Papouščí zoo Bošovice trhá rekordy: letos ji navštívilo již tolik lidí co za celý loňský rok

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Historicky nejúspěšnější návštěvnickou sezónu prožívá Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na Slavkovsku. V polovině letních prázdnin zaznamenala již 28 tisíc návštěvníků, což je hodnota, která odpovídá návštěvnosti za celý loňský rok, který byl pro Papouščí zoo dosud nejúspěšnější. Podle odhadů majitelů zoo, manželů Škrhákových by letos mohlo do Bošovic zavítat až 40 tisíc lidí. „Už nyní se držíme meziročně o 11 tisíc návštěvníků výše než loni,“ upozornil zakladatel zoo a známý chovatel papoušků Vlastimil Škrhák. Majitelé nyní intenzivně připravují další rozšiřování zoo, aktuálně pracují na novém dětském koutku a voliérách pro andulky, ale také pro kogny smaragdové a dlouhozobé.
Z původních plánů zakladatelé zoo zatím zrealizovali zhruba čtvrtinu. Postupně se jim daří skupovat pozemky v okolí a plánují další postupnou expanzi. Samostatných expozic by se tak měli dočkat kakaduové a další australští papoušci, afričtí papoušci či zmiňované dva druhy kognů. Dětský koutek zoo dočasně přemístila do volných prostor vedle sociálních zařízení a v místech, kde má vzniknout nový, již provedla první práce: zbourala původní dům a připravuje zázemí pro zakrslé kozy, klokany a andulky. „Andulkám plánujeme velkou voliéru, která bude otevřená. Když budou hnízdit, v jedné části budou mít budky a v druhé jim budeme podávat krmivo. Budou tedy muset prolétnout volným prostranstvím,“ líčí Vlastimil Škrhák.

Čtyři prvoodchovy, včetně kognů smaragdových

Stěhování čeká také kogny smaragdové, které se Papouščí zoo letos podařilo poprvé rozmnožit, a to hned od dvou párů. Jeden vyvedl k samostatnosti dokonce šest mláďat. Papoušci se časem přestěhují i s hnízdními budkami z pavilonu amazoňanů do samostatných voliér, kde by vedle sebe měly být oba druhy kognů: nejen smaragdoví, ale i kognové dlouhozobí. Téměř kompletní mají v bošovické zoo i kolekci papoušíčků. Do dokonalosti jim chybí už jen vzácně chovaný papoušíček modravý. Většinu druhů se jim již podařilo odchovat a papoušíčky má zoo ve speciálních klecích, z nichž je do zimoviště stěhuje v hnízdních budkách, nezřídka i s dosud nevyvedenými mláďaty.

ROZHOVOR: Chystáme ještě expozice pro kakaduy, australské a africké papoušky, říkají majitelé Papouščí zoo Bošovice

Letošní rok je pro Papouščí zoologickou zahradu v Bošovicích rekordní i z hlediska prvoodchovů jednotlivých druhů papoušků. Zahradě se poprvé podařilo rozmnožit nejmenší druh ary, aru červenoramenného, a to hned od dvou párů (dohromady osm mláďat). Dvou mláďat se zoo dočkala od amazoňanů žlutohlavých panamských, dokonce pět mláďat vyvedl pár amazónků bělohlavých. Třetí rok po sobě v Bošovicích odchovali amazoňana nádherného a po letech se zadařilo i u amazónků černotemenných. Zahrada postupně doplňuje kolekci amazoňanů, nedávno si pořídila dva páry amazoňanů kubánských a postupně z pavilonu amazoňanů vystěhuje všechny ostatní druhy papoušků.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..