Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Kupní smlouva na papouška? U českých chovatelů velký unikát. Proč se jí brání?

ŽakovéKoupě většího a dražšího druhu papouška je v Česku tak trochu sázka do loterie. Většina chovatelů totiž odmítá s kupujícím sepsat kupní smlouvu a nový majitel papouška tak na sebe přebírá veškerá rizika spojená s případnými zdravotními problémy opeřence. Zatímco testy prodávaných mláďat papoušků na PBFD, chlamydie a určení pohlaví ze vzorků DNA se stávají už jakýmsi standardem, získat od chovatele byť jen doklad na částku, kterou jste za ptáka zaplatili, je nebetyčný problém. Přitom v téměř každé chovatelské knize pro laiky je důležitost kupní smlouvy mnohokrát zdůrazňována. V čem je tedy problém?

Kupní smlouva a doklad o zaplacení konkrétní částky za papouška představují pro prodávajícího nepříjemný závazek. Většina českých chovatelů papoušky neprodává legálně, nemají na chov a prodej zvířat živnostenský list a neplatí z peněz utržených za papoušky daně. Pokud by tedy vydali kupní smlouvu či doklad za prodaného ptáka, mohli by si tím na sebe ušít bič v podobě kontroly z finančního úřadu. Stačilo by, kdyby kupec dal doklad o uhrazené částce do vlastních nákladů u daňového přiznání (což ale není v případě koupě domácích mazlíčků příliš pravděpodobné) a úřad se rozhodl tyto náklady prověřit.

Kupní smlouva zavazuje, a v tom je problém

Ještě riskantnější je z pohledu prodávajících kupní smlouva s formulací o možnosti vrácení zvířete, pokud se u něj krátce po prodeji objeví zdravotní problém, který prokazatelně nemohl vzniknout až u nového majitele. V kupních smlouvách na zvířata je tato situace řešena různě, výjimkou není ani formulace „Prodávající se zaručuje, že zvíře dodává zdravotně v pořádku“ a „Kupující potvrzuje, že zvíře převzal v pořádku a ručí za něj okamžikem převzetí“. I v takových případech ale lze od prodávajícího žádat náhradu, pokud se u papouška projeví nemoc nebo zdravotní postižení, o němž kupují v době podepisování smlouvy nevěděl. Jen je to poněkud zdlouhavé a kupec musí počítat s tím, že na něm bude ležet důkazní břímě.

K TÉMATU: Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky

Zavazovat se smluvně, že do určité doby lze prodaného papouška vrátit chovateli a požadovat zpět celou částku, je pro chovatele velmi rizikové a pokud kupní smlouvu nabídnou, obvykle se v ní žádná taková možnost neobjevuje. Jestliže ve smlouvě tvrdí, že papoušek je předáván zdravotně zcela v pořádku, musí být přílohou smlouvy výsledky vyšetření na nejrizikovější nemoci exotického ptactva: u velkých papoušků na PBFD a chlamydie. Vyšetření by nemělo být starší tří měsíců. Někteří chovatelé za takové vyšetření požadují finanční úhradu, jiní tuto částku promítají už do ceny ptáka. Každopádně kupovat papouška bez řádného vyšetření je velmi riskantní.

Za zálohu na papouška chtějte vždycky doklad

U dražších ptáků, jako jsou amazoňané, kakaduové, žakové nebo arové, chovatelé od zájemců často vyžadují platbu zálohy. Někdy jde jen o symbolickou částku okolo tisíce korun, aby se prodávající ujistil, že ho kupec nebude tahat za nos a poté si pro papouška nepřijede. V jiných případech ale může jít i o třetinu nebo polovinu ceny papouška, což se může u vybraných druhů arů vyšplhat i do desítek tisíc korun. Zálohu je třeba v každém případě jistit příjmovým dokladem, který vystaví prodávající chovatel. Lehce se totiž může stát, že mládě papouška, pro které by si měl zájemce po několika týdnech přijet, z nějakého důvodu nebude k dispozici a další chovatel nemá. S vrácením zálohy by pak mohl otálet a doklad je jedinou pákou a důkazem, jak svoje peníze vymoci zpět.

ČTĚTE TAKÉ: Hodně lidí nechápe, že papoušek není jako pes, říká veterinářka Markéta Hašlová

Sečteno a podtrženo, pokud chovatel nechce o prodeji papouška sepsat kupní smlouvu, kupující by měl trvat alespoň na minimální pojistce v podobě jakéhokoli dokladu o kupovaném ptákovi, z něhož by bylo zřejmé, že jej získal od dotyčného. Může jít o potvrzení o zaplacené částce nebo výsledky vyšetření na výše zmíněné nemoci, doplněné o čestné prohlášení, že daného ptáka od chovatele kupuje tento konkrétní člověk. Ve všech dokladech o koupi papouška by rozhodně neměl chybět identifikační znak ptáka, tedy číslo jeho kroužku nebo mikročipu. Při koupi si rozhodně zkontrolujte, zda číslo uváděné v dokladech souhlasí s číslem kroužku nebo čipu na papouškovi!

Úvodní foto: Beakersaviary.com

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 20. až 22. června 2014

Dálší článek

Ostravská ZOO si pořídila ary horské, v Česku je teprve druhá

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější