Videostřípky z výstavy okrasného ptactva v Hrotovicích: vzácní loriové, afričtí papoušci a amazónci

UVNITŘ VIDEO – Kdo se o uplynulém víkendu vydal na oblastní výstavu okrasného ptactva do Hrotovic u Dukovan, rozhodně neprohloupil. Na své si tu přišli milovníci jihoamerických papoušků, australských druhů, ale i loriů nebo afrických papoušků. Reportáž z výstavy jste si mohli na Ararauně přečíst již včera, nyní vám nabízíme několik videí. Rozhodně stojí za to vidět amazónky modrohlavé brazilské (Reichenovy), dnes již uznané za samostatný druh amazonek brazilský, ale také amazónky žlutobřiché, lori límcové, lori olivové nebo vini modrotemenné.
Amazónek modrohlavý brazilský (Reichenůw)

Donedávna šlo o poddruh amazónka modrohlavého (Pionus menstruus), podle nové taxonomie Josepha del Hoya jde o samostatný druh amazónek brazilský (Pionus reichenowi). Od amazónka modrohlavého se liší modrým zbarvením celého břicha (u amazónka modrohlavého modrá končí na prsou a pod nimi je už papoušek zelený), tmavěji modrou hlavou, krkem a hrdlem a chybějícím červeným zbarvením na hrdle. Jde o vzácně chovaného papouška, který se v chovech vyskytuje velmi zřídka. V Hrotovicích je vystavoval MVDr. Vít Kučernák.

Amazónek žlutobřichý

Ještě loni jej hrotovičtí chovatelé vystavovali vedle amazoňanů, letos jej zařadili v souladu s novou taxonomií podle Josepha del Hoya mezi amazónky. Jde o výjimečný druh, který se něčím podobá amazoňanům a něčím amazónkům. I mezi amazoňany byl veden jako jediný zástupce samostatného rodu Alipiopsitta. Amazóci žlutobřiší jsou zajímaví tím, že v době hnízdění jim „pelichá“ hlava, až jsou místy zcela bez peří. Intenzita žluté barvy je u různých exemplářů různá. Jde o bázlivé ptáky, což bylo vidět i na výstavě.

Lori límcový

Vzácní středně velcí loriové původem z Fidži. Patří mezi nejkrásněji zbarvené lorie, mezi českými chovateli ale nejsou příliš zastoupeni. V Hrotovicích je pravidelně vystavuje Jiří Šustr, který je v roce 2016 zapůjčil také na Exotu Olomouc. Tehdy šlo asi o první veřejné vystavování loriů límcových v České republice. Vůbec první ptáci tohoto druhu se k nám dostali až v roce 2002.

Papoušek konžský

Z afrických papoušků rodu Poicephalus se k sobě na výstavě v Hrotovicích měli nejlépe tito papoušci konžští. Nevadilo jim ani natáčení přes pletivo. Vedle obecně známého papouška senegalského jde o druhého nejznámějšího zástupce rodu Poicephalus, který se už běžně chová i jako domácí mazlíček. I když velikostně připadá mezi střední papoušky, charakterově se podobá spíše velkým druhům.

Amazoňan oranžovokřídlý

Letošní mláďata amazoňanů oranžovokřídlých venezuelských byla na výstavě v Hrotovicích k prodeji. Ptákovi vpravo přítomnost cizích lidí evidentně vadila, neustále se ježil a pokud se někdo přiblížil k voliéře víc, než bylo zdrávo, spustil hlasitý křik. Amazoňan oranžovokřídlý patří vedle amazoňana modročelého mezi nejčastěji chovaný druh amazoňana u nás.

Charmozin papuánský

Asi nejdelší zástupci čeledi Loriovitých jsou charmozini papuánští. Díky svému dlouhému ocasu dorůstají délky až 42 cm. Jsou to velmi živí papoušci, kteří si neustále rovnají peří a navzájem se hašteří. To je vidět i na tomto videu, kde jsou zástupci obou barevných forem charmozina papuánského – červené a černé. Pták červené formy si probíhá ocas a černý charmozin se přikrade a začne ho probírat také.

Papoušek žlutotemenný

Papoušci žlutotemenní na výstavě v Hrotovicích představovali ideální pár. Seděli vedle sebe, chvílemi si navzájem probírali peří, prostě harmonizující papoušci, jak má být. Jde o jeden z nejčastěji chovaných papoušků rodu Poicephalus, i když rozhodně není tak známý a častý jako příbuzný papoušek senegalský. Patří mezi časté domácí mazlíčky.

Papoušek kapský

Mezi nejvzácnější papoušky na výstavě v Hrotovicích patřili papoušci kapští. Šlo tedy o menší poddruh, nikoli velké papoušky kapské (robustus). I tak to byla rarita, která se na výstavách nevidí, a to nejen v České republice. Papoušci kapští mají stejný charakter jako velcí arové, jsou uvážliví a klidnější.

Lori ozdobný

Velikostí i zbarvením velmi podobný nejznámnějšímu a nejrozšířenějšímu zástupci loriů, lorimu mnohobarvému. Od něj se liší především červenou páskou za okem, která odděluje modré temeno od žlutého krčního límce. V Hrotovicích byl k vidění pár, natočit se ale nechal pouze jeden pták (druhý vytrvale seděl přímo u pletiva a byl vyloženě kontaktní).

Vini modrotemenný

Podobně jako lori límcový žije i tento velmi pestrý papoušek na souostroví Fidži. V zajetí nejde o běžný druh, což ale platí celém rodu Vini. Z něj však patří mezi chovateli k nejčastěji chovanému zástupci. V Hrotovicích ho vystavoval stejně jako loni specialista na lorie ze Znojemska Jiří Šustr.

Lori timorský

Poměrně častý druh u zahraničních chovatelů, v tuzemsku se více rozšířil až po roce 2000. Do tuzemska jej poprvé dovezl Marcel Kohout, který loriho timorského také jako první v roce 2003 odchoval. O tři roky později jej následoval i Jiří Šustr, který ho v Hrotovicích vystavoval. Dnes jej sporadicky odchovávají i další chovatelé, většinou specialisté na lorie a další nektarožravé ptáky.

Lori mošusový

Ani tento lori nepatří mezi příliš často chované v České republice. Do Evropy byl přitom poprvé dovezen koncem 19. století, do Čech se dostal dokonce ještě za Rakouska-Uherska. V roce 1914 měl jeden pár zahnízdit Josefu Karáskovi. Od konce padesátých let do přelomu století se do Evropy vůbec nedováželi, až okolo roku 2000 se k nám poprvé dostalo asi pět párů. Jeden chová i Jiří Šustr, který je vystavoval v Hrotovicích. Loriové mušosoví jsou velmi dobří letci a hbití ptáci, o čemž se mohli přesvědčit organizátoři Exoty Olomouc 2014, kteří jednoho ulétlého jedince naháněli pět dní, než se jim ho podařilo odchytit.

Charmozin červenoboký

Spolu s charmozinem papuánským se jedná o nejčastěji chovaného charmozina. Díky své velikosti je vhodný pro klecový chov, někteří ptáci dokonce hnízdí ochotněji v menších bednových klecích než ve voliérách. Rovněž v Hrotovicích je organizátoři umístili do větší bodovací klece, což papouškům evidentně nijak nevadilo.

Lori olivový

Jeden z větších druhů loriů na výstavě v Hrotovicích. Mezi „loriáři“ je poměrně oblíbený, poslední léta je po něm poptávka. Daří se jej také odchovávat. Je velmi aktivní a zvědavý, jak je patrné z videa.

Charmozin horský

Chováním by se charmozin horský dal přirovnat k myši. Jak se přesvědčíte po puštění tohoto videa, jde o velmi aktivního papouška, který nepostojí a opravdu se po bidle pohybuje jako myš. V minulosti byl považovaný za poddruh charmozina papuánského. Je také podobně velký, s dlouhým ocasem měří až 42 cm.

Papoušek královský – žlutá mutace

Milovníky mutačních papoušků na výstavě v Hrotovicích asi nejvíce potěšil pár papoušků královských žluté mutace. Přes uličku byli vidět i ptáci přírodního zbarvení. Žlutí papoušci královští jsou mezi českými chovateli již poměrně dost rozšířeni, za vzácnější je považována modrá mutace.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Výstava v Hrotovicích ani letos nezklamala, vzácnými druhy papoušků nešetřila

Dálší článek

Pavel Střílka a Jitka Skřivánková: Arasféru budujeme sedmým rokem a stále ještě není hotová

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější