Vědci mapují genomy vzácných ostrovních amazoňanů. Chtějí odhalit tajemství papouščí dlouhověkosti

Podrobné mapování genomů tří vzácných karibských druhů amazoňanů provádí mezinárodní vědecký tým pod vedením biologů z univerzity v americkém Oaklandu. Cílem projektu je získat podrobný genetický materiál o amazoňanech portorických, kubánských a haitských, který by pomohl zachovat tyto ohrožené druhy a předejít jejich zániku. Karibské druhy amazoňanů jsou vystavovány nebezpečí ničivých hurikánů, které dramaticky snižují počty populací vzácných papoušků. Asi nejznámějším příkladem je amazoňan portorický, který se v minulosti vyskytoval v počtu zhruba milionu jedinců, ale v druhé polovině minulého století přežívalo posledních 13 ptáků. Nyní díky záchrannému projektu žije na 500 těchto papoušků.
Vedle hurikánů amazoňany ohrožuje i nelegální odchyt a obchod a ztráta přirozeného biotopu, upozornili Taras Oleksyk, Ph.D., odborný asistent biologie, a Walter Wolfsberger, Ph.D., student biologie a biomedicínských věd na oaklandské univerzitě. Vědecký tým tvoří 16 expertů ze Spojených států včetně Portorika, Ruska, Ukrajiny a Německa. Závěry jejich šetření zveřejnil ve zvláštním vydání vědecký magazín Genes. Vědci při zkoumání amazoňanů používali pokročilou molekulární biologii a výpočetní techniky pro vytvoření detailních genomových map. Ty poté použily pro rekonstrukci nedávné historie vývoje každého druhu a k výpočtu zbývajících úrovní genetické rozmanitosti. Rozmanitý genofond je nezbytný pro přizpůsobení a přežití druhu, zdůraznili vědci.

Zkoumané druhy ostrovních amazoňanů – zleva: amazoňan portorický, amazoňan kubánský a amazoňan haitský (Foto: Wikimedia Commons)

Pomůžou papoušci prodloužit lidský život?

„Podle našeho očekávání jsme dospěli ke zjištění, že tito papoušci nemají příliš mnoho genetických variací,“ poznamenal Taras Oleksyk. „Toto naše zjištění ještě zdůrazňuje potřebu další ochrany zmíněných ptáků,“ dodal. Jednotlivé druhy amazoňanů jsou důležité pro zachování biologické rovnováhy a ekosystémů na jednotlivých karibských ostrovech. Například amazoňan portorický hraje důležitou roli při šíření semen stromů a keřů po Portoriku. „Doslova jsou to zahradníci ostrova. Když vymizeli, některé druhy stromů začaly být ohroženy, protože je neměl kdo šířit,“ vysvětlil Oleksyk. „Je pro problém i pro samotné papoušky, protože k hnízdění potřebují dutiny ve starých stromech.“

K TÉMATU: Vědci poprvé sestavili kompletní genom konkrétního ptačího druhu. Zvolili aru arakangu

Mapování genomu amazoňanů portorických, kubánských a haitských podpoří úsilí o ochranu a obnovu populací těchto druhů. Umožní vědcům identifikovat jednotlivé ptáky tak, aby se tomu mohly přizpůsobit záchovné programy chovu v zajetí a zvýšily tak genetickou rozmanitost chovaných párů i jejich odchovů. To povede k lepšímu udržování životaschopnosti populace. Další, neméně důležitou součástí výzkumu, bude analýza genomů dlouhověkosti papoušků. Tito ptáci mají řadu společných znaků s lidmi, jako je napodobování řeči, celoživotní sexuální chování či právě dlouhověkost. „Pokusíme se zjistit, jak fungují genomy dlouhověkosti papoušků a poté je budeme hledat na mapě lidského genomu a bude zkoumat, jak mohou rozdíly těchto genomů ovlivnit délku života lidí,“ dodává Oleksyk.

Úvodní foto: U.S. Fish and Wildlife Service
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..