Šumperské ararauny v paneláku opět tokají. Podívejte se na líhnutí mláďat papoušků!

Vyklubané vejceUVNITŘ VIDEO – Loni touto dobou jsme vám na webu Ararauna.cz popisovali první hnízdění dvou ochočených arů araraun v obývacím pokoji panelového domu v Šumperku. Zopakují ho arové Bára a Endy i letos? Momentálně se navzájem intenzivně krmí a zaznamenali jsme i páření. Nedokážu však odhadnout, zda Bára skutečně bude mít snůšku. Zajímalo mě, zda se v této době, kdy se ary páří, změní hodnoty v rozboru jejich trusu, ale ani v něm se neobjevily žádné rozdílné nálezy, takže byly u obou arů stejné.
Bára útočí na cizí samice

Necháme se tedy od araraun překvapit. Podstatné je, že nemají žádné zdravotní problémy a uražená špička zobáku Endymu po loňském úrazu už skoro dorostla do původního stavu. Zcela kompletní by ji měl mít podle mých odhadů za dva až tři měsíce. Bára se sice chová vůči jiným samicím rodu Ara při společném létání venku agresivně, ale pouze v tom směru, že si hlídá samečka Endyho. Jakmile se k němu přiblíží nějaká cizí samice, odežene ji. Doma mohu s Bárou manipulovat pouze já, protože za sokyni nyní bere i moji přítelkyni Lenku, s níž jinak vychází velice dobře. Hnízdní budku jsem arům samozřejmě ponechal v kleci, pouze se v ní po loňském hnízdění vyměnilo dno, které bylo znečištěné od výkalů mláďat.

K TÉMATU: A přeci hnízdí! Šumperské ararauny mají v paneláku první snůšku

Online přenosy z hnízdění araraun letos tedy zatím nenabízíme, ale zájemci se mohou podívat na umělé líhnutí mláďat jiných papoušků. Opět jsme instalovali online kameru, tentokrát na inkubátor, do kterého při naklubání umístíme vajíčko a bude možné sledovat celý průběh líhnutí malých amazoňanů modročelých, eklektů různobarvých a dalších druhů papoušků, jejichž rodiče snůšku nenasedli nebo mláďata po vylíhnutí nekrmí a chovatelé jim proto vejce odebírají k umělému líhnutí. K tomuto netradičnímu způsobu monitoringu jsme přistoupili na základě častých dotazů, jak se klubou mláďata papoušků a zda by bylo možné zveřejnit záznam takového klubání.

Kde najdete přímý přenos?

Přímý přenos je podle mě mnohem zajímavější variantou, a to i přes to, že sebou nese určitá rizika, kdy se nějaké konkrétní mládě nemusí dolíhnout nebo může dojít k jiným komplikacím… Zájemci, kteří se chtějí na tento přenos podívat, si ověří, že je kamera zapnuta tím, že po načtení odkazu na přenos uvidí na monitoru maskota kačera „Kalimera“, který jakoby sedí u vajíčka a čeká, až se mládě vyklube… (v opačném případě odkaz buď nebude fungovat vůbec, nebo na něm bude uveden přibližný termín líhnutí dalšího papouška).

ČTĚTE TAKÉ: Z malých vajec jsou velké ararauny a tím je seriál z Šumperka u konce…

Věřím, že tento odkaz potěší a poučí o líhnutí papoušků nejen dospělé, ale i děti, pro které to bude nejen zajímavé, ale ledasčemu se při sledování streamu poučí. Na stránku s online přenosem se dostanete z hlavní strany našeho webu www.operenimazlicci.cz, kde je zároveň ke stažení i plakát s pozvánkou na celostátní sraz vyznavačů volného letu papoušků, na který loni dorazili i zahraniční chovatelé se svými opeřenci. Letos sraz proběhne první srpnovou sobotu (6. srpna), opět na tradičním místě na přehradě Krásné u Šumperka, kam někteří účastníci s papoušky dorazí stejně jako loni už o týden dříve a stráví zde dovolenou. Nezbývá, než si popřát hezké počasí a LETU ZDAR!

Holé a slepé mládě amazoňana modročelého (Foto: Zdeněk Krňávek)

Holé a slepé mládě amazoňana modročelého (Foto: Zdeněk Krňávek)

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..