Speciální budky zachraňují neofémy tyrkysové v Austrálii. Požáry jim zničily hnízdiště

Ničivé požáry, které sužovaly Austrálii na přelomu let 2019 a 2020, zničily hnízdní biotopy neofém tyrkysových ve Sněžných horách v Novém Jižním Walesu. Místní lidé společně s ochranáři se nyní snaží papouškům pomoci a začali jim vyvěšovat speciální hnízdní budky, které mají nahradit spálené stromy s vhodnými dutinami. Neofémy totiž měly štěstí v neštěstí: v lesích se během požárů vytvořily „kapsy“, které nebyly ohněm nijak dotčené a ptáci v nich mohli přežít. Kriticky se jim ale nedostává přirozených hnízdních dutin, protože neofémy tyrkysové hnízdí maximálně tři metry nad zemí a stromy v této úrovni většinou podlehly požáru.

Jedné takové zachráněné skupiny si všimli Louise Freckeltonová a David Bray, když obhlíželi svůj pozemek ve Sněžných horách. Nacházela se na Dunns Road, kde neofémy obsadily nízké křoviny, které požár nezasáhl. „Bylo velmi sucho a okolo se nacházelo jen velmi málo vegetace, takže když jsem si jich všiml, řekl jsem si: Díky bohu, že jsou stále tady,“ řekl zpravodajskému serveru ABC David Bray. Společně s přítelkyní se proto rozhodli zapojit do projektu, který by měl pomoci obnovit původní rozsah populace neofém tyrkysových v celé oblasti. „Je to druh, který hnízdí v dutinách a ty se často nachází níž než tři metry nad zemí, což bylo první, co shořelo při požárech,“ konstatuje Jayden Gunn, koordinátor pro ochranu lesních ptáků ve střední části Nového Jižního Walesu při organizaci BirdLife Australia.

Pětinu populace kakaduů přilbových a hnědohlavých zabily požáry. Vědci je chtějí zařadit mezi ohrožené druhy

Klasické budky nestačí, neofémy potřebují speciální

„Hnízdění bude pro tento ptačí druh v některých oblastech neuvěřitelně obtížné nebo k němu nebude vůbec docházet a může to trvat desetiletí, než by se neofémy dostaly na původní stav populace bez lidské pomoci,“ míní Gunn. Ve Sněžných horách neofémám pomáhá organizace Murrumbidgee Landcare. Využila možnosti získat grant na nákup speciálních hnízdních budek, které by neofémám dočasně pomohly přežít a rozmnožit se. Budky navrhl a vytvořil Habitat Innovation Management a byly upraveny tak, aby vyhovovaly právě neofémám tyrkysovým. „Tradiční hnízdní budky se vyrábějí ze dřeva a dlouhodobě s nimi jsou problémy, protože moc dlouho nevydrží,“ vysvětlil ředitel Habitat Innovation Management Carl Tippler.

„Často se přehřívají, nebo je v nich velká zima a často jsou univerzální, čímž nevyhovují jednomu konkrétnímu druhu,“ uvedl Tippler. Nové budky jsou potaženy polypropylenovým plastem, jsou modulární a přizpůsobitelné různým zvířatům, navíc chrání své obyvatele před přehřátím i zimou. „Neofémy tyrkysové jsou zranitelný druh a mají velmi specifické požadavky na hnízdění,“ vysvětluje Tippler. „Tyto budky jsou uvnitř nastaveny tak, aby měly velmi úzký vnitřek, což je přesně to, co preferují neofémy tyrkysové.“ Louise Freckeltonová a David Bray nechají tyto budky rozvěsit na svém pozemku a doufají, že tím papouškům pomohou přežít. „Procházíme obdobím klimatických změn. Našich 333 hektarů můžeme přetvořit v místo, kde se bude dařit ohroženým druhům a pomoci jim přežít,“ věří Louise Freckeltonová.

Tvrdá zkouška pro australské ptáky: nejdřív požáry, potom kroupy. Sestřelovaly papoušky z nebe

Úvodní foto: Habitat Innovation & Management

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..