Mutace? Nikoli, v Británii narazili na racka, který se „vykoupal“ v kari a zežloutl

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Štípnout se museli řidiči, kteří začátkem července projížděli po britské dálnici A41 a na krajnici spatřili sytě oranžového racka. Pták vypadal jako mutační, nezvyklé zbarvení ale nezpůsobila genetická výbava opeřence, nýbrž koření kari, v němž se zřejmě někde vyválel. Racek nebyl schopen letu a jeden z řidičů jej proto dopravil na veterinární kliniku Tiggywinkles Wildlife Hospital, kde se racka ujali a koupelí z něj smyli nepřirozené zbarvení. „Když nám zavolali, abychom si vyzvedli sytě oranžového ptáka, vůbec jsme neměli tušení, s čím budeme mít tu čest – a asi bychom to ani neuhodli!“ napsali zástupci kliniky na svůj oficiální profil na Facebooku.
„Nějak se musel dostat do kari nebo kurkumy,“ míní veterináři. Kromě zářivé barvy a pronikavého zápachu prý ptákovi vůbec nic nebylo. Peří měl ale celé promočené kořením, což mu bránilo v létání. Po zevrubné koupeli, která trvala několik desítek minut, barva povolila a racek získal své původní zbarvení. Lékaři ho pojmenovali „Vinnie“ na počest kari značky Vindaloo, kterým se znečistil. Po koupeli a usušení racek strávil několik dní na klinice kvůli pozorování a poté jej veterináři pustili zpět do volné přírody. Důvod, proč se zašpinil zrovna od kari, ani kde se tak stalo, se jim nepodařilo odhalit. Pro Tiggywinkles Wildlife Hospital to ale byla velká reklama, protože fotografie žlutého racka doslova obletěla celou Británii.

Na vině je indická restaurace

Nešlo o první případ svého druhu, fotografie nezvykle žlutě až oranžově zbarveného racka se v Británii objevily již před třemi lety, o čemž svědčí i řada videí na portálu YouTube. Podle agentury AP tehdy pták upadl do kádě s naloženým kuřecím masem na kari ve Walesu. Stalo se tak u indické restaurace, jež připravovala tradiční pokrm Tikka Masala. Majitelé podniku zřejmě nechali vystydnout jídlo venku a pták se snažil získat kusy kuřecího masa, přičemž se ušpinil od omáčky. I v tomto případě záchranáři ptáka osprchovali a vydrhli. Žlutá barva pustila téměř okamžitě, ale racek nadále voněl jako kuře na kari a jeho peří nebylo vodotěsné. Pták musel strávit nějaký čas v zajetí, než se peří napustilo přirozeným mazem, jenž činí opeření nepromokavé.

K TÉMATU: Prodejci papoušků v Mexiku „vyrábí“ nové druhy pomocí bělidla. Často je nenapravitelně poškodí

Byla to právě indická restaurace, kde se nynější racek ušpinil od kari? Je to velmi pravděpodobné. Na první pohled komická situace však mohla skončit tragicky, pokud by racek unikl na vodní plochu, z níž by nemohl sám vzlétnout. Peří bez charakteristického mazu by se nasáklo vodou a pták by se utopil. Pro britské ornitology to je výzva, jak hromadně oslovit indické restaurace v zemi, jež se nachází poblíž vodních toků, jezer nebo moře, aby nenechávali pokrmy s kari omáčkou na volném prostranství. Rackové jsou v takových případech drzí stejně jako nestoři kea na Novém Zélandu a oranžových ptáků by mohlo na britských ostrovech přibývat.

Podívejte se, jak vypadal racek po vykoupání a před vypuštěním do přírody:

A zde je video z návratu „oranžového“ racka Vinnyho do přírody:

Úvodní foto: Tiggywinkles Wildlife Hospital
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..