Novozélanďan, který zabil nestora keu, musí odpracovat 150 hodin veřejně prospěšných prací

Přelomové soudní rozhodnutí padlo u okresního soudu v novozélandském Nelsonu. Šestačtyřicetiletý stavební dělník Stephen Frost byl odsouzen ke 150 hodinám veřejně prospěšných prací za usmrcení ohroženého papouška nestora kea. Tento druh ptáka je na Novém Zélandu chráněn podle zákona z roku 1953 a za jeho zabití hrozí viníkovi trest až dva roky odnětí svobody nepodmíněně nebo pokuta ve výši 100 tisíc novozélandských dolarů, případně obojí. Muž skončil s poměrně mírným trestem díky tomu, že se k činu doznal, informoval zpravodajský server tvnz.co.nz. Pro novozélandskou justici jde o precedent, podle něhož budou moci postupovat další soudy v obdobných kauzách.
Novozélandské ministerstvo životního prostředí informovalo soud o tom, že Stephen Frost, ačkoli si byl vědom toho, že nestor kea požívá status chráněného živočicha, byl opakovaně spatřen, jak na tyto papoušky hází různé předměty. Papoušky jeho chování stresovalo, takže křičeli a chovali se vůči Frostovi nepřátelsky. Nestorové kea byli častými návštěvníky údolí Motueka Valley, kde Frost pracoval na stavbě, a stáli za poškozením některých zařízení na stavbě. 18. července loňského roku se jeden nestor kea usadil na stojanu kontejneru na stavbě, kde pracoval Stephen Frost. Stavební dělník sebral třiceticentimetrový dřevěný kolík a mrštil jím po papouškovi. Kolík trefil nestora kea do hlavy, načež pták spadl na zem. V důsledku tohoto poranění papoušek později uhynul.

Nestor kea byl ve své domovině dlouhá léta pronásledován (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

V přírodě zbývá ani ne 5 000 nestorů kea

Aby se zbavil důkazu, zabalil Stephen Frost mrtvého keu do černého plastového pytle a vyhodil do kontejneru na odpad. Spatřili ho ale svědci, kteří informovali ochránce přírody. Ministerstvo životního prostředí rozsudek nad dělníkem přivítalo. Podle oficiálního vyjádření resortu jde o důležité sdělení, že zabíjení chráněných nestorů kea je nepřijatelné. „Nestor kea má národní status ohroženého živočicha, počet těchto ptáků je odhadován na méně než pět tisíc, což je zlomek někdejší populace. Zbylí papoušci potřebují naši pomoc, aby přežili,“ uvedl úředník ministerstva životního prostředí Mark Townsend. „Pokud lidem vadí chování nestorů kea na jejich pozemku nebo pracovišti, měli se obrátit na ministerstvo životního prostředí nebo organizaci Kea Conservation Trust,“ dodal.

K TÉMATU: Nestoři kea způsobují chaos v dopravě na Novém Zélandu. Přesouvají dopravákům kužely

Kea Conservation Trust se zabývá koordinací aktivit na ochranu nestorů kea a řeší i veškeré konflikty způsobené těmito papoušky. Nestoři jsou totiž velmi aktivní a mají neustálou potřebu něco dělat. Ve vysokohorských střediscích často nalétávají na zaparkovaná auta a ničí je, zaznamenány byly i případy, kdy překvapeným turistům vytrhli z rukou peněženku s doklady a ulétli s nimi pryč. V jedné chatové oblasti se zase keové naučili slaňovat komíny do chat a ničit jejich interiér. Běžně se pouští do těžké techniky a zaparkovaných strojů lesníků. Správcům silniční sítě na Novém Zélandu zase přenášejí dopravní kužely na stavbách. Některé jejich kousky jsou ale nebezpečné a končí smrtí – to když se keové pouští do „montování“ trafostanic, které jsou pod proudem.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..