Norové si oblíbili uprchlého alexandra malého, kterému se podařilo přežít už pět třeskutých zim

Britové, Nizozemci, Němci nebo Belgičané se už přítomností zdivočelých papoušků v městských parcích nevzrušují a pokud ano, spíše si stěžují na hluk a nepořádek. Nadávají především na mníšky šedé a poté na alexandry malé, původem asijské papoušky, kteří se za posledních 40 let rozšířili prakticky po celé jižní a západní Evropě. Vyhovuje jim místni klima včetně mírných zim. Nikdo by se ale nenadál, že se tomuto exotickému ptákovi podaří přežívat volně i v Norsku, skandinávské zemi proslulé krutými zimami. Jeden takový alexandr žije již pět let v jihonorském městě Moss, 50 km jižně od metropole Osla.

Papoušek je vděčným tématem příspěvků na sociálních sítích a získal si řadu sympatizantů, kteří ho fotí a snímky zveřejňují na internetu. Alexandr jménem Gunnar ulétl před pěti lety svému majiteli poté, co jeho klec spadla na zem a otevřela se. „Vylezl z ní a už se odmítl vrátit,“ popsal norské veřejnoprávní televizi NRK papouškův původní majitel Åsmund Enoksen. Papoušek se přidal mezi místní vrány, kavky a havrany. Kupodivu se mu daří dobře vyrovnávat s krutými norskými zimami. Enoksen se domnívá, že papouškovi pomohlo roční období, v němž unikl ze zajetí. Stalo se to koncem léta a Gunnar si tak mohl postupně zvyknout na snižující se teploty. Téhož názoru jsou i norští ornitologové.

Alexandr malý jménem Gunnar v jedné z ulic norského města Moss (Foto: NRK/Tetiana Skrzypczynska)

Pro místní noviny je celebritou, má i Facebook

„Musel vysledovat, co dělají ostatní ptáci a postupně se naučil létat na ptačí krmítka. Je zřejmé, že velmi brzy pochopil, co musí udělat pro to, aby přežil,“ míní generální tajemník norské ornitologické asociace Kjetil Aadne Solbakken. Podle jeho slov se ale nedá očekávat, že by se alexandři malí v Norsku rozšířili podobně jako v zemích západní Evropy. „Andulky a jiní exotičtí ptáci občas lidem ulétnou, ale nikdy nepřežijí naši zimu. Neslyšel jsem o žádném podobném případu,“ řekl Solbakken. Alexandr se mezitím ve městě Moss stal mezi tamními obyvateli senzací. Lidé jej často vídávají na ptačích krmítkách, nebo jako posedává na zábradlích ve městě.

K TÉMATU: Alexandr malý pobavil dopravní policii v Británii: sednul si přímo do radaru na dálnici

Ve svém rodném městě se Gunnar setkává s nadšením, obdivem, ale i starostmi, zda se mu něco nestalo. Bývá častým hostem zahrad a parků. Na Nový rok o něm jeden z místních policistů tweetoval, že jej spatřil, jak zvítězil v boji s vránou. „Po několika letech strávených na svobodě nemám pocit, že by se chtěl vrátit zpět do klece. Ale bez toho, aniž by ho lidé přikrmovali, by nepřežil,“ míní Åsmund Enoksen. Obyvatelé Mossu dokonce založili papouškovi vlastní facebookovou stránku a místní noviny Moss Avis často informují čtenáře o pohybech papouška a jeho příhodách. Například o důchodkyni, která málem omdlela, když spatřila zeleného papouška sedícího na sněhu.

Úvodní foto: Facebook Page Papegøyen Gunnar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..