Nelegální odchyt 23 papoušků žako na lep a za pomoci „volavek“, kterými byli další tři žakové zakoupení na černém trhu, stál svobodu pětaosmdesátiletého pytláka původem z Ghany. Starce zadržely úřady v Libérii, kde žije posledních 20 let a v tamním regionu Grand Gedeh se věnoval odchytu divokých žaků liberijských, uvedl server Front Page Africa. Zadržený muž jménem Kofi Budi si podle svých slov před dvěma desetiletími pořídil v Ghaně tři mladé papoušky žako, které si ponechal jako domácí mazlíčky a vycvičil je k lákání divokých žaků liberijských na stromy, kde předem připravil lep. Díky této metodě pochytal postupně 23 divokých žaků, které si ponechal, aniž by k jejich chovu měl patřičné povolení.
Odchyt papoušků žako ve volné přírodě je zakázaný, navíc se s nimi nesmí obchodovat, neboť byli před časem přeřazeni do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Obchodování s papoušky žako je možné jen na základě výjimky a po doložení legálního původu ptáků, kteří musí být odchováni v zajetí. Kofi Budi úřadům po svém zadržení popsal, že k odchytu papoušků používal horolezecké lano, lepidlo, prášek z popela a hřebíky. Papoušky poté nabízel k prodeji za 500 liberijských dolarů, což v přepočtu odpovídá pouhým 60 korunám. Pomocí lana šplhal po stromech, kde kladl ptačí lep a umisťoval sklapku. Prach z popela používal u chycených ptákl k odstranění lepu z nožek.
Ghana hlásí totální propad divoké populace žaků, jejich stavy klesly o 99 procent
Africké země zpřísnily postup proti pytlákům
Muže však někdo udal a na základě fotografických důkazů byl 31. května zatčen a 5. června umístěn do vazby v okresním nápravném zařízení ve městě Zwedra. Tam byl také 13. června soudem shledán vinným z porušování zákona na ochranu přírody a národního bohatství Libérie. Zabavení papoušci propadli státu a byli předání Úřadu pro rozvoj lesnictví (FDA). Nejde o první případ svého druhu ve Zwedře. Letos v květnu zde zadrželi muže s více než devíti pytli šupin luskounů o hmotnosti přes 370 kg. Předpokládá se, že jde o největší zásilku, kterou kdy zajistila speciální vyšetřovací jednotka zaměřená na ochranu divokých zvířat. Jednotku tvoří zástupci Liberijské národní policie, Úřadu pro rozvoj lesnictví, Liberia Revenue Customs a mezinárodní partneři.
Papoušky žako bylo možné do roku 2017 legálně odchytávat v Demokratické republice Kongo a Kamerunu, pro které Výbor CITES určovat maximální roční kvóty. Po přeřazení obou druhů papoušků žako do CITES I byly i tyto výjimky zrušeny. Nelegální odchyt a obchodování s žaky v afrických státech nicméně nadále pokračují. Restriktivní složky ve všech zemích, kde se žakové volně vyskytují, proto začaly přísně postihovat všechny dopadené pašeráky. Jestliže dříve většina žaků z odchytu mířila do Evropy, po zákazu obchodování s ptáky odchycenými z přírody a jejich přeřazení do CITES I, kdy je u každého prodávaného jedince nutné prokázat legální původ, směřují odchycení papoušci zejména do Asie.
Obchodování se „zázračnou“ medicínou ze zvířat se týká i papoušků: hlava žaka prý pomáhá na paměť
Úvodní foto: FPA