Na Chomutovsku létal ara hyacintový a ara kaninda. Sraz volnoletců přilákal na 300 zvědavců

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Na tři stovky lidí přilákal sobotní první sraz vyznavačů volného létání papoušků, který v kempu Dubina ve Vysoké Peci u Chomutova pořádali Radka Fejfarová a Jan Havránek. Návštěvníci mohli pozorovat kromě obvyklých arů araraun a arů zelenokřídlých také vzácnější druhy velkých arů, konkrétně největšího papouška světa aru hyacintového a kriticky ohroženého aru kanindu, jichž v přírodě přežívá už jen okolo čtyř set jedinců (v zajetí se ale chovají tisíce ptáků tohoto druhu). „Celkem se zúčastnilo 28 papoušků, mezi nimiž převažovali arové ararauny,“ přiblížila pro web Ararauna.cz Radka Fejfarová.
Kromě výše zmíněných druhů arů se akci objevil i kříženec ary ararauny a ary zelenokřídlého – ara harlekýn, dále amazoňan modročelý, žako velký, alexandr velký, kakadu bílý, papoušek senegalský a papoušek patagonský. „Tři papoušci zde vůbec poprvé létali na volno mimo svůj domov a jednoho majitelé pustili bez kšír vůbec poprvé právě na tomto setkání,“ upozornila Radka Fejfarová. Exhibice pro veřejnost začínala ve 14 hodin a končila o půl desáté večer. Od 20 hodin vystoupila s přednáškou o Amazonii Magdalena Žohová ze společnosti Laguna, již doplňoval fotograf a cestovatel František Brzák, jehož ochočený ara hyacintový Kubík nechybí na žádném větším tuzemském srazu volnoletců.

Na pomoc hořícímu Pantanalu se vybralo 10 000 Kč

„Přednáška nalákala včetně kempujících asi třicet lidí,“ líčí organizátorka. Amazonii jako téma si pořadatelé setkání nezvolili náhodou. Společnost Laguna totiž společně s Bioparkem Štít organizuje pomoc divokým zvířatům zasaženým požáry na paraguayské straně Pantanalu, největšího močálu světa známého největší divokou populací arů hyacintových. Veškerý výtěžek ze vstupného na sraz, ale i další vybrané dary proto putovaly na podporu Laguny a krizové skupiny Laguna-Urutau, která organizuje pomoc paraguayské záchranné stanici Urutau Chaco Animals v regionu Chaco. Přímo na místě nyní pomáhá veterinář Laguny Sebastian Franco a provozovatel Bioparku Štít Antonín Hnízdil.

K TÉMATU: Společnost Laguna organizuje záchranu zvířat v paraguayské části Pantanalu. Pomoci můžete i vy

Účastníkům sobotního srazu se podařilo na aktivity Laguny vybrat částku 10 tisíc korun. Finance budou využity nejen na pomoc v Paraguay, ale také na provozní náklady společnosti Laguna, která se stará o nechtěné a opuštěné papouščí domácí mazlíčky. Její papoušky bude možné vidět koncem října na tradiční výstavě EXOTIKA v Lysé nad Labem, kde se také bude prezentovat krizová skupina Laguna-Urutau a kde bude možné rovněž přispět na záchranné aktivity v paraguayském regionu Chaco. Kemp Dubina ve Vysoké Peci u Chomutova znovu ožije volně létajícími papoušky zase za rok, kdy chtějí organizátoři tuto akci zopakovat. Majitelé volně létajících papoušků zde budou moci stejně jako letos strávit celý víkend.

Úvodní foto: Radka Fejfarová
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..