Zákaz krmení kakaduů! Městečka poblíž Melbourne budou účtovat pokuty až 25 tisíc korun

UVNITŘ VIDEO – Trpělivost s všudypřítomnými a nebojácnými kakaduy žlutočečelatými došla radnicím městeček Kallista a Sherbrooke na jihu Austrálie. Turisticky oblíbené destinace na periferii Melbourne bývají častým cílem milovníků ptáků, kteří zde přikrmují volně žijící papoušky. Těch se tu ale vyskytuje již tolik, že svým křikem a exkrementy obtěžují místní obyvatele. Radnice obou městeček proto prosadila vyhlášku, která zakazuje krmení divokých kakaduů pod pokutou 1 610 australských dolarů, což je v přepočtu 25 tisíc korun. Nařízení začne platit v únoru 2020 a zkříží plány majitelům mnoha stánků se zrním, které jsou rozesety v parcích okolo Kallisty a Sherbrooku.
Do oblasti ročně zamíří na 75 tisíc turistů, kteří se chtějí nechat vyfotit s volně poletujícími kakaduy. Ptáci jsou natolik otrlí, že si bez rozpaků sedají na ruce, ramena i hlavy lidí a nedělají rozdíl mezi tím, zda jde o turistu, který se na takový zážitek vyloženě těší, nebo místního obyvatele, který pro papoušky nemá žádný pamlsek a riskuje tak přinejmenším bolestný klovanec. Provozovatelé místních turistických atrakcí dokonce na dokrmování kakaduů vydělávají, protože například na Grants Picnic Ground nechali oplotit část parkoviště, kam mohou zájemci vstoupit pouze po uhrazení vstupného a musí si zakoupit také speciální krmnou směs.

Naštvané lidi podpořil vicepremiér

Podnikatelský zájem ale zřejmě brzy vezme za své, protože hejna kakaduů způsobují kromě hluku i škody na majetku místních lidí a tématu se chopili místní politici. Vedení lesních parků ve Victorii konstatovalo, že přikrmování kakaduů, zejména pak v oblasti Sherbrooke Forest, vyvolává značné obavy o bezpečnost místních lidí, protože agresivní ptáci bojují o zbytky krmiva vyhozené turisty a ztratili strach z lidí. Vyjádřilo také obavy z dopadů velkých hejn kakaduů na životní prostředí. Podle místopředsedy vlády a ministra školství jihoaustralského státu Victoria Jamese Merlina jsou problémy s kakaduy nejčastěji se opakujícími podněty od voličů.

K TÉMATU: Odstřel 400 kakaduů naholících ročně nestačí, stěžuje si starosta australského města. Chce ráznější zásah

„Místní lidé mě opakovaně kontaktovali kvůli frustraci, kterou jim způsobují kakaduové ničením jejich majetku,“ uvedl Merlin pro bulvární list Herald Sun. „Pokud chceme tento problém vyřešit, musíme přinutit turisty, aby přestali krmit ptáky,“ dodal. Victoriánský vicepremiér věří, že ukončení více než dvacetileté tradice přikrmování kakaduů nebude mít vliv na turistický ruch v oblasti. Podle svých slov je přesvědčen o tom, že okolí Kallisty a Sherbrooku nabízí celou řadu dalších atraktivních cílů, jako je historická železnice Puffing Billy nebo botanické zahrady v Dandenong Ranges. Názor provozovatelů krmných míst deník nezjišťoval.

Úvodní foto: Visitdandenongranges.com.au
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..