Volné létání papoušků podle skupiny Uzavřená křídla: První kroky k úspěchu

Venku se po delší zimě začíná pomalu, ale jistě oteplovat, a tak je nejvyšší čas začít s papoušky – budoucími volnoletci – chodit ven na kšírech. Skupina Uzavřená křídla proto přichází s dalším dílem nepravidelného seriálu rad pro zájemce o volný let papoušků. Je velmi důležité si uvědomit, že se papoušek, který je venku teprve krátce (například poprvé, podruhé v životě), může chovat naprosto jinak, než jsme na to u něj zvyklí doma v prostředí, které moc dobře zná. Takový papoušek bude velmi udivený z nových podnětů – ať už lidských, či zvuků přírody. Bude sledovat projíždějící auta, poslouchat šumění lesa či sledovat ptáky létající vysoko v oblacích.
Spousta lidí v této fázi dělá jednu obrovskou chybu. Papouška vezmou ven, například na pole, a tam s ním ihned začínají trénovat. Papoušek sedí na bidle, jeho majitel na něj křičí, volá na něj, ať přiletí a papoušek samozřejmě nereaguje. Jak by také mohl, když je okolo něho tolik nových, zajímavých věcí. Tímto špatným začátkem vzniká spoustu nových a nových chyb, které se na sebe postupně nabalují a závěr je takový, že majitel ani papoušek nevědí, co mají dělat.

Amazoňan pomoučený při seznamování s novým prostředím (Foto: Uzavřená křídla)

Kšíry nejsou vše, dbejte na bezpečí papouška!

Další důležitou věcí, kterou je třeba zmínit, je bezpečí papouška. V začátcích se může stát, že se papoušek lekne (například projíždějícího jezdce na kole) a vzletí. Je tedy třeba dbát na správné upevnění kšír kolem ruky. Mnohdy se na sociálních sítích setkáváme s fotkami, kde jsou kšíry pouze omotané, či zaháknuté kolem bidla, což je špatně. Jak již bylo nesčetněkrát řečeno, s papouškem se musí pomalu. Nespěchejte na něj, nenuťte jej do úkolů, na které se necítí. Začněte s ním chodit na kratší procházky ven, postupně je můžete prodlužovat. Začněte chodit na místo, kde budete chtít časem papouška vypustit, aby si dokázal pořádně zmapovat okolí, přišel na tamní ruchy a byl v celkové pohodě. Při tréninku věnujte papouškovi maximální pozornost a snažte se vycítit, co se vám snaží říct.

Jak tedy postupovat při samotném tréninku na volný let? Tomuto koníčku se už věnuje poměrně dost lidí a na trénink existuje celá řada názorů. Základní a nejdůležitější krok je však téměř vždy stejný. Trénink příletu papouška na majitele/bidlo. Takto se může trénovat na místě vypuštění s kšíry, nebo také bez kšírů v nějakém uzavřeném prostoru – například v jezdecké hale nebo tělocvičně. Máme zkušenosti s mnoha případy, kdy papouškům mnohem více vyhovoval trénink v tělocvičně, protože je nic nerušilo (nebyli venku) a neměli na sobě kšíry. Samozřejmě zde je ale třeba zdůraznit jednu věc. Takový papoušek, který je perfektně naučený na přílety v tělocvičně ještě není připraven k vypuštění venku.

Trénink žaka: přelety z ruky na bidlo, kdy je papoušek ještě na kšírách (Foto: Uzavřená křídla)

Metoda pozitivního posilování

Pokud většina tréninku probíhala v uzavřeném prostoru, je třeba tyto zkušenosti nejprve uplatnit venku. Pokud bychom takového papouška ihned pustili, venku se může zachovat naprosto jinak, než jsme zvyklí na chování z tělocvičny. U našich papoušků používáme k tréninku tzv. metodu pozitivním posilováním s občasným využitím klikru. Ve zkratce se jedná o to, že papouška odměňujeme za splněný povel. Papoušek ví, že za splnění povelu něco dobrého dostane, a tím se zvyšuje šance na úspěšné splnění povelu. Klikr slouží jako (ne nezbytná) pomůcka při tréninku. Papoušek splní úkol, trenér na klikru klikne a papoušek ví, že přichází odměna.

Klikem se dá přesně určit to, za co byl papoušek odměněn. Toto cvičení také prohlubuje vztah mezi papouškem a jeho majitelem (trenérem). Témata pozitivní posilování a klikr jsou velmi rozsáhlá, složitá a užitečná, proto velmi doporučujeme je prozkoumat blíže z vlastní iniciativy. Existuje spoustu informací na internetu, knížek či seminářů pořádaných také u nás v České republice. Některé můžete najít na webu www.treninkjerozhovor.cz.

Odměna za hodiny a dny strávené výcvikem papouška: volný prolet ary ararauny (Foto: Uzavřená křídla)

Příště: Jak probíhaly první tréninky volného létání u nás a naše zkušenosti
1 komentář

  1. Radek Elias napsal:

    Děkuji za článek. My se zrovna chystáme k tréninku. Máme 6ti měsíčního žaka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..