Kakaduy palmové v Austrálii ohrožuje plánovaná těžba bauxitu

Kakadu palmovýUVNITŘ VIDEO – Australský poddruh kakadua palmového byl teprve nedávno uznán v nové systematice podle Josepha del Hoya a už mu hrozí vyhubení. Ptáky, kteří obývají severoaustralský poloostrov Cape York, ohrožuje plánovaná těžba bauxitu, který se používá pro výrobu hliníku. S odvoláním na federálního australského ministra životního prostředí Grega Hunta o tom informoval britský deník The Guardian. Kakadů palmových poddruhu Probosciger aterrimus macgillivray žije v severním cípu Cape Yorku okolo tří tisíc a už nyní jsou považováni za zranitelný druh, což je stejná klasifikace, jakou má v Červené knize ohrožených živočichů IUCN i ara hyacintový.
Papoušci žijí na „zlatém dolu“

Jednou z hlavních hrozeb pro kakadua palmového je ztráta přirozeného prostředí kvůli těžbě bauxitu. Ministr Hunt proto již v loňském roce nechal sestavit nezávislou vědeckou radu, která měla za úkol zjistit, jaký by byl skutečný dopad těžby hliníkové rudy na případné snížení populace těchto papoušků. Rada zjistila, že ačkoli je kakadu palmový chráněným živočichem, na 85 procentech lesních biotopů, které obývá, jsou potenciální ložiska bauxitu, kde již probíhá průzkum těžebních společností. Podle současných australských zákonů by případnou těžbu mohly zastavit pouze vlády jednotlivých australských států, protože nynější legislativa operuje pouze s případnými negativními dopady na životní prostředí v rámci jednotlivých států, nikoli kumulovaně za celou Austrálii.

K TÉMATU: Černí kakaduové podle nové systematiky papoušků: dva nové druhy i poddruh kakadua palmového

Zákony říkají, že by měly být provedeny analýzy regionálních dopadů na životní prostředí, což je však v praxi velmi zdlouhavé. Nynější federální vláda před časem zjemnila dopad zákonů o životním prostředí, když přenesla pravomoci schvalování podobných těžebních projektů na vlády jednotlivých států australské Unie. Austrálie je přitom největším producentem hliníku na světě. Cena této suroviny se zvyšuje, stejně jako poptávka po hliníku, především od Číny. Největší dosud nevytěžené zdroje bauxitu leží v lokalitě Weipa v Queenslandu, což je zároveň hlavní výspa australského poddruhu kakadua palmového.

Opozice slibuje přísnější zákony

„Kakadu palmový je příkladem toho, proč je zapotřebí nové sady přísnějších federálních zákonů na ochranu životního prostředí, které by běžně řešily kumulativní dopady. I když každý jednotlivý navrhovaný důl může mít zanedbatelný dopad na celkovou populaci kakaduů palmových, kumulativní dopad na ni by byl obrovský. S tím, jak cena hliníkové rudy roste, se tato hrozba bude zvyšovat,“ varuje Andrew Picone z australské neziskové organizace Conservation Foundation. „Skutečnost, že je tento kakadu už nyní veden na seznamu Ochrany životního prostředí a zákona na ochranu biodiverzity znamená, že pokud by musel čelit dalším hrozbám, s největší pravděpodobností by mu hrozil zánik,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Kakaduy palmové má už šest zoologických zahrad v Česku. K vidění jsou i v Ostravě

Conservation Foundation proto podle Piconeho volá po přijetí nových celostátních zákonů o životním prostředí, které by umožnily identifikovat kritické lokality a zajistit, aby tyto informace následně sehrály klíčovou roli při rozhodování o plánování a využívání nerostných zdrojů. „Mohli bychom tak ochránit klíčové oblasti, které jsou nezbytné pro zachování ohrožených druhů,“ vysvětluje Andrew Picone. Australská opoziční Labor Party prohlásila, že v případě vítězství ve volbách by zachovala federální dohled nad vnitrostátními právními předpisy. Strana Zelených se zavázala k přijetí přísnějších zákonů a zřízení nezávislé federální Agentury pro ochranu životního prostředí.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Předchozí článek

Slovenská Kálnica hostila „federální“ setkání českých a slovenských chovatelů papoušků

Dálší článek

Rakouští celníci zabavili 50 papoušků s falešnými doklady CITES. Mluví o „špičce ledovce“

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější