Známá italská burza Reggio Emilia se přestěhovala do Modeny, o víkendu vystaví 170 000 ptáků

UVNITŘ MAPA – Nejen největší evropská ptačí burza v holandském Zwolle, ale také největší podobná akce v jižní Evropě, v italském Reggiu Emilia, mění místo konání. Již tento víkend proběhne po tříleté přestávce způsobené vládními opatřeními proti šíření koronaviru na výstavišti Modena Fiere v Modeně. To je asi 20 kilometrů od původního místa konání ptačích výstav a burz v Reggiu Emilia. Výstava bodovaných ptáků se letos koná již po jednaosmdesáté, což z ní činí vůbec nejstarší pravidelnou výstavu ptáků na světě. Součástí akce jsou i chovatelské trhy s nabídkou několika tisíc ptáků od drobných exotů po velké papoušky, krmivem, vitamínovými doplňky a dalšími chovatelskými potřebami.

Dosud poslední ročník výstavy SOR v roce 2019 zaznamenal rekordní počty návštěvníků a celkový obrat za prodané ptáky a zboží ve výši 40 milionů euro. Veletrhu se zúčastnili zástupci více než 40 států. Letošní ročník se koná pod heslem „Torniamo a volare“ („Pojďme znovu létat“) a obsadí tři obrovské výstavní haly. V té největší se odehraje výstava bodovaného ptactva, které bylo posuzované už začátkem týdne a v dalších dvou pak největší ptačí burza v Itálii i v celé jižní Evropě. Vnitřní prostory doplní venkovní hala s prodejní výstavou drůbeže, bažantů, bahňáků a dalších okrasných opeřenců. Pro veřejnost se výstava i burza otevře dnes v 8 hodin ráno a bude přístupná i v sobotu 26. listopadu a v neděli 27. listopadu.

Plánek, kudy se jede z Modeny na výstaviště Modena Fiere (Zdroj: SOC)

Plánek výstaviště Modena Fiere a parkovišť (Zdroj: SOC)

20 000 bodovaných ptáků, na burze dalších 150 000

O tom, že půjde o opravdu velkou akci, svědčí počet vystavovaných ptáků, jichž bude přes 170 tisíc (!). Z toho má být 20 tisíc bodovaných (výstavy se zúčastní chovatelé ze 17 zemí i mimo Evropu) a 150 tisíc v rámci ptačí burzy. Na té si rezervovalo místa 1700 prodejců a bude zde více než 200 stánků italských i zahraničních firem. Ptáky přijedou vystavovat a prodávat chovatelé z Itálie, Chorvatska, Slovinska, Polska, Rumunska, Maďarska, Bulharska, Malty, Švýcarska, Rakouska, Německa, Belgie, Holandska, Dánska, Španělska, Řecka a České republiky. Bodovanou část výstavy bude hodnotit přes 100 posuzovatelů, z nichž třetina bude pocházet ze zahraničí. Vstupenky se vyplatí zakoupit předem online za cenu 12 euro na jeden den, 20 euro na dva dny nebo 30 euro na tři dny.

Přímo na místě vyjde vstupné na 14 euro na jeden den, 24 euro na dva dny nebo 36 euro na tři dny. Přesto, že výstava probíhá již od neděle 20. listopadu, veřejnosti se otevírá až v pátek 25. listopadu. Během prvních dvou dní 20. a 21. listopadu totiž probíhal svoz ptáků na výstavu a 22. a 23. listopadu posuzování vystavených ptáků. V pátek, sobotu i neděli bude výstava otevřena pro veřejnost od 8:00 hod. do 18:30 hod., v neděli pouze do 14:00 hod. a o hodinu později proběhne slavnostní zakončení. Někdejší burzu a výstavu v Reggio Emilia pravidelně navštěvovali i chovatelé z České republiky a Slovenska, a ne jinak tomu bude i při letošním ročníku v Modeně. Speciální autobus na akci vysílá například cestovní kancelář Primaroute.

Italská ptačí výstava a burza Reggio Emilia 2018 nabídla na 50 tisíc exotů, překvapila zoborožci tmavými

Úvodní foto: SOR – Società Ornitologica Reggiana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..