Registrace papoušků žako kvůli CITES I začnou 30. ledna. Žádosti je nutné podat do konce února

UVNITŘ DOKUMENT – Již v pondělí 30. ledna začnou v České republice registrace papoušků žako kvůli jejich přeřazení do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Příslušné nařízení Evropské komise č. 2017/128, které reflektuje tuto změnu a zařazuje žaky do přílohy A, vyšlo v Úředním věstníku Evropské unie dnes a v platnost vstoupí za tři dny, tedy v neděli 29. ledna. Krajské úřady a Magistrát hlavního města Prahy, které jsou kompetentní k registraci exemplářů CITES, ji tedy zahájí v pondělí 30. ledna.
Před registrací je třeba žaky řádně označit

Od neděle 29. ledna také začne běžet třicetidenní lhůta pro podání žádosti o zaregistrování papoušků žako. Všichni majitelé těchto papoušků by ji měli stihnout podat do konce února. Do této doby není nutné mít vyřízenou registraci, ale podanou žádost. Pokud papoušek žako, kterého chce majitel registrovat, není nezaměnitelně označen – nemá pevný bezešvý kroužek CITES s unikátním kódem přiděleným ministerstvem životního prostředí nebo mikročip – musí jej nejprve chovatel nechat načipovat. Ve výjimečných případech by měly krajské úřady umožnit i registraci žaků s pevnými kroužky bez kódu CITES, půlenými kroužky nebo kroužky s osičkou. Chovatel ale musí doložit potvrzení od veterináře, že čipování papouška není možné např. ze zdravotních důvodů.

POZOR! Registrace papoušků žako začnou až 6. února 2017!

Registrace je povinná pro všechny majitele žaků, a to včetně těch ptáků, kteří již byli v minulosti registrováni, neboť do konce roku 2009 pro tento druh platila v České republice povinná evidence. Staré registrační listy CITES mohou platit i nadále, pokud to potvrdí registrující úřad. Žádost o registraci žaků musí ve stanovené lhůtě do konce února podat i chovatelé, jejichž papoušci zrovna hnízdí. Mohou však požádat krajský úřad o odklad značení (čipování) jedinců, aby nebyla narušena hnízdní sezóna.

Dodatek k brožuře Žako v CITES I by potucek793 on Scribd

Pro prodej žaků bude nutné získat výjimku

Ptačí chřipka, kvůli níž v některých regionech Státní veterinární správa omezila převozy živých ptáků, nebude mít na lhůtu pro podání žádosti o registraci žaků žádný vliv. „Akt podání žádosti o registraci ptáka se neváže na případné omezení transportu exempláře. V případě nutnosti odložení čipování ptáků o lhůtě na dočipování rozhoduje registrující úřad,“ odpověděl na dotaz serveru Ararauna.cz Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv ministerstva životního prostředí. V řadě případů nebudou muset žadatelé ani fyzicky chodit na registrační úřady, žádost je možné dodat písemně nebo elektronicky. Chovatelé by se ale měli dopředu informovat u místně příslušného registračního úřadu, zda to je možné.

ČTĚTE TAKÉ: Praktická zkušenost s čipováním papouška žako: Jak jsme se připravili na registraci CITES

Majitelé žaků, kteří s nimi chtějí komerčně nakládat, například prodávat mláďata, k tomu budou nově potřebovat získat výjimku ze zákazu obchodních činností, jež se týká exemplářů z přílohy A k nařízení č. 338/97 (obvykle druhy přílohy CITES I). O výjimku lze žádat u místně příslušných krajských úřadů (v případě Prahy na Magistrátu) pouze pro řádně registrované jedince .Takovíto papoušci budou muset být nezaměnitelně označeni buď celistvým bezešvým kroužkem CITES nebo mikročipem a je rovněž nutné u nich prokázat jejich legální původ.

Více informací a podrobné rozhovory se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (Vědecký orgán CITES v ČR) a České inspekce životního prostředí (Kontrolní orgán CITES v ČR) naleznete v brožuře Žako v CITES I, kterou vydal server Ararauna.cz.

Další užitečné informace k uvedené problematice naleznete rovněž na stránkách Ministerstva životního prostředí (www.mzp.cz/cites), Agentury ochrany přírody a krajiny (www.nature.cz) a České inspekce životního prostředí (www.cizp.cz).
4 komentářů

 1. Had napsal:

  D. den. Naposledy tu kolovaly informace, že mohou být zaregistrováni žaci narozeni po 2009 a okroužkováni necitesovými bezešvými kroužky výrobců jež mají certifikaci. A nemusí být čipováni. A teď toto zase neplatí?

 2. Jan Potůček napsal:

  Platí, viz pokyny MŽP: „V případě registrace starších exemplářů ptáků (narozených před zavedením povinnosti registrace) lze akceptovat i značení uzavřeným nesnímatelným kroužkem, jež nebude pocházet od licencovaného výrobce, resp. nebude mít číslo přidělené ministerstvem.“

  https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/cites_aktuality/$FILE/ODOIMZ-Informace_k_zakovi_pro_verejnost_final-20161129.pdf

  Jde o výjimku z pravidel a tyto výjimky jsem v tomto článku nevypisoval, protože by v tom byl zmatek. Obecně platí, že hlavní slovo má registrační úřad (krajský úřad, pražský magistrát).

 3. Tana Tatićkova napsal:

  Dobry den, Zaka mám zaregistrovaneho v roce 2004. Je nutna návštěva KU? Nestačilo by se domluvit a poslat registraci elektronicky nebo poštou? Podle meho je nesmysl, abych čerpala kvůli tomu dovolenou.
  Děkuji 3PPBza informaci

  • Jan Potůček napsal:

   Na krajský úřad nemusíte fyzicky, ale pokud již máte registrační list z roku 2004, úředníci z kraje jej budou muset zkontrolovat a minimálně v něm vyznačit změnu exempláře z CITES II na CITES I. Nejsem si jistý, zda je dobré originál registračního listu posílat poštou. Nejlépe uděláte, když zavoláte na odbor životního prostředí Vašeho krajského úřadu a domluvíte se s nimi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..