Video novinky ze světa papoušků: tokající kakapo, s kamerou na bidle za hnízdy arakang a výr vs. kakadu

Pokud nevíte, jak probíhá tok u nelétavých papoušků kakapů nočních na Novém Zélandu, určitě si nenechte ujít video z našeho dnešního dílu Video novinek ze světa papoušků. Kakapy totiž nikde jinde než na Novém Zélandu neuvidíte, nechová je žádná evropská, americká či asijská zoo. Dáváte-li přednost jihoamerickým papouškům, pak se podívejte, jaký zlepšovák pro kontrolu hnízd divokých arů arakang vymysleli ochránci z organizace Macaw Recovery Network v Kostarice. Milovníkům menších druhů papoušků je určené video z londýnského Hyde Parku, v němž mladý Brit popisuje rodinný výlet za zdivočelými alexandry malými. Pokud chováte kakaduy, asi k nim jen tak nepustíte obrovského výra. Co by se stalo a jak by papoušci reagovali, uvidíte v dalším videu.

Jak se kontrolují hnízda divokých arakang

Když chcete zkontrolovat hnízdo divokých arů arakang na odumřelé palmě, máte v podstatě dvě možnosti. Buď musíte být zdatní horolezci a mít patřičné vybavení, ale i tak nemáte jistotu, že vás uschlý kmen udrží, nebo na to musíte jít chytře a použít kameru. Jenže jak ji dostat třeba do pěti nebo desetimetrové výšky? Ochránci přírody z kostarické záchranné stanice Macaw Recovery Network zaměřené na ary zelené a ary arakangy použili dlouhou tyč, na jejíž konec připevnili spuštěnou kameru. Tímto koncem se pak snaží trefit vletový otvor do hnízdní dutiny. Záběry sledují v reálném čase, a tak zatímco několik ochránců drží bidlo a snaží se jím trefit otvor v palmě, další sleduje záběr kamery na svém mobilním telefonu a hlásí, zda vidí do hnízda a co v něm je.

Ilegální odchyt a prodej papoušků v Indonésii

Indonésie se svými obrovskými ptačími trhy v každém větším městě patří mezi největší bašty nelegálního odchytu a prodeje papoušků z volné přírody. V krátkém dokumentu od Wildlife Messengers můžete nahlédnout do pozadí těchto obchodů. Pašeráci papoušky vybírají jako mláďata z hnízd, ale také je chytají za tmy na nocovištích a poté je nešetrným způsobem přepravují nacpané v malých přenoskách a klecích na velké vzdálenosti, aby se mohli co nejvýhodněji prodat na co největších trzích. I když indonéská policie proti nelegálnímu odchytu a prodeji původních druhů ptáků zasahuje, nemá dostatek personálu k tomu, aby se jí podařilo tento nešvar zcela vymýtit.

Jak vypadá tokající kakapo noční?

Kakapo je jedním z mála nočních druhů papoušků, jejichž život zůstával lidem dlouho skryt. Teprve v posledních padesáti letech se díky záchrannému programu můžeme dozvídat, jak kakapové skutečně žijí, jaké mají návyky a chování. Například jak si samci připravují místo na noční tokání a poté se ozývají dunivým hlasem, který se rozléhá široko daleko a vábí jím samičky k páření. V době zahájení záchranného projektu žilo na Novém Zélandu pouhých 50 kakapů, dnes je jich čtyřikrát tolik a ochránci přírody se připravují na nadcházející hnízdní sezónu 2022, která by měla být podle všeho ještě úspěšnější než v dosud nejúspěšnějším roce 2019, kdy se kakapům podařilo odchovat přes 70 mláďat.

Výr versus ochočení kakaduové

Na první pohled to může vypadat jako obrovská legrace, ale posadit mezi tři ochočené velké bílé kakaduy výra opravdu není dobrý nápad. Sledujte, jak jsou papoušci z přítomnosti velké sovy nervózní – a po právu! Výr je predátor a za normálních okolností by se v přírodě s kakaduem potkal jen při souboji na život a na smrt, kdy výr je ten, kdo útočí a kakadu je kořist. Všichni denní ptáci mají vůči sovám vyvinutý negativní vztah a pokud na ně narazí za bílého dne, snaží se na ně útočit a zahnat je pryč. V noci se role otáčí, to mají sovy se svýma velkýma očima uzpůsobenýma dobrému vidění ve tmě výrazně navrch.

Krmení alexandrů v londýnském Hyde Parku

Invazní alexandři malí patří mezi největší atrakce londýnského Hyde Parku. Lidé je tam chodí krmit a nebojácní papoušci jim přistávají na rukách, ramenech a hlavách. Nebylo tomu tak vždy, alexandři se v britské metropoli usadili až v 80. letech minulého století a za posledních pár let jejich populace výrazně posílila. Dokonce natolik, že londýnská radnice zvažovala jejich odstřel, ale proti se postavili obyvatelé města a tak politici museli vzít papoušky na milost. Ostatně, alexandry nedokrmují pouze návštěvníci Hyde Parku, na krmítka je lákají i majitelé zahrádek po celém městě. Odhaduje se, že v celé Británii žije okolo 12 tisíc alexandrů malých.

Úvodní foto:

Předchozí článek

Proč nestoři kea žijí v novozélandských Alpách? Údajně tam utekli před lidmi, kteří je pronásledovali

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. června 2021

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější