Populace nelétavých papoušků kakapů sovích dosáhla rekordního počtu 213 jedinců

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Letošní rekordní hnízdní sezóna nelétavých novozélandských papoušků kakapů sovích vedla k pokoření rekordu v početnosti populace tohoto ptáka za celých 70 let existence záchranného programu. Tento týden dosáhlo nejmladší mládě z letošní sezóny věku 150 dní, kdy se mladí kakapové oficiálně započítávají mezi dospělé jedince a celková populace kakapů stoupla na 213 jedinců. „Jde o důležitý milník na dlouhé cestě k záchraně kakapů. V současné době pravděpodobně žije více kakapů než kdykoli jindy za posledních 70 let,“ uvedl Dr. Andrew Digby, poradce novozélandského ministerstva životního prostředí pro záchranu kakapů sovích. „Je to výsledek práce mnoha lidí za poslední desetiletí.“
Hnízdní sezóna 2018/19 byla vůbec nejúspěšnější v historii za dobu monitoringu a ochrany kakapů. Umožnilo to neskutečné množství plodů rimu, které rostou na místních stromech podokarpech. Bez nich kakapové nehnízdí, protože rimu tvoří základ potravy pro mláďata. Mláďata tito papoušci navíc vyvádí pouze jednou za dva až tři roky. Letos se „dospělého“ věku 150 dní dožilo 71 mláďat, což daleko předčilo dosavadní rekord 32 přírůstků. Podle Tane Davise, zástupce záchranného týmu kakapů za tento úspěch kakapové vděčí nebývalému společnému závazku všech zúčastněných. „Využití moderních technologií, místních i zahraničních odborníků společně s možností prognózy bohaté úrody rimu vedlo k tomuto vynikajícímu úspěchu,“ říká.

Hledají se nové vhodné ostrovy. Rezervace jsou plné

„Více kakapů ale znamená výzvu v podobě hledání nových stanovišť bez predátorů. Jednoho dne tak budeme moci kakapy vrátit i na pevninu Nového Zélandu na místa, jako je Rakiutra,“ míní Davis. Ochránci se ale i během rekordní sezóny museli potýkat s problémy, zejména pak s vlnou aspergilózy, plísňové infekce, která je pro ptáky smrtelná a jež napadla kakapy na ostrovu Codfish. Naštěstí díky rychlé akci zorganizované ministerstvem životního prostředí, Zoo Auckland, Massey Wildbase, Dunedin Wildlife Hospital a Zoo Wellington velká část z 21 nakažených ptáků přežila. Nedávný úhyn dalšího papouška ale varuje, že aspergilóza rozhodně není na ústupu a zůstává pro kakapy hrozbou.

K TÉMATU: Kakapové soví letos prožívají populační explozi. Na chráněných ostrovech ale už není místo

Za úspěchem končící hnízdní sezóny stojí i řada nových technologií. Záchranný tým využíval možnosti umělého oplodnění samic, ohrožená mláďata odebíral k ručnímu odchovu nebo podkládal do náhradních hnízd. Pomáhaly i stovky dobrovolníků, které během celé sezóny monitorovaly ostrovní rezervace a byli první, kdo řešil na místě problémy a krizové situace. „Fakt, že k historicky nejvyššímu počtu kakapů jsme dospěli uprostřed oslav týdne ochrany ohrožených druhů, nám dává další důvod k oslavě,“ konstatuje vedoucí záchranného programu Deidre Vercoe. Další výzvou podle ní bude hledání dalších lokalit pro rozšiřující se populaci kakapů. „Počet kakapů vzrostl za posledních pět let o 70 procent a začínáme dosahovat hranice únosnosti obsazenosti rezervací na ostrovech Anchor a Whenua Hou (Codfish). Potřebujeme najít vhodná stanoviště pro rostoucí populaci, což je velký problém,“ upozorňuje Vercoe.

Úvodní foto: Department of Conservation, New Zealand
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..