Amazonie v plamenech: velká tragédie pro pralesní druhy papoušků. Pomáhají i Češi

UVNITŘ VIDEO – Rozsáhlé požáry, které již třetím týdnem sužují Amazonii, zásadně ohrožují divoké populace pralesních druhů papoušků. Požáry udeřily v tu nejnevhodnější dobu, kdy probíhá hnízdní sezóna a amazoňané, aratingy, arové a další druhy papoušků se starají o mláďata v dutinách stromů, jež se zároveň stávají pastí, v níž nevzletní ptáci uhoří. Na území států, které se dělí o Amazonii, vzplálo od začátku roku již přes 74 tisíc požárů, což je o 85 procent více než v loňském roce. Hlavní příčinou je vypalování pralesa kvůli rozšiřování zemědělské půdy a prostoru pro chov dobytka. Zelenou těmto praktikám dal brazilský prezident Jair Bolsonaro, který rovněž povolil těžbu dřeva v chráněných oblastech.
Bolsonaro zároveň dlouho odmítal vyslat do boje s požáry armádu a z tragédie nepřímo obvinil nevládní organizace, jimž jeho vláda zkrátila dotace na méně než polovinu oproti loňskému roku. Brazilský prezident proto míní, že se organizace zakládáním požárů vládě mstí. Teprve po silném mezinárodním tlaku Bolsonaro povolal armádu, ale nadále se zdráhá přijmout pomoc ze zahraničí. Tu zemím postiženým požáry nabídlo sedm ekonomicky nejvyspělejších zemí světa na víkendovém summitu G7 ve Francii. Kolumbie, na rozdíl od Brazílie, již mezinárodní společenství o takovou pomoc požádala. Bolívie si od Spojených států vypůjčila největší hasicí letoun na světě, speciálně upravený Boeing 747 Supertanker, který již při podobných požárech zasahoval předloni v Chile.

Letecké záběry požárů v Brazílii (kliknutím na obrázek spustíte video):

Dezorientovaní ptáci hledají útočiště ve městech, jako tento pár tukanů obrovských v Santa Cruz de la Sierra v Bolívii (Foto: Fernando Antelo)

Společnost Laguna pořádá sbírku na pomoc Pantanalu

Přímo v Brazílii je ohněm ohroženo několik národních parků. Například v parku Ilha Grande na pobřeží státu Rio de Janeiro shořelo již 29 tisíc hektarů pralesa na stejnojmenném ostrově Ilha Grande a 3,5 tisíce hektarů pobřežních porostů. V regionu již 28 dní nepršelo a sužuje jej horko a silný vítr, který oheň rozšiřuje do dalších míst. Dalším postiženým národním parkem je Chapada dos Guimarães v centrální části Brazílie ve státě Mato Grosso. Oheň se zde šíří z nížiny směrem k náhorní plošině a místní úřady dělají vše pro to, aby se požár nahoru nedostal. Uchráněn nebyl ani proslulý Pantanal na rozhraní Brazílie, Bolívie a Paraguaye. Právě zde chtějí pomoci i Češi, konkrétně společnost Laguna.

K TÉMATU: Tragický požár na ostrově Ometepe v Nikaragui zničil unikátní hnízdiště amazoňanů žlutokrkých

„Navázali jsme spolupráci s místní zàchrannou stanicí Urutau Chaco Animals, která se nachází uprostřed paraguajské oblasti Gran Chaco, hraničící s Pantanalem. První pracovní skupina s veterinářem a asistenty již dorazila na místo. Zájemce z řad veterinárních mediků či asistentů samozřejmě vítáme. Na místo se budou svážet popálená zvířata, kde jim bude poskytnuta pomoc. Po víkendu zřídíme transparentní účet pro pomoc – nákup léčiv a veterinárního materiálu,“ uvedla Laguna na svém oficiálním profilu na Facebooku s tím, že pomoc přislíbila i Česká asociace zoologických zahrad a akvárií, která sdružuje menší a specializované zoo. Zapojit by se měli i čeští veterináři.

Brazílie letos paradoxně hostila sedmý ročník mezinárodní konference o lesních požárech (Foto: Instituto Chico Mendes de Conservação da Biodiversidade)

Úvodní foto: Christine Gast
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..