Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Indonéská populace kakadu žlutolících povážlivě klesá, čítá už jen 3 500 papoušků

UVNITŘ VIDEO – Stavy druhého nejohroženějšího druhu papouška kakadu ve volné přírodě dramaticky klesají. Podle Anne Reuleaux z Manchesterské metropolitní univerzity, která provádí terénní průzkum na indonéských ostrovech, divoká populace kakadu žlutolících čítá již jen něco okolo 3 500 jedinců. Reuleaux to řekla indonéskému listu The Jakarta Post. Podle údajů, které se podařilo bioložce shromáždit, nyní žije na ostrovu Sulawesi přibližně 200 kakadu, dalších 18 je na ostrově Masalembo, 107 ptáků na Sumbawě, 40 na ostrovu Flores, 70 na Rince, 218 ptáků na ostrově Komodo, 258 kakadu na Aloru a 288 na Pantaru.
Největší část populace, přibližně 2 000 ptáků, obývá Sumbu. Okolo 200 až 300 kakadu žlutolících se nachází na Timoru. Ostrov Tanahjampea obývá 15 kakadu žlutolících a na Tukangbesi žije posledních osm ptáků. Pro srovnání: podobný výzkum před deseti lety dospěl k jiným číslům, například na Sumbě mělo žít 3 200 až 5 000 kakadu žlutolících, na Komodu 500, což je víc než dvojnásobek výsledku letošního sčítání. Mírné poklesy stavů jsou patrné i na ostrovech Rinca a Flores. Hlavním důvodem úbytku kakadu žlutolících je nelegální odchyt a obchodování s ptáky na černém trhu.

Výzkum bude pokračovat do léta 2018

„Výzkum stavu populací kakadu žlutolících na několika indonéských ostrovech jsem prováděla od loňského srpna a budu v něm pokračovat až do července příštího roku,“ přiblížila Anne Reuleaux. „Během tří měsíců se mi podařilo procestovat Sumbu, Flores, Alor, Timor a Rote. Ve snaze o zachování tohoto endemického indonéského ptáka mi pomáhala organizace Burung Indionesia a zemědělský institut Bogor,“ dodala. Kakadu žlutolící je zařazen v Červené knize ohrožených živočichů IUCN do nejvyšší kategorie kriticky ohrožený. Druh je taxonomicky rozdělen do sedmi poddruhů, z nichž jeden – kakadu žlutolící sumbský – by si podle některých vědců zasloužil uznání za samostatný druh.

K TÉMATU: Kriticky ohrožení kakadu žlutolící mají záložní populaci v Hongkongu. Hnízdí mezi mrakodrapy

Sčítání kakadu má podle Anne Reuleaux pomoci zjistit požadavky na jejich účinnou ochranu na jednotlivých ostrovech. Má také sloužit jako školení a kvalifikace pro jednoho evropského a jednoho indonéského výzkumného pracovníka, kteří by měli posílit kapacity pro dlouhodobý výzkum a ochranu kakadu žlutolícího. Projekt sponzoruje německá společnost Zoologishe Gesellschaff fur Arten-Und Biotopschute (ZGAP) a Loro Parque Fundación ze Španělska. Předchozí průzkumy do roku 1993 zaznamenaly na několika indonéských ostrovech celkem 6 000 kakadu žlutolících. Od roku 1994 ale začaly jejich stavy klesat vlivem nelegálního obchodu s tímto druhem.

S ochranou pomáhají místní obyvatelé

Pokles stavu divoké populace kakadu žlutolících se od té doby nezastavil. Každým rokem se počet volně žijících ptáků snižuje. Aktuální výzkum by měl kromě monitoringu stavu jednotlivých populací tohoto kakadu a hledání nových skupin těchto ptáků také odpovědět na otázku, proč se v některých oblastech kakaduům daří a jinde ne. Podle Romi Lungga Dangoliho, terénního průzkumníka a průvodce Anne Reuleaux, byla populace konkrétně na ostrovu Sumba dlouho stabilní. Od roku 2000 ale začalo masivní odchytávání kakadu a situace se dramaticky změnila. Teprve v roce 2013 indonéská vláda podnikla opatření na jejich ochranu a posílení povědomí obyvatel o ochraně endemických druhů.

ČTĚTE TAKÉ: Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích

„Na Sumbě se prakticky podařilo vymýtit nelegální odchyt kakadu žlutolících, ačkoli se někteří jednotlivci snaží nadále stavět na stromech pasti, do kterých chtějí chytat papoušky. Díky našim monitorovacím skupinám ale jejich pokusy selhávají. Tyto skupiny dobrovolných ochránců přírody složené z místních obyvatel odstraňují pasti ze stromů a čistí větve od lepidla, na které pašeráci chytají dospělé ptáky,“ uvedl Romi Lungga Dangoli. Bez zapojení domorodých obyvatel by ochrana kakadu žlutolících nebyla účinná, souvisí však také se sociální politikou indonéské vlády, která by neměla hnát chudé Indonésany k nelegálnímu odchytu a obchodování s ohroženými druhy.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Snowmanradio
Předchozí článek

Volné létání papoušků podle skupiny Uzavřená křídla: První kroky k úspěchu

Dálší článek

Američtí chovatelé žádají vyřazení aratingy žlutého ze seznamu ohrožených druhů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější