EXOTA Olomouc nebude ani letos, EXOTIKA Lysá nad Labem s letošním ročníkem zatím počítá

Další rok si budou muset počkat milovníci papoušků a dalších exotických ptáků na mezinárodní výstavu EXOTA Olomouc. Letošní ročník, který měl nahradit loňskou výstavu zrušenou kvůli pandemii koronaviru, pořadatelé přesunuli na podzim 2022. ZO ČSCH EXOTA Olomouc o tom rozhodla již krátce po Novém roce v souvislosti s vývojem pandemie a nejasnými pravidly rozvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru. Nyní to potvrdila na dotaz fanouška na oficiální stránce výstavy na Facebooku. EXOTA Olomouc 2021 se měla konat 8. až 10. října 2021 společně s druhým ročníkem mezinárodního kongresu pro chovatele exotického ptactva. Novým termínem je 7. až 9. říjen 2022. Serveru Ararauna.cz to potvrdil i hlavní organizátor výstavy Jan Sojka.

„Bohužel nemůžeme garantovat bezproblémový průběh výstavy a nejsme v situaci, kdy bychom byli majiteli výstaviště, na kterém se EXOTA koná. Nedovedu si představit, jakým způsobem bychom například regulovali počet návštěvníků v jednotlivých pavilonech,“ uvedl Jan Sojka s tím, že pořadatelé EXOTY Olomouc jsou v pozici pronajímatele výstavních ploch a nemohli by tudíž ovlivnit případné rozhodnutí majitele olomouckého Výstaviště Flora o omezení nebo zrušení výstavy kvůli dalším případným opatřením proti šíření koronaviru. Náklady na pořádání výstavy jsou přitom vysoké. Dopředu se také nedá odhadnout, jaké budou možnosti mezinárodního cestování, a tudíž by byla ohrožena i účast prezentujících na chystaném chovatelském kongresu. EXOTA je navíc největší tuzemskou výstavou bodovaného ptactva, kde třetinu vystavovatelů tvoří cizinci a ti by se pravděpodobně nemohli zúčastnit.

EXOTA Olomouc se letos neuskuteční, organizátoři ji kvůli koronaviru přesunuli na říjen 2021

EXOTU by narušily i podzimní volby

Termín letošního ročníku EXOTY Olomouc se také kryje s termínem voleb do Poslanecké sněmovny, což organizátoři v době jeho stanovení nemohli tušit – prezident Miloš Zeman jej totiž oznámil až několik týdnů po zveřejnění termínu EXOTY Olomouc 2021. I to by mohl být jeden z důvodů, proč se známá výstava přesouvá na příští rok. Naposledy se EXOTA Olomouc konala v roce 2018, přičemž dosud bývala vždy ob jeden rok. Tentokrát bude přestávka mezi posledními dvěma ročníky – pokud tedy nebude ani ten pro rok 2022 zrušen – čtyřletá. To je v novodobé historii rekord. Naposledy se v tradičním termínu EXOTA nekonala v roce 2013, kdy Výstaviště Flora procházelo rozsáhnou rekonstrukcí. Tehdy byla také narušena tradice, že se EXOTY konají vždy v liché roky.

Jestliže EXOTA Olomouc 2021 nebude, obdobně velká výstava EXOTIKA v Lysé nad Labem s letošním ročníkem zatím počítá. Termín stanovila na 27. až 31. října a tradičně tedy využije i volného svátečního dne 28. října. EXOTIKA je ovšem v trochu jiném postavení než EXOTA, jejím pořadatelem je samotné Výstaviště Lysá nad Labem, kde se výstava koná. Nehrozí tedy, že by si výstaviště akci samo zrušilo, aniž by k tomu mělo pádný důvod (jako by byl třeba další vládní zákaz hromadných akcí kvůli nebezpečí šíření nákazy koronavirem nebo celostátní zákazy výstav ptáků kvůli ptačí chřipce). Ani EXOTIKA se ovšem nevyhnula zrušení loňského ročníku, který se pokusila dvakrát přesunout, aby ho letos v lednu definitivně zrušila.

EXOTA Olomouc 2018 přilákala i chovatele arů škraboškových z Německa. Letos nabídla nejvíc vzácností

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..