Dvě nová ohniska ptačí chřipky v chovech: u Blatné v jižních Čechách a poblíž Turnova

Po sérii nálezů uhynulých vodních ptáků s prokázanou ptačí chřipkou v několika větších městech v Čechách i na Moravě nákaza postihla další chovy drůbeže. Státní veterinární správa ve středu večer informovala hned o dvou ohniscích ptačí chřipky typu H5. Jedno se nachází v Jihočeském kraji (celkem jde již o čtvrté potvrzené ohnisko v chovech drůbeže v tomto kraji), konkrétně v Řitovízi u Blatné, druhé je v Libereckém kraji (zde jde zatím o první známé ohnisko) v Kadeřavci u Turnova. V obou případech krajské veterinární správy vyhlásí tříkilometrové ochranné pásmo okolo nakaženého chovu a desetikilometrové pásmo dozoru.
V případě čtvrtého jihočeského ohniska ptačí chřipky jde o první prokázanou nákazu v komerčním chovu. „Chovatel nahlásil úhyn cca 160 ks kachen v době z 24. na 25. ledna. V halovém chovu bez výběhu je celkem cca 6500 kachen, část zvířat vykazovala klinické příznaky nákazy. Vyšetření potvrdilo ptačí chřipku H5. Dnes okolo poledne proběhne utracení zbývajících zvířat. Probíhá epizootologické šetření, následně bude vydáno nařízení pro uzavřená pásma,“ uvedla na svém webu Státní veterinární správa. Zatím není jasné, zda dojde na preventivní vybíjení dalších chovů drůbeže v okolí, jako tomu bylo v případě Moravského Krumlova a Ivančic v Jihomoravském kraji.

Nejvíc případů je na jihu republiky

Na nejčerstvějším jihočeském případu ptačí chřipky je zajímavé, že se objevila v uzavřeném chovu. Kachny se tedy nemohly nakazit přímým kontaktem s divokými ptáky, nákaza se musela do chovu dostat jiným způsobem: ať už s krmivem nebo na podrážkách bot ošetřujícího personálu. Pro chovatele v okolí Blatné to znamená jediné: z preventivních důvodů by měli i u uzavřených chovů instalovat dezinfekční rohože, přes které by měl projít každý, kdo vstupuje z venkovních prostor k chovaným ptákům. Nemoc se přenáší veškerými sekrety, nejčastěji však trusem. Chovatelé by tedy rozhodně neměli v těchto dnech chodit k vodním tokům (a už vůbec ne přikrmovat divoké vodní ptáky).

K TÉMATU: Ptačí chřipka už je v Praze i Olomouci. Jak ochránit opeřené mazlíčky v domácnosti?

Druhé prokázané ohnisko ptačí chřipky z tohoto týdne se nachází v malochovu drůbeže v obci Kadeřavec na Turnovsku. „V chovu je cca 50 kusů drůbeže. Ohnisko bude v průběhu dneška utraceno,“ konstatovala Státní veterinární správa. Celkem již bylo v České republice prokázáno jedenáct ohnisek ptačí chřipky, z toho po čtyřech v Jihomoravském a Jihočeském kraji a po jednom ve Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji. Navíc v Královéhradeckém kraji bylo vyhlášeno ochranné pásmo a pásmo dozoru od ohniska nákazy, které se nachází jeden kilometr za hranicí s Polskem. V případě nálezu uhynulých divokých ptáků se pásma nevyhlašují (výjimkou byla Olomouc, kde ale krajská veterinární správa kilometrové kontrolní pásmo po čtyřech dnech zrušila).

Úvodní foto: HZS Jihomoravského kra­je
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..