Koordinátorku záchranného projektu arů arakang v mexickém Chiapasu zavraždili

UVNITŘ VIDEO – Vraždu bioložky, enviromentalistky a koordinátorky záchranného projektu arů arakang v jihovýchodním Mexiku Nory Lopézové vyšetřují policisté v mexickém státě Chiapas. Žena byla nalezena minulý čtvrtek mrtvá v hostelu u silnice z města Palenque do Ocosinga. Nora Lopézová měla na starosti chov arů arakang v Ecoparku Aluxes, který vlastnil bývalý guvernér Chiapasu Patrocinio Gonzalez Garrido, a také jejich reintrodukci do národního parku Palenque. Podle médií vyšetřovatelé dosud nemají žádné podezřelé, pouze potvrdili vražedný útok nožem. Mexický generální prokurátor Jorge Luis Llaven Abarca nařídil okamžité vyslání speciálního vyšetřovacího týmu do Palenque a žádá objasnění smrti bioložky.
Vyšetřovatelé zatím nemají žádný konkrétní motiv pro vraždu Lopézové. Současný guvernér Chiapasu Rutilio Escandon nařídil vyslání speciální jednotky, která má koordinovat činnost s vyšetřovacím týmem a státním zastupitelstvím. Ecopark Aluxes, v němž Lopézová pracovala, usiloval o návrat arů arakang do volné přírody a umožňoval ekoturistiku, tedy pozorování papoušků v jejich přirozeném prostředí. Zároveň se snažil potírat pytláctví, tedy vybírání mláďat z hnízd pro prodej domácích mazlíčků na černém trhu. Nejde o první vraždu biologa v jihomexickém Palenque za letošní rok. 10. června byl poblíž stejného místa jako Lopézová zavražděn ekolog José Luis Álvarez Flores, který bojoval za záchranu biotopu vzácných opic.

Vypouštění arů arakang do národního parku Palenque:

Druhá vražda ekologa v Palenque za letošní léto

Čtyřiašedesátiletého biologa kdosi zastřelil pěti ranami. Osudným se Floresovi stalo tažení proti nelegální těžbě písku v místech, kde žijí vzácné druhy opic. Vražda dosud nebyla uspokojivě vyšetřena. Jenom za loňský rok bylo podle mexické asociace lesnických organizací MOCAF v zemi zabito 14 ekologických aktivistů, z toho 11 náleželo k původním domorodým obyvatelům. Z vládní statistiky vyplývá, že za posledních 15 let bylo v Mexiku zavražděno dokonce 120 ekologů. Mexické středisko pro enviromentální právo CEMDA za loňský rok evidovalo 49 případů útoků na enviromentalisty, z toho 16 vražd s celkem 21 oběťmi. Podle CEMDA došlo jenom v letech 2010 až 2018 ke 440 případům zastrašování, útoků, nezákonného zadržování a vyhrožování ekologům.

K TÉMATU: Mexiko slaví úspěch s návratem arů arakang do volné přírody. První vypuštění ptáci už zahnízdili

Útočníci míří především na ekology, kteří brání deštné pralesy před těžbou dřeva, fosilních paliv a výstavbou elektráren. Loni v únoru kdosi zavraždil Nahuatla Samira Florese Soberanese, který dlouhá léta protestoval proti záměru společnosti Proyecto Integral Morelos na výstavbu dvou bloků elektrárny, plynovodu a akvaduktu v Soberaneosově rodném státě Morelos. Případ Nory Lopézové je pro úřady o to palčivější, že stála za úspěšným projektem návratu arů arakang do národního parku Palenque více než 70 let po jejich vyhubení. Mediálně ostře sledovaný projekt začal v roce 2014 a nyní již první vypuštění ptáci přirozeně hnízdí a vyvádí mláďata. Před spuštěním tohoto projektu se původní populace arů arakang v Mexiku za posledních 100 let snížila o 98 procent, především pak kvůli pytláctví.

Úvodní foto: Picdeer.org
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..