Obchodování se „zázračnou“ medicínou ze zvířat se týká i papoušků: hlava žaka prý pomáhá na paměť

Nejen s práškem ze sloních klů a nosorožčích rohů, tygřími mastmi a různými výtažky z vnitřností vzácných savců obchodují prodejci „zázračné“ medicíny v Asii a Africe. Západoafričané věří, že pokud snědí papouška žako, pomůže jim to zlepšit paměť, protože tito ptáci jsou vyhlášeni svojí inteligencí. Podle studie zveřejněné odborným časopisem Frontiers in Ecology a Evolution, na níž se podíleli vědci v Toga, Jihoafrické republiky a Velké Británie, poptávka po tělech papoušků žako na tradičních západoafrických trzích roste. Biologové zpovídali pět prodejců s „fetiši“ v Togu, podle nichž nejžádanější a zároveň nejdražší prodávanou položkou byly vysušené hlavičky papoušků žako, a to primárně pro „léčebné“ účely.

Prodává se ale také peří žaků, především pro duchovní potřeby: prostí Západoafričané věří, že jim tato pírka přilákají klienty, přivedou lásku nebo pomohou s rozvodem. Duchovní také používají mumifikované papoušky žako jako vymítače ďábla a ochranu před čarodějnicemi. Podle propočtů vědců se jenom v Togu za poslední desetiletí zobchodovalo nejméně 900 mumifikovaných papoušků žako nebo částí jejich těl. Většina prodejců zaznamenala během posledních pěti let pokles dodávek a větší vzácnost žaků, což může souviset s tím, že oba druhy papoušků žako byly zařazeny do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. V Africe tak byl zcela zakázán legální odchyt a obchodování s žaky z volné přírody.

Ghana hlásí totální propad divoké populace žaků, jejich stavy klesly o 99 procent

Může jít o ptáky uhynulé při nelegálním odchytu

Vědecká studie se zaměřila na největší trh se zvířecími deriváty v západní Africe, známý jako Marché des Fétiches, který se nachází v Akodessewě ve východní části Lomé, hlavního města Toga. Od roku 2018 je na tomto trhu v provozu průměrně 12 stánků se zvířecí „medicínou“, které zaměstnávají zhruba 60 lidí. Osm stánků prodávalo části zvířecích těl a výtažky, další poskytovaly konzultace. Poloha tržiště umožňuje obsluhovat jak městské zákazníky z metropole Lomé, tak vesničany a vesnické „lékaře“. Od roku 2013 je tento trh také mezi turistickými atrakcemi Toga, takže na něj zavítá i řada západních turistů. Trhovci zde přitom prodávají i výtažky z těl zvířat, která jsou ohrožená a jejich odchyt ve volné přírodě je zakázaný, což se týká i žaků.

Papoušky žako získávali prodejci nejčastěji z Beninu, Toga a Nigérie. Nejčastěji prodávanými částmi těla byly hlavy, celá těla a z peří výhradně červená ocasní brka. Někteří prodejci se nabízením žaků pro léčebné účely zabývali už 30 let a jejich roční příjmy se pohybovaly od 1 600 do 20 000 amerických dolarů (průměrná mzda v Togu byla v době konání průzkumu necelých 800 dolarů). Zajímavé je, že například peří si od prodejců nekupoval nikdo pro kulturní účely jako dekoraci z tradičním oděvům, ale vyloženě jako duchovní záležitost a pro „štěstí“. Vědci ve své studii také upozorňují, že trh s deriváty z papoušků žako může být napojený na černý trh s domácími mazlíčky, protože téměř polovina nelegálně odchycených žaků uhyne předtím, než se dostane od pašeráků na trh. Tito ptáci mohou být využiti právě pro obchodování se „zázračnou“ medicínou.

Žako velký a žako liberijský už nejsou podle Červené knihy IUCN zranitelní, ale ohrožení

Úvodní foto: Frontiers in Ecology a Evolution / World Parrot Trust

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!