Buďte pro vašeho ochočeného papouška kamarád, nikoli partner!

UVNITŘ VIDEO – Kdyby papoušci dokázali jednat jako lidi, možná by spousta z nich obvinila své majitele ze sexuálního harašení. Proč? Papoušek dokáže být úžasný společník. Spousta lidí si je pořizuje jako domácí mazlíčky a také s nimi tímto způsobem jednají. Jenže papoušek není zvíře vhodné k mazlení! Jedná se o zvíře, které má své přirozené potřeby a pudy. Internet je ale plný fotek a videí, ve kterých papoušci leží v posteli, povalují se večer v obýváku na gauči, apod. Vypadá to skvěle, papoušek je spokojený, majitel je spokojený… tak kde je problém?
Drbejte papouška jenom na hlavě

Možná, že zatím žádný problém neexistuje, zatím vše vypadá v pořádku, ale my si neuvědomujeme, že jsme zaseli semínko nebezpečného chování, plevele, kterého se budeme těžko zbavovat. Nejprve je potřeba se zamyslet nad tím, jak se chovají papoušci ve volné přírodě. Většina z nich žije v teplých biotopech, kde tráví převážnou část dne hledáním potravy (ráno a večer), odpočinkem (v poledních hodinách) a péčí o peří (v době klidu). Jedná se velmi často o společenské ptáky, kteří žijí v hejnech. K takovému způsobu života (ale i u ptáků žijících v páru) patří také vzájemná péče o peří.

ČTĚTE TAKÉ: Jak naučit ochočeného papouška, aby nedělal potřebu tam, kde nechcete?

A zde je potřeba si všimnout, jak takové vzájemné probírání peří vypadá. Zjednodušeně řečeno: jeden papoušek pomáhá druhému papouškovi upravit peří, na které si „kamarád“ nedosáhne. Co to znamená? Papoušek se svého „kamaráda“ dotýká pouze v oblasti hlavy. Takové chování je pro oba zúčastněné přípustné, nevyplývají z toho žádné závazky. Pokud chceme pro našeho papouška zůstat kamarádem, měli bychom se výše zmiňovanými radami řídit. Jen tak zůstane vztah mezi papouškem a člověkem na úrovni kamarádů. Kamarádi a partneři se totiž k sobě chovají jinak, a to i v přírodě.

Přátelské probírání peří na hlavě:

Neprobouzejte v mazlíčkovi sexuální pudy

Lidé často nerespektují tzv. zakázané zóny a chovají se k papouškům jako k savcům. Papoušek je pro ně mazlíčkem, kterého členové rodiny hladí a drbou jako kotě nebo štěně. Ale jak papoušek dospívá, začíná se u něho probouzet sexualita a člověk si neuvědomuje, že mazlením zachází do míst, které už nejsou tou komfortní a neškodnou zónou určenou pro „kamarády“, ale dotýkají se papouška jako sexuální „partner“. Že se papouškovi takové drbání pod křídly nebo na zádech líbí? Tak to je pochopitelné. Papoušek sedí, zvedá křídla a vybízí „partnera“ k dalším dotykům… a člověk má radost, že je papoušek mazlivý, a to potěšení mu dopřeje.

Partnerské sexuální chování:

Papouškovi ale dříve či později nebude drbání stačit a bude po vás, po svém partnerovi, chtít víc. Přichází agrese a křik. Majitel je naštvaný, že ho papoušek klove, že neustále křičí, nechápe, co dělá špatně, vždyť se mu přeci tolik věnuje! Co se stalo? Z toho neškodného semínka mazlení vyrostla jedovatá kytka, která zaplevelila jejich vzájemný vztah. Nenechme se proto tím roztomilým stvořením v mládí zmanipulovat a buďme našemu papouškovi „jen“ dobrým kamarádem. Je to určitě lepší, než mu být v dospělosti špatným partnerem.

Kamarád, nebo partner? (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Pinterest
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..