Chovatelé žalují úřady kvůli nevyřazení aratingy žlutého ze seznamu ohrožených druhů

Tři měsíce po důrazné výzvě americkému federálnímu úřadu U.S. Fish and Wildlife Service (Úřad pro zachování, ochranu a podporu volně žijících živočichů, rostlin a jejich biotopů), aby dodržel své slovo a vyřadil aratingu žlutého ze seznamu ohrožených druhů, podali američtí chovatelé papoušků žalobu kvůli jeho nečinnosti. Americkou federaci chovatelů ptactva (AFA) ve sporu s orgány ochrany přírody zastupuje nadace Pacific Legal Foundation (PLF). Ta o podání žaloby informovala 20. července prostřednictvím svého webu. Žádost o vyřazení aratingy žlutého ze seznamu ohrožených druhů podávala AFA již v srpnu 2014.
Rozhodnout se mělo již v roce 2015

Chovatelská organizace podložila svůj požadavek pozitivním vývojem počtu aratingů žlutých ve volné přírodě. V době, kdy byl tento papoušek zařazen mezi ohrožené druhy, se jeho populace odhadovala na pouhých tisíc jedinců. Nyní jich je podle aktuálních odhadů okolo 20 tisíc. U.S. Fish and Wildlife Service již v dubnu 2015 uznal, že návrh AFA má smysl a bude se jím zabývat. Ze zákona se měl žádost vyřídit do 12 měsíců od jejího podání, úřad však svůj verdikt neustále oddaloval a dodnes ve věci nerozhodl. „Regulační úřad schovává před žádostí hlavu do písku, protože formálně neuznává fakt, že došlo k významnému navýšení populace aratingů žlutých,“ říká advokátka PLF Christina Martin.

K TÉMATU: Američtí chovatelé žádají vyřazení aratingy žlutého ze seznamu ohrožených druhů

„Jejich chování nejen zpochybňuje právní stát, ale škodí i samotnému druhu. Chovatelé pomohli zachovat a chránit tohoto papouška, ale omezení, která vyplývají ze zákona o ohrožených druzích, brání jejich cenné práci. Je na čase osvobodit aratingu žlutého i chovatele, kteří jsou jeho největšími zachránci, od zbytečných federálních předpisů,“ dodala Martin. Podle stávajících předpisů musí majitel aratingy žlutého získat od federálního úřadu povolení, pokud chce prodat tohoto ptáka za hranice státu, v němž žije. AFA požadovala úplné zrušení seznamu ohrožených druhů nebo vyřazení aratingy žlutého z tohoto seznamu, případně oproštění od požadavku na povolení k jeho prodeji za hranice daného státu.

Chovům hrozí genetická degradace

„Federální předpisy komplikují chovatelům možnost udržovat geneticky rozmanité chovy aratingů žlutých a prodávat je jiným chovatelům nebo veřejnosti,“ uvedla členka AFA a chovatelka aratingů žlutých Nancy Speed. „Získat povolení k prodeji ptáka za hranice státu trvá v některých případech déle než rok, a to i v případě, kdy chcete prodat mládě odchované v zajetí jinému chovateli. Tato omezené nemají vůbec žádný smysl a vedly k tomu, že v mém chovu je stále méně těchto krásných ptáků,“ dodala. Aratinga žlutý je na seznamu ohrožených druhů v USA od sedmdesátých let minulého století. AFA vznikla v roce 1974 a sdružuje na deset tisíc chovatelů ptáků po celých Spojených státech.

ROZHOVOR: Zdeněk Vandělík: Chov aratingů žlutých v kolonii se mi neosvědčil, je lepší je oddělit po párech

„Chovatelé hrají důležitou roli při ochraně ptáků,“ konstatuje prezident AFA Jamie Whittaker. „V některých případech to jsou právě chovatelé, kdo přispěl k přežití a dlouhodobému zajištění populací druhů ohrožených vyhynutím v jejich původní domovině. Federální vláda by jim měla přestat bránit v jejich důležité práci.“ Podle prezidenta a generálního ředitele PLF Stevena Andersona mají federální úřady zákonnou povinnost sledovat a aktualizovat stavy chráněných druhů a reagovat na důvěryhodné žádosti o vyřazení konkrétních druhů ze seznamu ohrožených živočichů: „Pokud tak neučiní, obrátí se na ně PLF, protože to je součást našeho poslání: podporovat zodpovědný a vyvážený přístup k předpisům v oblasti životního prostředí a právní stát.“

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Juan Caparrós
Předchozí článek

Američané vytváří seznamy lidí, kteří týrali zvířata. Obchody a útulky jim nesmí prodat domácí mazlíčky

Dálší článek

Zoo Ostrava odchovala ary horské. Tři mláďata opustila budku, starali se o ně rodiče

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější