Začínají srazy vyznavačů volného letu papoušků. První bude příští víkend na Chomutovsku

UVNITŘ POZVÁNKA – Čtvrtý ročník srazu majitelů ochočených papoušků vycvičených pro volné létání na severu Čech u Chomutova plánují na příští sobotu 18. června chovatelé Radka Fejfarová a Jan Havránek. Setkání proběhne v kempu Dubina ve Vysoké Peci u Jirkova a majitelé papoušků budou na místě hned čtyři dny, od 16. do 19. června. Pro veřejnost bude akce přístupná 18. června, kdy se také uskuteční prezentace společnosti Laguna, která se stará o nechtěné a hendikepované papouščí domácí mazlíčky. Vlastní přednášku na srazu plánuje také fotograf a cestovatel František Brzák, který na akci doveze ochočeného aru hyacintového Kubu a také křížence ary ararauny a ary zelenokřídlého.

„Na papouščím srazu budu mít fotopřednášku z mé letošní již třetí cesty po Srí Lance. Z celkových pěti druhů papoušků, kteří zde žijí, mám nafocené čtyři včetně vzácného lorikula srílanského (Loriculus beryllina). Samozřejmě to nebude jenom o papoušcích. Uvidíte i leopardy, kobry, bude toho hodně,“ přiblížil František Brzák, který je proslulý svými cestami na vzácnými druhy papoušků do různých koutů světa i tím, že odmítá fotografovat zvířata chovaná v zajetí. Začátek přednášky je naplánovaný na 18 hodin a poté budou následovat přednášky Magdaleny Žohové ze společnosti Laguna a veterináře MVDr. Sebastiana Franca o volném létání papoušků z veterinárního hlediska.

Další srazy se chystají na Rozkoši a u Šumperka

První sraz „volnoletců“ přilákal do kempu Dubina v roce 2019 na 300 lidí, kteří mohli obdivovat celkem 28 papoušků. Mezi volně létajícími exoty převažovali arové ararauny, nechyběl ale ani kriticky ohrožený ara kaninda či největší papoušek světa, metrový ara hyacintový (mazlíček fotografa Františka Brzáka). Sraz se konal v době, kdy se Amazonie potýkala s extrémními požáry a společnost Laguna do Jižní Ameriky vyslala dva zástupce, aby pomohli se záchranou divokých zvířat. Na srazu proběhla na toto téma přednáška a přítomní mezi sebou vybrali na činnost dobrovolníků v Paraguay částku 10 tisíc korun. Část peněz opět putovala na pokrytí provozních nákladů společnosti Laguna.

Sraz ve Vysoké Peci nebude jedinou letní veřejně přístupnou akcí s papoušky „volnoletci“. V červenci se uskuteční Papouščí den v Autocampu Rozkoš u České Skalice, který o uplynulých ročnících přilákal tisíce návštěvníků a první srpnovou sobotu pak tradiční celostátní sraz „volnoletců“ u vodní nádrže Krásné poblíž Šumperka. Půjde už o jubilejní desátý ročník. V posledních letech Papouščí den navštěvuje okolo dvou tisíc lidí a jsou na něm vidět i poměrně vzácné ptačí druhy, jako je největší papoušek světa ara hyacintový nebo kakadu molucký. Od prvního srazu v roce 2013 vzniklo několik podobných akcí regionálního charakteru, akce na Krásném si ale stále drží určitý prim.

Na Chomutovsku létal ara hyacintový a ara kaninda. Sraz volnoletců přilákal na 300 zvědavců

Úvodní foto: Pavel Kovalančík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!