Úřady na Maledivách nechaly utratit desítky importovaných papoušků přímo na letišti

Vlnu pobouření vzbudilo rozhodnutí úřadů na Maledivách, které nechaly utratit desítky papoušků letecky dopravených na mezinárodní letiště Velana. Ministerstvo rybolovu a zemědělství se hájí, že k usmrcení exotických ptáků došlo v souladu s vnitrostátními předpisy pro dovoz zvířat, které zakazují import nepůvodních druhů papoušků. Postup ministerstva prý navíc posvětilo Nejvyšší státní zastupitelství na Maledivách. „Nejde o žádnou novinku, ani o výjimečnou situaci u daných druhů ptáků, jejichž dovoz není povolen. Podobným způsobem byli zabaveni a utraceni jiní ptáci už dříve,“ cituje server Edition.mv nejmenovaného úředníka ministerstva. Papoušci byli usmrceni v karanténním zařízení přímo na mezinárodním letišti Velana.

Podle snímku mrtvých ptáků, který zveřejnil server Edition.mv, byli mezi utracenými ptáky invazní alexandři malí, ale také několik druhů aratingů, amazónci a především amazoňané – žlutohlaví, oranžovokřídlí či pomoučení. Ředitel komunikace nevládní organizace AGO Hussain Hassan novinářům řekl, že předpisy umožňovaly úředníkům poslat ptáky zpět do země původu a nemuseli je nechat zabíjet. Náklady na převoz ptáků do původní destinace by podle něj nesl dovozce. Ministerstvo se v tomto smyslu dotázalo Nejvyššího státního zastupitelství, zda může zadržené ptáky předat dovozci. Zastupitelství doporučilo řídit se novelizovanými předpisy při dovozu zakázaných druhů ptáků. Resort tak ale neučinil.

Státní veterinární správa zadržuje českým chovatelům papoušky dovezené z Bali. Letěli špatným letadlem

Problémy bývají i na pražském letišti

Ptáci se na mezinárodní letiště Velana dostali ke konci loňského roku. Po zabavení je úřady přesunuli do karantény přímo na letišti, ale ministerstvo za celou dobu nepodniklo žádné právní kroky vůči dovozci. Podle Hussaina Hassana resort ignoroval novelizované předpisy a jednal podle zastaralé legislativy. Organizace AGO proto plánuje zasáhnout proti všem státním úředníkům, kteří zanedbali svoje povinnosti a nesou plnou odpovědnost za zabití papoušků. Celková cena dovezených a usmrcených exotů se v přepočtu pohybuje v řádu několika stovek tisíc korun. Řada zemí zakazuje dovoz nepůvodních druhů ptáků, především pak papoušků, z obavy před jejich útěkem do volné přírody. Zejména pro ostrovní země to představuje riziko, na které by doplatily místní endemické druhy ptáků.

Z invazních druhů papoušků panují největší obavy před mníšky šedými a alexandry malými, kteří se rozšířili prakticky celosvětově. Na Novém Zélandu a v Oceánii patří mezi nejčastější invazní druhy papoušků loriové mnohobarví. Porušování předpisů při dovozu ptáků z třetích zemí občas řeší i Česká republika. Před pěti lety byla na Letišti Václava Havla v Praze zadržena zásilka 50 papoušků z Bali, protože při jejich dovozu nebyla splněna podmínka, že budou importováni maximálně po pěti kusech a vždy si je bude dovážet konkrétní osoba jako domácí mazlíčky. Místo toho byli zasláni bez doprovodu nákladním letadlem Cargo. Ptáci v Praze putovali do karantény na letišti a odtud po několika dnech zpět na Bali, aby později byli zasláni znovu do Česka, už v souladu s tuzemskými předpisy.

Zabavení papoušci se vrátili z pražského letiště zpět na Bali. A zřejmě opět poletí do Prahy

Úvodní foto: Edition.mv

Předchozí článek

Opatření proti ptačí chřipce na Plzeňsku se prodlužují, objevilo se tam nové ohnisko nákazy

Dálší článek

Celostátní zákaz venkovního chovu drůbeže končí, Státní veterinární správa ho zrušila

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější