Rakouští celníci zabavili 50 papoušků s falešnými doklady CITES. Mluví o „špičce ledovce“

Rakousko_ara hyacintovýPadesátku ohrožených druhů papoušků zabavili celníci v dolnorakouské obci Weinviertel. Šlo o ptáky, které již delší dobu vlastnil jeden soukromý chovatel a existovalo podezření, že se do země dostali nelegální cestou. Šetření dolnorakouské celní správy ze St. Pöltenu tuto domněnku potvrdilo, informovala rakouská tisková agentura APA. Chovatel papoušky držel ve voliérách umístěných v přestavěném skladu. Podle zveřejněných fotografií šlo o jihoamerické druhy, celní správa uvolnila snímky páru arů hyacintových a amazoňana nádherného. Oba druhy jsou zahrnuty v první příloze mezinárodní úmluvy CITES a vztahuje se na ně povinná registrace.
K zabavení papoušků došlo již v březnu, kvůli následnému vyšetřování ale úřady informaci uvolnily až nyní. Šetření neprobíhá jen v Rakousku, případem se zabývají vyšetřovatelé v několika dalších evropských státech. Zabavení papoušci skončili v záchranném centru, kde mají podle agentury APA lepší životní podmínky než ve voliérách v uzavřeném bývalém skladišti. Pokud soud rozhodne o definitivním odebrání ptáků chovateli, kterému byli zabaveni, bude muset o jejich dalším osudu rozhodnout rakouské ministerstvo zemědělství. Zabavení ptáci obvykle končí v zoologických zahradách, což je praxe známá i v České republice.

Ptáci pocházeli z Portugalska, vejce z Brazílie

Rakouský případ vedl k odhalení celé pašerácké mašinerie, která začíná v Portugalsku. Tam pašeráci letecky dováží inkubovaná vejce odebraná z papouščích hnízd v Brazílii a jiných jihoamerických zemích. Vejce bývají obvykle přivázána na speciálních pásech okolo pasu pašeráka. V Portugalsku se vejce dají do líhně a po vylíhnutí pašeráci mláďata dokrmí až do odstavu. Poté je většinou v kufrech aut rozváží po celé Evropě. Takovýmto způsobem se do České republiky před lety dostala i trojice vzácných arů kobaltových, které nyní chová pražská zoologická zahrada. Chovatel, u něhož byli papoušci zabaveni, byl později odsouzen ke třem letům vězení.

K TÉMATU: Další pašovaní arové kobaltoví v Evropě: dvě mláďata úřady zabavily překupníkovi z Rakouska

Rakušané popsali i metodu, jakou pašeráci používají pro „legalizaci“ takto dovážených ptáků. Papoušci jsou označeni kroužky CITES nebo mikročipy, jež původně patřily legálně chovaným ptákům, kteří uhynuli. Majitelé uhynulých papoušků ale tento fakt nenahlásili úřadům a kroužky, respektive čipy společně s registračními listy prodali pašerákům, kteří je využili k legalizaci načerno dovezených papoušků. U arů kobaltových, jejichž mláďata jsou velmi podobná arům hyacintovým, se používají kroužky a registrační listy arů hyacintových. Tak tomu ostatně bylo i v případě ptáků zabavených v České republice.

Zabavený amazoňan nádherný (Foto: Dolnorakouská celní správa)

Zabavený amazoňan nádherný (Foto: Dolnorakouská celní správa)

Evropské země prověřují pravost dokladů CITES

„Obviněným s takto dařilo klamat orgány dohledu v případech řady papoušků v uplynulých letech. Za současného stavu vyšetřování můžeme konstatovat, že odhalení ptáci jsou jen pověstnou „špičkou ledovce“, protože se zdá, že ilegální obchod s těmito ptáky se rozšířil do poloviny Evropy,“ cituje agentura APA dolnorakouský celní úřad. Vyšetřovatelé narazili i na indicie, které mají vést k odhalení dalších arů kobaltových dovezených načerno do Evropy. Proto na území Evropské unie probíhá akce, jež by měla vést k jejich odhalení. Ara kobaltový je velmi vzácný papoušek, který žije jen na omezeném prostoru v Brazílii. Divoká populace čítá 1 300 jedinců, v zajetí je legálně chována asi jen stovka těchto papoušků.

ČTĚTE TAKÉ: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Podle rakouské agentury APA se aktuální cena arů kobaltových na černém trhu v Evropě pohybuje okolo 50 tisíc eur za jedince (v přepočtu 1,35 milionu korun). Legálně tyto papoušky na území Evropské unie chová kanárský Loro Parque na Tenerife, pražská zoo a německé sdružení ACTP. Nejvíce jich má Loro Parque, kterému se podařilo odchovat již 36 mláďat. Devět z nich letos putovalo do Brazílie, kde mají posílit chovnou populaci v zajetí. Německé ACTP chová 15 arů kobaltových a pražská zoo má pět jedinců. Kromě tří papoušků zabavených v České republice nedávno získala další dva, kteří byli zabaveni ve Švýcarsku.

Úvodní foto: Dolnorakouský celní úřad
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..