UVNITŘ VIDEO – Nejrychlejší a zároveň jeden z nejohroženějších papoušků světa latam vlaštovčí vyhrál letošní anketu o Ptáka roku v Austrálii. Ve finále se rozhodovalo mezi ním, tajemným nočním ptákem lelkounem sovím a dalším ohroženým papouškem kakaduem přilbovým. Vítězný druh přitom dělilo od druhého v pořadí necelých 500 hlasů. Pro latama vlaštovčího hlasovalo 11 171 Australanů, pro lelkouna sovího 10 729 a pro kakadua přilbového 7190 účastníků ankety. Je to symbolická výhra, protože latamům hrozí v přírodě bezprostřední vyhubení. V jejich domovině na Tasmánii pokračuje intenzivní těžba dřeva v hnízdních oblastech a početnost divoké populace latamů klesla k 750 jedincům, což však ještě nemusí být „dno“.
Organizace BirdLife Australia, která anketu každoročně vyhlašuje, se reálně obává, že do roku 2031 počty volně žijících latamů klesnou pod 100 jedinců. V takové situaci se již několik let nachází další kriticky ohrožený papoušek z Tasmánie, neoféma oranžovobřichá. Pravděpodobně by už vyhynula, nebýt speciálních chovných center na Tasmánii a v Austrálii, která každoročně vypouští do volné přírody mladé ptáky odchované v zajetí. Je to ale sázka do loterie: neoféma oranžovobřichá je stejně jako latam vlaštovčí jeden z mála papouščích druhů, které migrují z hnízdišť na zimoviště. Každoročně takto přelétají staří i mladí ptáci Bassův průliv z Tasmánie do Jižní Austrálie, přičemž cestu a následné zimování přežije jen část opeřenců.
Vlády nejsou schopny omezit těžbu dřeva v hnízdištích
Konkrétně latamům pak škodí nejen kácení stromů, v nichž na Tasmánii hnízdí, ale také vakoveverky, které vybírají jejich hnízda a často zlikvidují se snůškou nebo mláďaty i samici. Proto v populaci latamů výrazně převažují samci. Ochránci přírody kvůli vakoveverkám vyvinuli speciální hnízdní budky s uzavíratelným vletovým otvorem a světločivnou buňkou, která otvor zavře, jakmile se začne šeřit. Ráno zase budku automaticky otevře. „Latamové vlaštovčí jsou nejkřiklavějším příkladem toho, jak naše zákony na ochranu přírody selhávají,“ míní manažer pro národní záležitosti BirdLife Australia Sean Dooley, podle něhož je největší hrozbou pro latamy ničení jejich hnízdních biotopů. Žádná vláda, ať už tasmánská nebo australská, s těžbou dřeva nic nenadělaly.
Podporu hlasujících v anketě Pták roku získal latam i díky tomu, že v době, kdy šla do finiše, byl medializovaný plán na záchranu tohoto papouška od federálního ministerstva životního prostředí, který ale předtím nikdo nekonzultoval s odborníky a neřeší právě kácení stromů v hnízdních biotopech. V celoaustralské anketě Pták roku 2023 hlasovalo 321 tisíc lidí, z toho 55 384 hlasů bylo odevzdáno ve finále. Lelkoun soví se letos umístil na druhé pozici už třetí rok po sobě. Čtyři z deseti nejvýše umístěných druhů patří mezi ohrožené. „Ze všech hrozeb, kterým každý jednotlivý druh čelí, je společným jmenovatelem ničení a degradace jejich stanovišť,“ konstatoval pro australskou mutaci deníku The Guardian Sean Dooley. „Kdybychom měli zákony na ochranu přírody, které by řešily tento jediný problém, naši ptáci by měli mnohem větší šanci na lepší budoucnost, než se dnes jeví,“ dodal.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / Ernst Vikne