Brněnská zoo spustila mobilní aplikaci, která návštěvníkům přibližuje chovaná zvířata

Speciální mobilní aplikaci, díky níž mohou návštěvníci prostřednictvím chytrého mobilního telefonu připojeného k internetu zjistit zajímavosti ze života chovaných zvířat, spustila brněnská zoologická zahrada ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně. „Bezplatná aplikace, která funguje od ledna 2017, popisuje zvířata v Zoo Brno netradičním a zajímavým způsobem. Návštěvníci si jednoduše načtou QR kód u expozic se zvířaty a přečtou si pak vtipné a napínavé příběhy o zvířatech,“ přiblížila mluvčí Zoo Brno Gabriela Tomíčková. K dispozici je verze pro mobilní zařízení s operačním systémem Android i iOS.
Aplikace zároveň upozorňuje na aktuální události a komentovaná krmení. Momentálně nabízí informace o všech zvířatech kolem hlavní procházkové trasy brněnskou zoo, což představuje 73 druhů. Na projektu se kromě Masarykovy univerzity v Brně podíleli i pracovníci Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a studenti oboru Český jazyk se specializací počítačová lingvistika pod vedením Mgr. Dany Hlaváčkové, Ph.D. „Studenti dostali za úkol především tvorbu textů o zvířatech. A to hned ve dvou variantách: ve verzi pro děti a pro dospělé. Snažili se psát texty zajímavým, kreativním způsobem. Museli si zjistit potřebné informace, které konzultovali s chovateli a kurátory ze Zoo Brno,“ uvedla Hlaváčková.

Náhled úvodní strany aplikace a detail jednoho zvířete (Zdroj: Google Play)

Vývoj aplikace zaplatila univerzita

U každého druhu zvířete aplikace nabízí velmi specifické informace. Kromě druhového názvu také jméno, které mu dali ošetřovatelé, nebo jeho oblíbené jídlo. „V tuto chvíli máme u zvířat cedulku se základními informacemi, aplikace má ale poskytnout něco navíc. Do budoucna v ní chceme nabídnout i bonusy. U některých zvířat si například bude možné pustit zvuk a nebude chybět ani kvíz nebo lingvistické zajímavosti,“ vysvětluje mluvčí brněnské zoo Gabriela Tomíčková. Vývoj aplikace trval více než rok. Finančně jej podpořila Masarykova univerzita, která na něj přispěla prostřednictvím Centra pro transfer technologií a financí na humanitní projekty Proof of Concept.

K TÉMATU: Brněnská zoo poprvé odchovala žaky od zabaveného páru odchyceného v přírodě. Pod rodiči!

Na tvorbě aplikace se výrazně podílel Mgr. Marek Grác, Ph.D., designér Kevin Scherrer a studenti oboru Český jazyk se specializací počítačová lingvistika. Brněnská zoo je zajímavá i pro milovníky papoušků, kromě běžných druhů chová i vzácné a v zajetí málo časté nestory kea, kakadu palmové či vazy velké. Jako první v někdejším Československu odchovala ary ararauny: podařilo se jí to již v roce 1964. Tento druh velkých arů chová Zoo Brno dodnes. Nedávno se brněnské zahradě podařilo odchovat mláďata žaků od rodičů nelegálně odchycených ve volné přírodě a zabavených Českou inspekcí životního prostředí.

Úvodní foto: Zoo Brno
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..