není obrany

A jak poznat, že váš papoušek kvůli špatné stravě, nadužívání cukrů nebo kombinaci několika různých příčin trpí kvasinkovou infekcí? Podle Miloše Kelecsényiho jednoduše: z trusu. „Pokud podestýlka ve voliéře nebo v kleci zapáchá jako namočený chleba, jde o kvasinky. Jakmile takový papoušek zvrací, nepřijímá potravu a ztrácí hlas, je třeba ho okamžitě oddělit od ostatních, odebrat vzorky trusu na rozbor a krmit ho jen suchým krmivem. V akutních případech pomůže kyselý roztok do zobáku – jablečný ocet nebo výtažek z citrusových jader, dříve se používal přípravek Citrex. Papoušek se asi nebude chtít napít sám, proto je potřeba ho odchytit a roztok násilím nalít do zobáku.“
Předchozí článek

Rakouští celníci zabavili 50 papoušků s falešnými doklady CITES. Mluví o „špičce ledovce“

Dálší článek

Šumperské ararauny v paneláku opět tokají. Podívejte se na líhnutí mláďat papoušků!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější