Chovatelé v Hrotovicích poprvé v Česku vystavili kakadua filipínského a loriho čárkovaného

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Kdo se o víkendu vypravil na tradiční výstavu okrasného ptactva v Hrotovicích na Třebíčsku, rozhodně nelitoval. Organizátoři dokázali překvapit i opravdové odborníky, když jako historicky první v Česku veřejně vystavili kriticky ohroženého kakadua filipínského. Tento nejvzácnější druh kakadua vůbec se v zajetí vyskytuje opravdu vzácně, podle centrálního registru CITES spravovaného ministerstvem životního prostředí je u nás pouze 13 těchto ptáků. Počet chovatelů filipínského kakadua by se dal spočítat na prstech jedné ruky. A to ještě plnou třetinu všech v tuzemsku registrovaných ptáků vlastní plzeňská zoologická zahrada
Kakadu filipínský vystavený v Hrotovicích byl mladý pták a na výstavu se ho podařilo získat na poslední chvíli, takže se ani neobjevil v oficiálním katalogu. „Zvažovali jsme, zda kvůli němu nevytisknout katalog znovu, ale nakonec jsme ho nechali v původním znění,“ prozradil serveru Ararauna.cz veterinář Vít Kučerňák z místní ZO ČSCH Hrotovice, která výstavu pořádala. Milovníci papoušků s chocholkou mohli letos v Hrotovicích obdivovat také kakadua inku či kakadua růžového. Dalším obrovským unikátem hrotovické výstavy byly červené druhy loriů v čele s loriem čárkovaným, kterého vystavil specialista na chov loriů Jiří Šustr. Stejnému chovateli patřili i prezentovaní loriové kardinálští a červení.

Kompletní chov loriů od Jiřího Šustra

Loriů bylo letos v Hrotovicích celkem 13 druhů a všechny patřily právě Jiřímu Šustrovi (vystavil kompletně všechny druhy ze svého chovu až na jeden). Nechyběli mezi nimi chovatelsky vzácní loriové límcoví, ale i častěji chované druhy jako je lori rudopáskový či lori rudočelý. Kolekci doplňovali i loriové olivoví, tříbarví japenští, zelenoocasí, ozdobní, timorští, mošusoví a také černá i červená forma charmozina papuánského. Vystavení loriové čárkovaní pocházeli z ptačí farmy na Bali, kterou provozuje český chovatel loriů Marcel Kohout. Jemu se v minulosti dařilo v Česku odchovávat lorie čárkované natolik, že míval i přes 10 mláďat ročně.

K TÉMATU: Výstava okrasného ptactva v Hrotovicích připomínala zmenšenou Exotu Olomouc

Pravidelnou lahůdkou hrotovické výstavy bývá takřka ucelená kolekce afrických papoušků rodu Poicephalus. Letos zde bylo sedm druhů od nejznámějšího papouška senegalského přes běžněji chovaného papouška konžského či papouška žlutomenného po méně časté papoušky hnědohlavé, hnědé, červenobřiché a šedohlavé, kteří byli na výstavě mylně označeni jako papoušci kapští (dříve se ovšem papoušek šedohlavý a papoušek kapský považoval za jediný druh). Africké papoušky zastupoval také žako velký a částečně alexandr malý. Další jeho příbuzní pocházejí spíše z Asie a v Hrotovicích jich byly čtyři druhy: alexandr velký, rudohlavý, šedý a čínský.

Hrotovičtí zaplnili 137 klecí a voliér

Poměrně velkou část ze 137 klecí a voliér na výstavě v Hrotovicích zabraly australské druhy papoušků. Ať už šlo o rosely (celkem šest druhů včetně mutačních ptáků), papoušky královské (přírodní i žlutá mutace), papoušky nádherné, červenokřídlé, kouřové, Alexandřiny, amboinské, rudobřiché, mnohobarvé, zpěvavé, oba druhy barnardů či papoušky červenotemenné. V bednových klecích, které tvořily celou jednu stěnu výstavy, pak návštěvníci mohli spatřit neofémy modrohlavé, tyrkysové a bourky, kakariki rudočelé, korely chocholaté a také nejrychlejší papoušky světa, latamy vlaštovčí. Jedinou kontinentální výjimkou byl jihoamerický pyrura modravý.

ČTĚTE TAKÉ: Výstava v Hrotovicích ani tentokrát nezklamala, vzácnými druhy papoušků nešetřila

Papoušci Nového světa tvořili na výstavě asi největší skupinu. Na první pohled zaujal hezký pár arů malých, vedle nichž bylo možné v dalších dvou voliérkách spatřit ary marakány a ary žlutokrké. „Na velké ary bohužel nemáme vhodné výstavní prostory, jinak bychom je sem dali také,“ vysvětluje Vít Kučerňák. Milovníky amazoňanů v Hrotovicích jistě zaujali dva mladí amazoňané žlutokrcí, kteří se nechali drbat přes pletivo. Šlo o největší druh amazoňana na výstavě, z dalších druhů jmenujme amazoňany modročelé, běločelé, žlutolící a surinamské. Aratingy zastupovaly tři druhy: líbiví a mezi majiteli domácích mazlíčků oblíbení aratingové sluneční a zlatí a vzácnější aratingové kaktusoví. Ani letos na výstavě nechyběli papoušci patagonští a mníšci šedí.

Inspirace pro mnohé další spolky v republice

V horním patře chovatelského domu výstava pokračovala voliérami s šesti druhy amazónků. Pozorný návštěvník si mohl všimnout dvou různých poddruhů amazónka bělobřichého, resp. nyní již dvou samostatných druhů. Amazónka bělobřichého se zeleně zbarvenými „punčoškami“ na nohách a amazónka západního, který je má žluté. V řadě voliér pak ještě byli amazónci šupinkoví, černotemenní, modrohlaví a žlutobřiší. Společnost jim dělali vousáci senegalští a červenožlutí. Horní patro výstavy ale patřilo především menším papouškům a drobným exotům. Kromě celé stěny bodovacích klecí s andulkami šlo o mutační papoušíčky šedokřídlé a aymary pruhované, agapornise etiopské, šedohlavé, fišeri a škraboškové.

NAPSALI JSME: Videostřípky z výstavy okrasného ptactva v Hrotovicích: vzácní loriové, afričtí papoušci a amazónci

Hrotovičtí chovatelé opět prokázali, že se mají stále kam posouvat – a to jsem v reportáži z předloňské výstavy tvrdil, že bez dalších prostor bude těžké tuto akci dál rozvíjet. Vůbec by mě nenapadlo, že v Hrotovicích uvidím kakadua filipínského, kterého zatím nevystavila ani EXOTA Olomouc, o EXOTICE v Lysé nad Labem nemluvě. „Máme štěstí, že se naši členové specializují na různé druhy ptáků, tak můžeme mít na výstavě pestré složení,“ říká Vít Kučerňák. Leckterá chovatelská organizace by se mohla od hrotovických přiučit. A nemusí se přitom vymlouvat na nedostatek peněz – například voliéry a klece hrotovickým vyrobil zdarma jediný zapálený chovatel. Zkrátka když se chce, všechno jde.

Další videa z výstavy okrasného ptactva v Hrotovicích si můžete prohlédnout na kanálu Ararauny na YouTube.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..