Výrobce rumu věnuje z každé prodané lahve dolar na ochranu kakaduů hnědohlavých

Australský výrobce oblíbeného kokosového rumu Diablo Co podpoří ochranu kakaduů hnědohlavých v biosférické rezervaci Noosa prodejem speciální várky rumů s těmito papoušky na etiketě. Z každé prodané lahve věnuje jeden dolar na výrobu umělých hnízdních budek a monitoring těchto ohrožených ptáků, informovala společnost na svém webu. Prostředky putují na účet nadace Noosa Biosphere Reserve Foundation, která se ochranou těchto černých kakaduů dlouhodobě zabývá. Peníze nadace využije také k výzkumu kakaduů hnědohlavých, aby ochránci lépe porozuměli jejich chování a nalezli kritická stanoviště a nocoviště v rezervaci Noosa.

Začátkem letošního roku bylo zničeno největší známé místo, kam tito kakaduové v regionu Noosa zalétali za potravou. Pozemek získal developer, který na něm staví dům s pečovatelskou službou pro seniory. Diablo Co chce pomoci vysadit nové stromy a založit tak další místa se zdrojem potravy pro kakaduy. „Obrázek kakadua hnědohlavého, který nakreslil místní umělec Tim Gramms, zdobí etiketu našeho lokálně vyráběného rumu,“ uvedla generální manažerka Diablo Co Charlene Dellawayová. „Nestanovili jsme si žádný termín ukončení této kampaně, protože chceme, aby lidé věděli, že kdykoli si zakoupí náš rum, podpoří tento skvělý projekt,“ dodala šéfka likérky.

Pětinu populace kakaduů přilbových a hnědohlavých zabily požáry. Vědci je chtějí zařadit mezi ohrožené druhy

Jedna umělá budka vyjde na 500 dolarů

„Důležitou součástí kampaně je výroba umělých hnízdních budek pro biosférickou rezervaci UNESCO Noosa. Každá budka stojí 500 dolarů, takže chceme získat co nejvíce peněz na ochranu tohoto úžasného ptáka,“ přiblížila Dellawayová. Předseda nadace Noosa Biosphere Reserve Foundation Rowan Rafferty přiblížil, že společně s partnery, jakým je Diablo Co, připravili akční plán pro zachování kakaduů hnědohlavých a ochranu jeho stanovišť. „Jako nezisková organizace se spoléháme na podporu místní komunity včetně firem jako je Diablo Co, abychom mohli i nadále podporovat aktivity, které jsou v souladu s globálními cíli programu UNESCO Člověk a biosféra,“ dodal Rafferty.

Dramatický úbytek divokých populací kakaduů hnědohlavých po celém jejich areálu výskytu zaznamenali australští ornitologové souvislosti s rozsáhlými požáry v letech 2019 a 2020. Pokles je tak velký, že australský výbor pro ohrožené druhy doporučil zařazení tohoto ptáka na seznam ohrožených živočichů. Kakadu hnědohlavý je nyní veden v kategorii „málo dotčených“ druhů, čili jako druh, co není ohrožen. Vědci navrhují, aby přešel do kategorie „zranitelný“ (VU), což odpovídá současnému zařazení kakadua moluckého a brýlového. O případném zařazení kakadua hnědohlavého do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN se má rozhodnout koncem letošního roku při pravidelné aktualizaci dat.

Kakaduové hnědohlaví úspěšně obsazují umělé budky na Klokaním ostrově

Úvodní foto: Diablo Co

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..