Ostravská ZOO si pořídila ary horské, v Česku je teprve druhá

Ara de Coulon. Famille des Psittacid閟. Ordre : PsittaciformesKolekce papoušků v ostravské zoologické zahradě se rozrostla o mladý chovný pár arů horských. Tříletého samečka zahrada získala z německé Zoo Magdeburg, pětiletou samičku ze slovenské Zoo Bojnice, do které dříve putovaly ze Zoo Ostrava odchovy aratingů žlutých. Časopisu Papoušci to sdělila inspektorka chovu malých zvířat ostravské zoologické zahrady Yveta Svobodová, která je zároveň vedoucí Komise pro chov papoušků při Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Arové horští jsou momentálně umístěni v neveřejné karanténě, v níž stráví dva měsíce, než budou vypuštěni do veřejné expozice.

Ostravská zoo pro ary horské připravila venkovní voliéru o půdorysu pět krát tři metry a vysokou tři metry se zázemím ve vytápěném zimovišti, jež využívají i další druhy papoušků. V Ostravě jde již o pátý druh arů, přičemž dosud se zahrada soustředila na velké druhy tohoto rodu. Návštěvníci zde mohou spatřit ary hyacintové, ary zelenokřídlé, ary arakangy a ary vojenské. Z českých zoologických zahrad je ostravská teprve druhá, která si pořídila méně nápadné, ale vzácn ary horské. Dosud je chovala pouze zoo v Brně. U soukromých chovatelů v tuzemsku ale o takový unikát nejde. Jenom od roku 2004 bylo v Česku registrováno 119 chovných exemplářů.

V Česku je hodně arů horských bez „papírů“

Arové horští se do České republiky dováželi především na přelomu tisíciletí, před zákazem dovozu ptáků do Evropské unie. Jenom v kraji Vysočina, kde působí jeden z největších dovozců exotického ptactva svého času pro celou Evropu Karel Šimon, jich bylo za roky 1997 až 2004 registrováno 63. Ary horské se českým chovatelům daří i rozmnožovat. Vůbec poprvé se to podařilo v roce 1996 Luďku Hovorkovi, poměrně záhy následoval i známý český chovatel specializovaný na ary Zdeněk Špalek. Určitým problémem je ale legalizace chovu těchto ptáků, protože do tuzemska bylo dovezeno mnoho arů horských bez patřičných dokladů.

K TÉMATU: Nová statistika papoušků CITES I v Česku: za rok 2013 přibylo nejvíc arů marakán

Ara horský je veden v první příloze mezinárodní úmluvy CITES o zákazu obchodování s volně žijícími zvířaty a planě rostoucími rostlinami. Každý jedinec tak musí mít uzavřený kroužek nebo mikročip a musí být evidován v centálním registru CITES pro Českou republiku, který spravuje ministerstvo životního prostředí. Právě díky tomu lze znát přesnější čísla chovaných ptáků, i když jen od roku 2004, kdy vznikl český centrální registr. Předtím tato data shromažďovaly krajské a okresní úřady, a také správy chráněných krajinných oblastí, od nichž je problém tyto historické informace získat.

Úvodní foto: twwiki.com

Předchozí článek

Kupní smlouva na papouška? U českých chovatelů velký unikát. Proč se jí brání?

Dálší článek

Uletěl nám papoušek, pomozte. Případy jako přes kopírák, aniž by se lidé poučili

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější