Začátek registrací papoušků žako se posouvá, Evropská komise anulovala své nařízení

Povinné registrace papoušků žako, které měly začít dnes prostřednictvím odborů životního prostředí krajských úřadů a pražského magistrátu, odstartují s několikadenním zpožděním. Evropská komise totiž anulovala svoje původní nařízení z 20. ledna, kterým aktualizovala seznam živočichů a rostlin v příloze A (odpovídá CITES I), a jež stanovovalo termín zařazení papoušků žako do přílohy A na 29. ledna. Server Ararauna.cz o tom informoval Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv ministerstva životního prostředí. Nový termín zahájení registrací určí až nově vydané nařízení Evropské komise.
„V pátek dne 27. ledna 2017 odpoledne jsme od Evropské komise obdrželi informaci, že z důvodu neotištění finálních jazykových úprav v některých jazykových verzích (nikoliv té české) nařízení č. 2017/128 publikovaného v Úředním věstníku EU dne 26. ledna, je toto nařízení anulováno a je prohlášeno za neplatné!!!“ uvedl Klouček v e-mailu, který obdrželi úředníci odborů životního prostředí všech krajských úřadů, pražského magistrátu a zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a České inspekce životního prostžedí. „Nové nařízení s novelizovanými přílohami A-D má být publikováno v Úředním věstníku EU pravděpodobně dne 1. února s platností od 4. února 2017,“ dodal Klouček.

Registrace žaků se protáhnou do března

„Z výše uvedených důvodů se odkládají až do vstupu nového nařízení v platnost změny v podmínkách nakládání s vybranými druhy – povinné registrace a vydávání výjimek ze zákazu obchodních činností u exemplářů druhů, jež budou zařazeny do přílohy A, např. žako šedý (Psittacus erithacus), gekon modrý (Lygodactylus williamsi) atd. či povinnost mít dovozní povolení u exemplářů druhů nově zařazených do přílohy B, např. palisandr (Dalbergia spp.), bubinga (Guibourtia spp.) atd.,“ vysvětlil Ondřej Klouček. Pro papoušky žako tak nadále platí podmínky z přílohy B, resp. CITES II (mimo Evropskou unii jsou ale v CITES I již od 2. ledna 2017).

K TÉMATU: Jindřiška Jelínková, Silvie Ucová: O registracích žaků vědí chovatelé včas, lhůty musí dodržet

Termín platnosti nařízení Evropské komise o přílohách A-D je důležitý kvůli stanovení lhůty pro podávání žádostí o registraci žaků. Chovatelé budou mít na tento úkon třicet dní. Majitelům papoušků žako, kteří lhůtu pro podání žádosti o registraci nedodrží, hrozí správní řízení a pokuta. O data, kdy začne platit novelizované nařízení Evropské komise, bude rovněž nutné při prodeji papoušků žako získat výjimku ze zákazu obchodní činnosti, kterou stejně jako registrace CITES vydávají místně příslušné krajské úřady a pražský magistrát. „Výjimka není nároková záležitost,“ upozorňuje v rozhovoru pro brožuru Žako v CITES I Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Za jakých podmínek budete moci získat výjimku za zákazu obchodování s žaky? Jaké sankce hrozí chovatelům, kteří se rozhodnou papouška žako nezaregistrovat? Dozvíte se v exkluzivních rozhovorech se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a České inspekce životního prostředí v brožuře Žako v CITES I.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..