Tragický požár na ostrově Ometepe v Nikaragui zničil unikátní hnízdiště amazoňanů žlutokrkých

UVNITŘ VIDEO – Bylo to asi nejzajímavější hnízdiště amazoňanů žlutokrkých na světě. Prales na největším vulkanickém ostrově uprostřed jezera Ometepe v Nikaragui byl výjimečný v tom, že amazoňané zde hnízdili mimo běžnou hnízdní sezónu – zatímco v jiných lokalitách v Nikaragui papoušci zasedali na snůšky v lednu nebo únoru, na ostrově Ometepe polovina párů začíná hnízdit v listopadu a polovina v březnu. Nyní je ale tamní unikátní populace ohrožena, protože požár zničil 120 hektarů lesa, který představoval 40 procent nejhustěji zalesněného území na ostrově. Šlo o útočiště řady vzácných a ohrožených živočišných druhů, z nichž amazoňan žlutokrký patřil mezi nejzajímavější.
Požár zničil významnou část rezervace Peña Inculta, jež vznikla v roce 2010 a je útočištěm více než 50 endemických i stěhovavých druhů ptáků. Šlo o jedno z nejvýznamnějších hnízdišť amazoňana žlutokrkého v Nikaragui. Požár sice bude mít dopad i na další druhy zvířat, ale je to právě tento papoušek, pro něhož budou následky nejtěžší, protože patří k nejvzácnějším ptákům na ostrově. Amazoňané na ostrově Ometepe už dříve čelili masivnímu vybírání hnízd od pašeráků, kteří se živí prodejem mláďat na černém trhu. Nyní přišli o značnou část hnízdních stromů, na nichž jsou existenčně závislí. Požár zlikvidoval právě starší a mrtvé stromy s hnízdními dutinami, bez nichž se amazoňané neobejdou.

Nelegálně vybraná mláďata končí jako domácí mazlíčci i přímo na ostrově Ometepe:

Akční plán výsadby na pět let

Požáry se na ostrově Ometepe za posledních pět let opakují pravidelně. Ten letošní má ale nejhorší následky. Prales hořel déle než dva týdny a jeho dalšímu šíření zabránili především dobrovolníci z místních komunit a nevládních organizací. Obnova lesa potrvá několik desetiletí. Organizace Fauna & Flora International (FFI) proto zahájila přípravy projektu obnovy pralesa a chce co nejdříve založit na místě požáru lesní školku. Tato aktivita pomůže nejen minimalizovat škody způsobené požárem, ale také zvrátit trend odlesňování ostrova způsobený nezákonnou těžbou dřeva a intenzivním zemědělstvím. Realizovat projekt ale bude nesmírně náročné, protože požár zničil území, které je velmi skalnaté a těžko se na něm zasazují nové stromy.

K TÉMATU: Překvapivé hnízdění amazoňanů žlutokrkých na ostrově Ometepe v Nikaragui

Název rezervace Peña Inculta znamená v doslovném překladu „nekultivovatelnou skálu“. Proto organizace přišla s pětiletým plánem, během něhož bude les obnovován po dvacetihektarových celcích. Zvláštní pozornost budou ochránci věnovat obnově dřevin, které představují důležitý zdroj potravy místních zvířat, včetně amazoňanů žlutokrkých. Ironií osudu se FFI připravovala na jiný projekt, který měl hnízdící amazoňany ochránit před pytláky. S ohledem na následky přírodní katastrofy však musí dobrovolníci napřít veškeré síly spíše na obnovu pralesa a vhodných hnízdních biotopů, aby se amazoňané nerozhodli přemístit do jiných vhodných lokalit. Organizace také vypsala finanční sbírku na pokrytí nezbytných nákladů spojených s těmito aktivitami.

Úvodní foto: Angelica Valdivia / FFI
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..