Společnost Laguna organizuje záchranu zvířat v paraguayské části Pantanalu. Pomoci můžete i vy

UVNITŘ VIDEO – Transparentní účet na podporu záchranných akcí požárem sužovaného Pantanalu a oblasti Chaco v Paraguay založila společnost Laguna ve spolupráci s Bioparkem Štít a paraguayskou nevládní organizací Urutau Chaco Animals. Finanční prostředky zaslané na účet 2701680853/2010 mají sloužit k záchraně co největšího počtu zvířat, které požár připravil o přirozený biotop a způsobil jim popáleniny. Organizace vytvořily krizovou skupinu Laguna-Urutau, jež organizuje pomoc nejen v podobě finančních darů, ale také přímo na místě, kde operuje paraguaysko-český veterinář Sebastian Franco. Skupina chce do oblasti vyslat tým odborníků, který zmonitoruje situaci na paraguayské straně Pantanalu a zajistí přesun poraněných zvířat a nesamostatných mláďat na základnu Urutau Chaco Animals.
Vznikne velká záchranná stanice

„Velké požáry amazonského pralesa přestoupily hranice Brazílie a postupují do oblasti Paraguaye. Zde v severní částí zasáhly a zničily více než 40 tisíc hektarů lesů. Unikátní Pantanal tvoří jedinečný ekosystém, na kterém se vyskytuje obrovské množství živočichů včetně vzácných druhů, např. kapybary, arové hyacintoví i ostatní papoušci, tukani, jaguáři, pumy, tapíři pekari, mravenečníci, pásovci a mnoho dalších. Ochrana pralesů naší Planety je společným zájmem nás všech. Navázali jsme spolupráci se jedinou záchrannou stanicí v regionu – Urutau Chaco Animals, která se nachází uprostřed oblasti Chaco. Svoji činnost provozuje již několik let, oficiálně od loňského roku. Vzhledem ke kritické situaci bude se stanice urychleně rozšiřovat pro příjem popálených či jinak zraněných živočichů,“ uvedli zástupci krizové skupiny Laguna-Urutau.

K TÉMATU: Amazonie v plamenech: velká tragédie pro pralesní druhy papoušků. Pomáhají i Češi

Kvůli předpokládané dlouhodobé léčbě popálených a jinak zraněných zvířat se počítá se zvětšením kapacity záchranné stanice, pro niž chce skupina zajistit trvalý přísun léků a veterinárního materiálu, dokrmovacích směsí a krmiva pro hospitalizovaná mláďata. K tomu všemu bude třeba i odborný personál. „Pro další období chceme vytvořit rehabilitační zařízení a prostory pro přípravu na plánovanou reintrodukci a vyhledat vhodnou lokalitu pro zpětné vypouštění,“ uvádí organizátoři pomoci. „Vzhledem k velké likvidaci fauny v důsledku požárů chceme rovněž vytvořit reprodukční projekty pro podporované odchovy kriticky zasažených místních druhů (mravenečníci, tapíři, pásovci, tamanduy, kočkovité šelmy, ptactvo a další),“ dodávají.

Pomůžou i nefinanční dary

Finanční prostředky mají posloužit i k pomoci při odchytu, zajištění a dočasné péči o zvířata a ptáky, kterým požáry kompletně zničily jejich domovy, a zmateně uprchli do měst či jiných nevhodných oblastí. „Vytvoříme logistickou síť pomocí satelitní komunikace v místech, kde není dosah žádných signálů. Zároveň budeme informovat širokou veřejnost o aktuální situaci a možnostech další pomoci,“ píší zástupci krizové skupiny Laguna-Urutau. Pomoci lze i jinak než penězi, organizace potřebují odchytová zařízení – sítě, podběráky, háky na plazy a odchytové tyče na savce, transportní boxy pro převoz pacientů, silné ochranné rukavice na nebezpečná zvířata a ochranné brýle. Uvítají i ochranné bezpečnostní oděvy a speciální protipožární obleky a pomůcky.

ČTĚTE TAKÉ: Tragický požár na ostrově Ometepe v Nikaragui zničil unikátní hnízdiště amazoňanů žlutokrkých

„Pomůže i sledovací a komunikační technika: vysílačky, GPS, satelitní telefony, drony pro vyhledávání poraněných zvířat, thermo a noční vidění. Baterie a záložní zdroje: uhlíkové vodní filtry, dezinfekční prostředky. Veterinární materiál a pomůcky k akutnímu ošetření zvířat a veterinární léčiva dle aktuální potřeby,“ vypočítává skupina, již za společnost Laguna zastupuje Magdalena Žohová, za Biopark Štít Antonín Hnízdil, za Urutau Chaco Animals Holger Bergen a veterinární lékař Sebastian Franco. „Země je naším společným domovem, je naší povinností ji chránit – pojďme jí společně pomoct,“ vyzývají organizátoři pomoci.

Pro tuto záchrannou misi slouží transparentní účet:

Číslo účtu: 2701680853 / 2010
IBAN: CZ70 2010 0000 0027 0168 0653
BIC kód: FIOBCZPPXXX

Úvodní foto: krizová skupina Laguna-Urutau
1 komentář

  1. Pavel napsal:

    Zasílání příspěvků.

    Možnost zapojení se do pomocí.krome finanční pomoci……..dobrovolník na místě….co pro to udělat? Díky za info…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..