Řecko zahájilo sčítání invazních papoušků v Athénách, Soluni a na Krétě a Rhodosu

Kolik mníšků šedých a alexandrů malých žije volně v parcích velkých řeckých měst a na řeckých ostrovech? To se snaží zjistit Helénská ornitologická společnost. Podle jejího předsedy Panagiotise Latsoudise je to vůbec poprvé, co se někdo v Řecku pokouší monitorovat populace nepůvodních druhů papoušků, kteří se v zemi rozšířili po roce 2000. Vůbec první ptáci patrně unikli z přepravních beden na athénském letišti, protože první populace byla zjištěna právě v okolí tohoto letiště. Nyní však alexandři a mníšci obývají parky několika velkých měst a dokonce hnízdí i v okolí historické Akropole, upozornila zpravodajka britského deníku Guardian.Sčítání papoušků začalo během vánočních svátků a končí v těchto dnech. „Je to velmi důležitý monitoring, který probíhá v Athénách, Soluni a v městských oblastech ostrovů Kréta a Rhodos,“ upřesnil listu Latsoudis. „Například na Krétě jsme přesvědčeni o tom, že se populace papoušků ve všech velkých městech výrazně rozrostly.“ Sám šéf ornitologické společnosti, povoláním učitel, navštěvoval po několik let velké městské parky v různých částech Řecka a obvykle navečer sledoval, kolik v nich žije papoušků. Dospěl k názoru, že papoušci, kteří pochází z Indie a Asie, a také z Jižní Ameriky či Afriky, nalezli v Řecku nový vhodný habitat a natrvalo se zde usídlili.

Řekové sčítají populace mníšků šedých a alexandrů malých (Foto: Wikimedia Commons / Bernard Dupont, JayDalal5)

Máme vhodnější klima, míní ornitolog

Řecko se podle Latsoudise liší od jiných evropských velkoměst, kde se také rozšířili alexandři malí a mníšci. „Naše klimatické podmínky jsou pro ně přímo ideální. Naše městské parky byly už od druhé světové války skvělým biotopem plným exotických rostlin a stromů, které rodí ovoce a pro ptáky je pak mnohem jednodušší zde přežít a hnízdit,“ vysvětluje. Řekové ale museli loni v listopadu odstranit několik rozsáhlých hnízd mníšků šedých z veřejných parků, protože hrozilo, že se zřítí ze stromů na hlavy procházejících lidí. Jinak ale Řecko proti alexandrům a mníškům nijak nezasahuje a ani sčítání nemá být předzvěstí nějakých represí. Má pouze prokázat, jak rychle se papoušci v Řecku množí.

K TÉMATU: Invazní mníšci šedí už hnízdí i pod Akropolí v Athénách

Mnoho evropských zemí považuje oba druhy papoušků za nebezpečí pro biodiverzitu a původní druhy ptáků, jimž alexandři obsahují hnízdní dutiny a společně s mníšky je připravují o potravu. „V Řecku jsme zatím nezaznamenali žádnou stížnost na škody,“ upozorňuje Latsoudis v souvislosti s informacemi o boji zemědělců s alexandry malými v Izraeli. Tvrzení, že papoušci mohou vytlačit původní druhy ptáků, je podle předsedy Helénské ornitologické společnosti do značné míry xenofobní. „Bude to znít extrémně, ale často se v této souvislosti používají tytéž argumenty, jako když se mluví o riziku, které mají představovat migranti,“ tvrdí Latsoudis. „Také se říkalo, že nám přistěhovalci seberou naši zemi a domovy a teď slýcháme, že papoušci vystrnadí všechny ostatní ptáky.“

Úvodní foto: Mistraltours.ro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..