Šáma bělořitá a bulbul korunkatý získali ochranu CITES. Obchod s nimi se ztíží

UVNITŘ VIDEO – Dva populární exotičtí pěvci, šáma bělořitá a bulbul korunkatý, byli rozhodnutím světové konference členských států CITES v Panamě zařazeny na seznam ohrožených druhů ptáků, pro něž platí zákaz obchodování. Stalo se tak na základě požadavku mezinárodní ornitologické organizace BirdLife International a vybraných zemí, které přistoupily k mezinárodní úmluvě CITES. Šáma bělořitá byla tímto rozhodnutím zařazena do přílohy CITES II, bulbul korunkatý byl přeřazen z přílohy CITES II do přílohy CITES I. To znamená, že se na veškeré ptáky tohoto druhu chované v zajetí vztahuje povinnost registrace a prokázání legálního původu jedinců. Platí také zákaz obchodování s bulbuly korunkatými.

Na oba druhy, kromě dalších pěvců žijících v Indonésii, se zaměřuje ochranářská kampaň Silent Forest, již v České republice koordinuje liberecká zoologická zahrada, která měla v roce 2018 tuto kampaň na starosti i v rámci celé Evropy, respektive u členských zoo v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Do kampaně se tehdy zapojil i server Ararauna.cz. Jak bělořit korunkatý, tak šáma bělořitá, jsou ohroženi odchytem v přírodě za účelem soutěžení v pěveckých výkonech těchto ptáků. Jde o velmi populární soutěže, které se konají prakticky po celé Indonésii a které vedly u některých druhů pěvců takřka k vyhubení. Nyní získávají oba ohrožené druhy ochranu před mezinárodním obchodováním se zvířaty.

Ararauna.cz podporuje kampaň Silent Forest na záchranu kriticky ohrožených ptáků Indonésie

Chovatelé budou muset prokázat legální původ ptáků

„Jsou to jen dva z mnoha druhů pěvců, které potřebují ochranu, především kvůli obchodu s domácími mazlíčky. Systematické selhání orgánu pro dohled na obchodování s volně žijícími zvířaty a planě rostoucími rostlinami – známého jako Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) – však znamená, že melodické SOS volání mnoha z nich ještě nebyla vyslyšena,“ konstatuje server Thecanary.co. Zařazení bulbula korunkatého a šámy bělořité do seznamů CITES zakáží jejich odchyt v přírodě, ale nezastaví obchodování s ptáky odchovanými v zajetí, pro které lze získat u národních úřadů na ochranu přírody výjimky (v přírodě EU tzv. žluté eurocitesy), pokud se prokáže legální původ ptáků.

Bulbul korunkatý obývá souostroví Velkých Sund a podle Červené knihy IUCN patří mezi kriticky ohrožené druhy. Velikost jeho divoké populace se odhaduje na 600 až 1700 jedinců a neustále klesá. Šáma bělořitá je poměrně dost rozšířený pěvec, který se taxonomicky dělí na 14 poddruhů, jež obývají velký areál napříč jihovýchodní Asií. Některé z nich jsou vzdálené formy s velmi omezeným areálem výskytu, díky čemuž jsou silně ohroženy vyhynutím. Jedna taková populace žije na neobydleném „ostrově pokladů“ u západního pobřeží Sumatry, kde se vyskytuje také poslední volně žijící populace loskutáka velkého. Kvůli malému počtu ptáků se skutečný název ostrova nezveřejňuje. Uměle byly šámy vysazeny na Havajských ostrovech.

Tomáš Ouhel: Chceme přesvědčit Indonésany, aby na pěvecké soutěže pouštěli jen ptáky odchované v zajetí

Úvodní foto: Úvodní foto: Wikimedia Commons / Casey Klebba a NatureAtYourBackyard

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..