Američtí chovatelé žádají vyřazení aratingy žlutého ze seznamu ohrožených druhů

Žalobou hrozí americká nadace Pacific Legal Foundation (PLF) federálnímu úřadu U.S. Fish and Wildlife Service (Úřad pro zachování, ochranu a podporu volně žijících živočichů, rostlin a jejich biotopů) kvůli slibovanému, ale stále nerealizovanému vyřazení aratingy žlutého z federálního seznamu ohrožených druhů. PLF žádá, aby úřad do šedesáti dnů vyřídil žádost Americké federace chovatelů ptáků (AFA) z roku 2014. Aratinga žlutý byl americkou federální vládou zařazen mezi ohrožené druhy v sedmdesátých letech minulého století. U.S. Fish and Wildlife Service již v dubnu 2015 uznal, že návrh AFA má smysl a bude se jím zabývat.
Vydejte rozhodnutí, žádá asociace

Úřad však nedodržel dvanáctiměsíční lhůtu na vyřízení žádosti a aratinga žlutý nadále zůstává na seznamu ohrožených druhů. „Federální vláda tak porušuje zákon a ubližuje lidem, kteří pomáhají zachovat a rozšířit populaci aratingů žlutých v zajetí,“ konstatuje chovatelská asociace. V době, kdy byl aratinga žlutý zařazen na seznam ohrožených druhů v USA, se jeho volně žijící populace v Jižní Americe odhadovala na 1 000 až 2 500 jedinců. V současné době jde o 10 až 20 tisíc papoušků, upozorňuje AFA. Důvod pro setrvání aratingy žlutého na seznamu ohrožených druhů tak pominul. Asociace proto požádala PLF o právní pomoc. Ve Spojených státech je chov tohoto papouška velmi častý.

ČTĚTE TAKÉ: Statistika papoušků CITES I v Česku za rok 2014: rekordní přírůstky arů hyacintových i aratingů žlutých

Federální úřad pro zachování, ochranu a podporu volně žijících živočichů kromě porušování lhůt stanovených zákonem o ohrožených druzích také komplikuje úsilí o ochranu aratingů žlutých, míní chovatelská asociace. „Jedním z důvodů, proč se populace aratingů žlutých ve volné přírodě znásobila, je fakt, že chovatelé dodali na trh dostatek ptáků odchovaných v zajetí a snížili tak poptávku pro pytláky, kteří chytají volně žijící ptáky,“ tvrdí AFA. Stávající předpisy ale chovatelům komplikují situaci a nahrávají právě pašerákům. Podle zákona totiž chovatel musí kvůli prodeji aratingy žlutého z jednoho státu do druhého získat federální povolení.

Rozhodování může zkomplikovat CITES

Povinnost komplikuje chovatelům snahu sestavovat geneticky vhodné chovné páry a prodávat jejich odchovy dalším chovatelům nebo zájemcům o chov domácích mazlíčků. „Omezení jsou kontraproduktivní, protože také zvyšují cenu těchto ptáků. Čím dražší je nějaký druh ptáka, tím větší zájem vzbuzují u pašeráků, kteří je odchytávají v jejich domovině,“ upozorňuje AFA. Pokud by americkým chovatelům odpadly byrokratické překážky a mohli volně prodávat odchované aratingy žluté, jejich cena by výrazně klesla a zamezilo by to jejich nelegálnímu odchytu v přírodě. „Je to jeden ze způsobů, jak může zdravý trh s ptáky v zajetí zachovat a chránit volně žijící populaci,“ míní AFA.

K TÉMATU: Zdeněk Vandělík: Chov aratingů žlutých v kolonii se mi neosvědčil, je lepší je oddělit po párech

Americká federální vláda by podle chovatelské asociace měla uznat významný přínos chovatelů a vyškrtnout aratingu žlutého ze seznamu ohrožených druhů nebo alespoň osvobodit chovatele od dodržování kontraproduktivních pravidel. Úsilí AFA ale ztěžuje fakt, že aratinga žlutý je uveden v první příloze Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES), která vyžaduje povinnou registraci všech ptáků tohoto druhu chovaných v zajetí a vydávání povolení k jejich prodeji. Tato pravidla platí pro všechny signatáře CITES včetně Evropské unie a tedy i České republiky. Ke konci loňského roku bylo v Česku registrováno 221 aratingů žlutých.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / frank wouters
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..