Australské město Richmond Shire bude rozhánět vrtulníkem otravné kakaduy

Vrtulník pro plašení papoušků kakadu se chystá najmout radnice v australském městě Richmond Shire ve státě Queensland. Městská rada tak chce řešit neúnosnou situaci s velkými hejny kakaduů růžových, tenkozobých a žlutočečelatých, kteří poškozují veřejnou zeleň, soukromé zahrady i dráty elektrického vedení. Informoval o tom australský zpravodajský server ABC. Vrtulník, který by měl papoušky vyhánět mimo město, bude nad Richmond Shire zalétávat dvakrát týdně. Místní strážce veřejného pořádku pak bude papoušky plašit plynovou pistolí. Podle starosty města Johna Whartona je to nutné, protože ptáci okusovali stromy i vedení vysokého napětí.

Ornitolog Del Richards se domnívá, že plán radnice by mohl vyjít, ale kakaduové jsou podle něj velmi inteligentní a časem by si mohli na plašení zvyknout, takže by ztratilo smysl. Richmond se potýká s velkými hejny kakaduů poslední čtyři roky až pět let. Místní netuší, proč si vybrali zrovna jejich město a co je Richmondu láká. „Pokud s tím nic neuděláme, všechny stromy ve městě postupně uschnou,“ vysvětluje starosta John Wharton. „Od nás až do Carpentarského zálivu je pás lesů, takže se k nám rozhodně nestahují proto, že by měli nedostatek stromů mimo město,“ dodává. Městská rada počítá s tím, že plašení vrtulníkem nemusí hned nést ovoce.

Zákaz krmení kakaduů! Městečka poblíž Melbourne budou účtovat pokuty až 25 tisíc korun

Možná je to bude bavit, říká o kakaduech ornitolog

„Musíme být trpěliví, ale je naší povinností chránit náš majetek,“ říká starosta. „Zejména důležité jsou stromy okolo školy a parku pro karavany, jejichž výsadba a údržba nás stála mnoho peněz.“ O stromy pečuje řada dobrovolníků, ale papoušci z nich strhávají kůru a tím je likvidují. Stromy potom postupně usychají. „Je těžké vysvětlit, proč se kakaduové rozhodli přilétnout právě do Richmondu. Kvůli vodě to nebude, té se mohou napít ve žlabech pro dobytek mimo město,“ míní ornitolog Richards. Konkrétně kakaduové růžoví a tenkozobí by se podle něj mohli vrtulníkovým „naháněním“ bavit a po krátkém „letovém cvičení“ se vrátit zpět do města. Jak to ale bude doopravdy, ukáže až praxe.

Richmond Shire není jediným australským městem, které řeší problémy s velkými hejny kakaduů. Odstřel dvou set kakaduů naholících ročně a pravidelné plašení dalších jedinců tohoto druhu požadovali již před osmi lety radní z jihoaustralské oblasti Onkaparinga poblíž metropole Adelaide. Ptáci se v oblasti přemnožili, rušili obyvatele, ničili stromy a znečišťovali okolí svým trusem. Radní zároveň požadovali zvýšení rozpočtu na odstraňování výkalů a zbytků papouščí potravy až na 34 tisíc australských dolarů ročně (asi 700 tisíc korun).

Extrémní sucho v Austrálii nutí kakaduy stěhovat se po hejnech do měst za potravou

Úvodní foto: 4bc.com

2 komentářů

 1. Papoušci kakadu zabíjení napsal:

  Tady by je chtěl mít každý a oni je budou zabíjet. Proč je nepochytají a nepošlou do Evropy. Tady jsou oblíbení. Sadisti takové chytré ptáky chtějí zabíjet. Fuj, že se nestydí.

  • Alkonost napsal:

   jasny…protože pro zvíře co se narodilo v divočině a osvojilo si všechno co tam pro přežití potřebuje by byl vážne super úděl strávit život ošmikanej v kleci zatímco osoba co se má starat o inteligentní zvíře se vrátí jednou deně vyblejsnout se na socialní sítě
   není to hezký ale lepší umřít na svobodě než zaživa nekde hnít

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..