Zoo Ostrava odchovala ary horské. Tři mláďata opustila budku, starali se o ně rodiče

Úspěšného odchovu tří mláďat arů horských docílila ostravská zoologická zahrada. O papoušky, kteří se vylíhli v první polovině května, se starali sami rodiče. Je to potřetí, co se ostravské zoo podařilo rozmnožit tento druh a podruhé přirozeným způsobem pod rodiči. Předchozí dva roky měli arové horští, které zoo chová od roku 2014, po jednom mláděti, letošní hnízdění je tedy rekordní. Zoo Ostrava je navíc jedinou zoologickou zahradou v České republice, která aktuálně tento druh odchovává. Ary horskými se může pochlubit ještě Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě, ta však zatím na první odchov čeká.
Ostravské přírůstky v těchto dnech opustily hnízdní budku a společně s rodiči jsou k vidění ve veřejné expozici jedné z voliér papoušků u pavilonu Tanganika. „Při odchovu prvního mláděte (samce) v roce 2015 museli asistovat ošetřovatelé, druhé mládě (také samce) o rok později již zvládli ptáci odchovat sami. Při třetím hnízdění se jim povedlo vyvést celkem tři mláďata, jejichž pohlaví zatím neznáme,“ přiblížila Yveta Svobodová ze zoologického oddělení ostravské zoo. Dvě starší mláďata z loňského a předloňského hnízdění zahrada loni odvezla do německé Zoo Landau. Chovný pár v ostravské zoo tvoří osmiletá samička ze Zoo Bojnice a šestiletý samec ze Zoo Magdeburg.

Dospělý ara horský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Světový prvoodchov byl také v Česku

„Mláďata opouštějí hnízdní budku již plně opeřená a ve velikosti dospělých ptáků. Nicméně pozorný návštěvník může rozpoznat mládě od dospělého jedince podle duhovky, barvy okolí oka a barvy zobáku. Mládě má okolí oka bílé, duhovku hnědou, tmavý zobák, zatímco dospělý jedinec má okolí oka černé, duhovku bílou a zobák světlý,“ popsala Yveta Svobodová. Arové horští nejsou v evropských zoo příliš častí, pochlubit se jimi může pouze čtrnáct zahrad. Ani u soukromých chovatelů není ara horský v Evropě tak častý. Výjimkou je Česká republika, kam byli dováženi v devadesátých letech minulého století z Ruska.

K TÉMATU: Ostravská ZOO si pořídila ary horské, v Česku je teprve druhá

V Česku také došlo k prvnímu odchovu ary horského na světě. V roce 1996 ho docílil Luděk Hovorka. Většina ptáků dovážených do České republiky byla odchycena z volné přírody v Peru a importována nelegálně. Mnoho arů horských v českých chovech proto nikdy nezískalo výjimku ze zákazu obchodní činnosti a nelze je prodávat (pouze formou darovací smlouvy za výrazně nižší cenu; mláďata odchovaná těmito ptáky rovněž nemají šanci získat tzv. žlutý eurocites). Ve volné přírodě žije okolo 10 až 70 tisíc arů horských. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN je vede v kategorii „zranitelný“ druh. Ara horský je rovněž zařazen do CITES I, vztahuje se na něj tedy povinná registrace.

Úvodní foto: Yveta Svobodová, Zoo Ostrava
Předchozí článek

Chovatelé žalují úřady kvůli nevyřazení aratingy žlutého ze seznamu ohrožených druhů

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. srpna 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější